Tato stránka používá cookies ke sbírání statistik o návštěvnosti. Více informací

Opencard je ještě možné zachránit. Nabízí se iniciativa zdola

 -   - 

2884055647_e7cf469f67_zCreative Commons LicensePrague Underground” Autor: Tomáš Petrů

Nikdo z Prahy nemá tu červenou kartičku nijak zvlášť v lásce. Pro její vyřízení šel dvakrát do fronty, potupně odevzdal osobní údaje a kupóny si nakonec kupoval v šíleném e-shopu dopravního podniku.

I tak ale platí, že lepší hrozný e-shop, než půl hodiny ve frontě každý měsíc a neustálé strachy o ztracený nebo jinak odepsaný kupón. Proto by Pražané měli Opencard zachránit, když už to neudělá město.

Uspořádejte “Opencard hackaton”

I když se systém na správu karet pravděpodobně položí a město ho kvůli technickému stavu a možná i licencím nebude moci používat, zbude hardware: Čtečky pro revizory, validátory na nahrávání kupónů a samozřejmě pak samotné kartičky, které jsou teď asi v milionu peněženek. A i když je šance na úspěch nízká, rozhodně by stálo za pokus ze zbytků stávajícího systému postavit nový.

Proto navrhuji městu, aby uspořádalo Opencard hackaton: Dejte k dispozici čtečky, validátory, karty a nějaký prostor, kde bude možné pracovat. Bude to akce hlavně pro ajťáky a elektrotechniky, ale určitě přijdou i lidé z jiných oborů, třeba jenom ze zvědavosti. A je tady určitá, i když malá šance, že vznikne způsob, jak stávající infrastrukturu naplnit jiným softwarem tak, aby mohla plnit svou funkci, třeba jen dočasně.

A když to nevyjde (což je nejpravděpodobnější), aspoň si Pražané prohlédnou a osahají věc, za kterou město vyhodilo přes miliardu korun. Konec konců, papírové kupóny je možné vytisknout vždycky a teď už vážně nemáme co ztratit.

HlídacíPes.org se bude zajímat o to, jak se k této ideji postaví Praha…

O autorovi

Autorem článku je Jan Cibulka

Komentáře

Komentářů (9)
 1. Marek napsal - dne 30.1.2015

  Hackaton je skvělý nápad, ale raději bych viděl systémy (ať už software nebo hardware) zaplacené z veřejných peněz vždy uvolněné pod některou z mnoha otevřených licencí.

  Za všechny např. https://en.wikipedia.org/wiki/European_Union_Public_Licence

 2. Roj napsal - dne 30.1.2015

  Zastupitelé od Pirátů, na tom makají a dělají vše pro to, aby nové řešení bylo otevřené a mnohem variabilnější. Například akceptovalo i bankovní karty, občanky (důchodci stačí doložit věk, nepotřebuje nic dalšího, když to má zdarma).

  • petrph napsal - dne 1.2.2015

   Nezlobte se, ale to je asi dost alibistická interpretace, jak jsem čet i v prosinci rozhovor s jedním z těch zástupců Pirátů ve vedení Prahy, tak oni ve skutečnosti žádné vlastní konkrétní řešení nenabízejí (natož na něm “makali”)-i on tehdy zopakoval pouze dávno známé varianty řešení -jak už je formuloval svého času pan Hudeček. S tím tedy že jak řekl o tom která varianta bude vybrána stejně rozhodne pí “prostětouděláme” Krnáčová, to Piráti kteří jsou na magistrátu v opozici nijak ovlivnit nemůžou.
   A pouze (pouze) pokud bude vybrána varianta zastavení Opencard a vývoj nového systému, tak na to si bude muset vedení Prahy vybrat (a taky dobře zaplatit) nějakou externí firmu, “Piráti” na tom rozhodně “makat” nebudou

 3. SuP napsal - dne 30.1.2015

  Nějak jsem nedopochopil, jak je to s těmi licencemi. Je licence každá jednotlivá karta?

  • petrph napsal - dne 31.1.2015

   Ano,je to tak, pro každou kartu musí být speciální licence.Já bych ani nenapsal bohužel, prostě takhle špatně si to město Praha smluvně projednalo, odkoupilo technicky celý systém Opencard (celkově jí náklady vyšly na 1.2 miliardy) ale vlastnictví licencí ponechalo firmě EMS takže licence pro nové karty od ní – a za smluvní ceny musí nakupovat dál.

 4. sax napsal - dne 30.1.2015

  Hackatony mám sice rád, ale nemyslím, že je toto dobrý nápad. K jízdenkám se musí dodat platební systém a to nejde dělat takto na koleně.

 5. Stihacka napsal - dne 30.1.2015

  Take to jde….

  • petrph napsal - dne 31.1.2015

   Domníváte se že to jde, v tom měřítku jako je celkový rozsah MHD Praha? Dejme tomu i jen otázka samotných Opencard karet, kterých je přes milion dvěstě tisíc, bylo by pro účely nalezeného řešení potřeba je nějak “stáhnout od uživatelů”, něco v nich přehrát a pak znovu redistribuovat?

 6. petrph napsal - dne 31.1.2015

  Mimochodem, ono je vůbec těžké říct jaké skutečně stanovisko k tomu staví Praha, když sotva před pár týdny její vedení slibovalo že “do Vánoc bude problém vyřešen”, což tedy nebyl. A vlastně už skoro rok (ještě z dob pana Hudečka) se nedokáže definitivně rozhodnout k jednomu z několika řešení které se nabízejí.
  Čili předpokládám že i hackeři a odborníci v IT znají cenu své práce než aby věnovali svůj čas i um prezentaci něčeho, což mohou politici ve vedení Prahy třeba další rok, dva ignorovat-nebo naopak pohřbít jedním svým hlasováním.