Pelikánův úřad zaspal. Česku hrozí, že se na jeho území budou hromadit žadatelé o azyl

Napsal/a Robert Malecký 3. července 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

Ministerstvo spravedlnosti zaspalo s přípravou nových pravidel pro udělování azylů, která požadovala Evropská unie. A důsledky na Česko dopadnou v době vrcholící vlny imigrantů do Evropy. „Hrozí, že se zde žadatelé o azyl budou hromadit jako horníci v dole,“ varuje předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa, který na problém upozornil. Pro ilustraci: mezi roky 2013 a 2014 počet žadatelů v ČR vzrostl o dvě třetiny na 1145.

Česká republika má velký legislativní dluh, který může již za několik dní způsobit potíže ve vyřizování žádostí uprchlíků o azyl. A v konečném důsledku znamená, že se na českém území budou hromadit uprchlíci bez ukončeného azylového řízení.

Ministerstvo spravedlnosti totiž za dva roky nedokázalo do českého právního řádu „překlopit“ evropskou tzv. procedurální směrnici, která stanoví úplně nová pravidla pro soudní přezkum odmítnutých žadatelů o azyl. Co hrozí? Že se soudy nebudou mít od poloviny července čím řídit – řízení se zpomalí nebo na čas úplně zastaví.

Dva roky na přípravu… a nic

Jak na úterní poradě na ministerstvu spravedlnosti varoval předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa, krajské soudy mohou zavalit žaloby cizinců, kteří neúspěšně žádali o azyl. „Jejich projednávání před soudem bude úplně jiné, mnohem složitější,“ řekl Baxa. V Česku se začnou hromadit žadatelé o azyl, jejichž žádosti nebude jak přezkoumávat. Chybí jasná procesní úprava. Vina jde na vrub ministerstva spravedlnosti, které mělo na přípravu dva roky, ale neudělalo nic.

„Je to další důkaz toho, jak ministerstvo spravedlnosti v legislativní oblasti, která by měla být jeho doménou, spí,“ říká předseda Nejvyššího správního soudu. Ten téma chybějící azylové legislativy znovu zvedl v úterý na poradě ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (za ANO) s předsedy krajských a vyšších soudů.

Od Pelikána se prý Baxovi dostalo ujištění, že o problému ví a hodlá ho řešit s ministrem vnitra. Podle Baxy je to pozdě. Nejvyšší správní soud na problém upozorňoval ministerstvo v minulosti opakovaně, ale bez výsledku. Naléhavost řešení přitom zvyšuje současná situace s uprchlíky, kteří do Evropy přicházejí z jiných částí světa.

Baxa: žadatelé se budou hromadit jak horníci v dole

O co konkrétně ve směrnici jde? Zavádí ve svém článku 46 zcela novou koncepci soudního přezkumu odmítnutých žadatelů o azyl. Zatímco dosud byly žádosti posuzovány k datu správního rozhodnutí, tedy např. zamítnutí ministerstvem vnitra, nově by měly být skutkově posuzovány až k datu soudního jednání.

V praxi to znamená, že žadatel může v soudní žalobě přijít s novými tvrzeními o situaci v zemi svého původu a soud bude muset jeho tvrzení dokazováním prověřit. Pochopitelně s pomocí rozsáhlých informačních zdrojů, které k dispozici nemá. Soudům by případně mohla být dána možnost rozhodnout ve věci přímo, tedy například udělit azyl.

Jenže na to nejsou krajské soudy jako prvoinstanční soudy správního soudnictví vůbec připraveny – ani legislativně, ani personálně a finančně. „Je třeba připravit se na nápor, který bude v první vlně znamenat řádově mnohem více případů místo dosavadních desítek,“ odhaduje předseda Krajského soudu v Ústí nad Labem Luboš Dörfl. Josef Baxa dodává lakonicky: „Hrozí, že se zde žadatelé o azyl budou hromadit jako horníci v dole.“

Princip je jednoduchý. Žadatel o azyl uvede, že se v jeho zemi od data správního rozhodnutí změnily podmínky a bude trvat na soudním projednání s tlumočníkem, advokátem a podobně. Nepřipraveným českým soudům nezbude, než rozhodnutí správních orgánů rušit jako na běžícím páse, v úvahu připadá též varianta, že budou přímo udělovat azyl, To vše přibližně od poloviny července, kdy evropská směrnice vstoupí přímo do českého právního řádu.

Pelikán: zapojím vnitro. Vnitro: my máme splněno

Ministr Pelikán hodlá hledat narychlo řešení jednáním s ministrem vnitra Milanem Chovancem (ČSSD). Jenže u něho nejspíš příliš nepochodí. Vnitro je totiž přesvědčeno, že svůj díl přípravných prací splnilo – konkrétně odeslalo do sněmovny novelu azylového zákona, který je aktuálně po prvním čtení. „My jsme tu část, která spadala pod naši kompetenci, vyřešili a implementovali. A pak je tady ta část, která zůstává nedořešena. Myslím, že to zabere hlubší čas, než který ta směrnice dává,“ říká na adresu ministerstva spravedlnosti ředitel odboru azylové a migrační politiky ministerstva vnitra Tomáš Haišman.

Evropská procedurální směrnice dává též možnost, aby se místo soudů přezkumy zabývaly speciální tribunály, což by situaci v mnohém usnadnilo. Podle toho, co soudcům říkal v úterý na zmíněné poradě, se k této cestě přiklání ministr Pelikán. Jenže ani na zřízení tribunálů, které by se posuzováním žádostí mohly zabývat jednodušeji než soudy, opět není příliš času.

HlídacíPes.org opakovaně žádal ministerstvo spravedlnosti o vyjádření, za celý týden se ho nedočkal.

Počet azylantů roste, změna trendu se nečeká

Jen mezi roky 2013 a 1014 stoupl počet žadatelů o azyl v zemích EU zhruba o polovinu. V roce 2013 v Unii požádalo o azyl 435 tisíc lidí, loni už jich bylo přes 626 tisíc. Asi pětinu žadatelů představovali uprchlíci ze Sýrie.

Česko zaznamenalo ve stejném období nárůst počtu žádostí dokonce o dvě třetiny. Podle Eurostatu v České republice požádalo v roce 2013 o azyl 695 lidí, loni už jich bylo 1 145. Hlavní skupinu lidí žádajících o azyl tvořili Ukrajinci, Syřané a Vietnamci. V prvoinstančním řízení loni rozhodly úřady zemí Evropské unie o udělení azylu ve 45 procentech případů.

Další kolo sporů Baxa-Pelikán

Aktuální spor předsedy NSS Josefa Baxy a ministra spravedlnosti Roberta Pelikána je kromě reálné podstaty i odrazem širších sporů mezi ministerstvem a justicí jako celkem. Baxa dlouhodobě patří ke kritikům špatné až nulové práce ministerské legislativy.

Pelikán zase fakticky zastavil práce na přípravě reformy justice a vzniku Nejvyšší rady soudnictví, když nepodpořil vznik komise, kterou měl vést právě Baxa. Soudcům v obecné rovině vzkázal, ať se věnují souzení, a ne psaní zákonů. To se týká i komisí pro rekodifikace dvou zásadních procesních norem, trestního řádu a občanského soudního řádu. Nejen v justici, ale třeba i mezi členy sněmovního ústavně právního výboru za to Pelikán sklidil vlnu kritiky.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)