V Olomouci bude stát „vysněné“ Středoevropské fórum. Jen nikdo neví, kdy

Napsal/a Ladislav Matoušek 3. července 2017
FacebookTwitterPocketE-mail

Středoevropské fórum v Olomouci (SEFO) je již devět let plánovaný projekt revitalizace olomouckého historického centra. Na Denisově ulici má stát extravagantně moderní betonový komplex. Stavba je v plánu už od roku 2009 a náklady na ni střídavě klesají a zase stoupají. Podle Tomáše Kasala, mluvčího Muzea umění Olomouc, by se mohlo s výstavbou začít do dvou let. To už se ale říká dlouho.

První zprávy o chystaném betonovém jádře Olomouce se objevily ve druhé polovině roku 2009, kdy Česká komora architektů označila zadání veřejné zakázky za neregulérní a Olomoucké muzeum umění nakonec ani žádnou veřejnou soutěž na projekt nevypsalo.

Takto věc komentoval bývalý ředitel Olomouckého muzea umění Pavel Zatloukal v Olomouckém deníku v červenci 2009: „Soutěž by jistě byla nejreprezentativnějším řešením. ČKA však požadovala nedodržení zákona o veřejných zakázkách, což je samozřejmě nepřípustné. Přimělo nás to k tomu, abychom hledali jinou, opět zákonnou formu, k získání výchozí architektonické studie – zakázku malého rozsahu vybraným projektantům. Důležité je i to, že nedojde k prodlení. Čas nás tlačí.“

Diskuze o různém pojetí zákona o veřejných zakázkách nevedla nikam a projekt, který byl závislý na evropských dotacích. u architektů zelenou nakonec nedostal. Pro Olomoucké muzeum umění bylo proto jednodušší oslovit přímo budoucí autory Jana Šépka a Václava Dernera, kteří dali SEFu dnešní podobu. ČKA tento tah kritizovala a mluvila o skomírající kvalitě architektury. SEFO tak nakonec na dotace evropské unie nedosáhlo a Muzeum umění v Olomouci začalo připravovat nový investiční plán.

Stavba – odpudivá

Již v roce 2009 se mluvilo o dotaci ve výši 500 milionů korun a kulturní stánek měl přivítat první návštěvníky v letech 2013-2014. V říjnu 2009 MUO zveřejnilo první vizualizace podoby SEFa a oheň byl na střeše – o kontroverzi betonové stavby se mluvilo dlouho a negativní hlasy překřičely ty umírněnější. V anketě Olomouckého deníku v té době hlasovalo přes 2500 lidí, z nichž 79% hodnotilo stavbu jako „odpudivou.“

O „betonovém bunkru“ se pak několik let vůbec nemluvilo. Změna přišla až v roce 2013 a to s novým ředitelem muzea Michalem Soukupem. Stavba od té doby pokračuje v řešení své zapeklité situace s financováním a odkoupením dvou pozemkových parcel, které čtyři roky po prvních architektonických studiích stále ještě nebyly v rukou muzea a brániliytak budoucí výstavbě.

Po prodeji obou pozemků byla v dubnu 2015 proluka vedle Muzea umění Olomouc obsazena pracovníky Národního památkového ústavu, kteří zkoumali prostor pro budoucí neprojektovanou stavbu. Kromě nálezů keramiky z 10. – 11. století se zde podařil i unikátní nález kolínského denáru Oty III. (983 – 1002), z doby královské vlády před císařskou korunovací roku 996.

Výzkum byl podmínkou pro žádost o evropské dotace. Archeologický průzkum byl ukončen 1. července 2016. V té době už ale bylo jasné, že evropské dotace obrovskou stavbu v centru Olomouce nepokryjí.

Megalomanský projekt, který měl spolknout 320 milionů korun, se opět zastavil – evropský limit pro výstavbu jednoho projektu je 123 milionů, tedy přesně 5 milionů eur. O tom, jak a kdo bude nakonec SEFO financovat, se mělo rozhodnout do konce roku. Začalo se také mluvit o novém potenciálním datu výstavby – rok 2019 a o nové vizáži. Podoba SEFA byla kvůli složitosti financování nejasná a ředitel muzea Soukup zvažoval i novou architektonickou soutěž.

Termín – nejasný

V polovině roku 2017 zatím stále není stanoven žádný termín zahájení stavby. O financování se má postarat státní rozpočet prostřednictvím ministerstva kultury v čele s Danielem Hermanem, který je celému projektu nakloněn.

Částka potřebná na výstavbu se dle vyjádření tiskového mluvčího MUO Tomáše Kasala již pohybuje zhruba na úrovni 420 milionů korun. Muzeum umění nakonec přeci jen zůstane u původní architektonické podoby „betonové homole“. Některé prvky podoby projektu se ale dle Kasala změní.

„Aktualizovali jsme architektonickou studii, kterou budeme ještě projednávat s ministrem kultury. Koncept budovy zůstal stejný, ale její vnější podoba směrem do ulice dozná určitých změn. Změní se pozice jednoho z oken, přibude velký výklenek na umělecké dílo, zabarvení fasády bude do okrové barvy. Úpravy se týkají také interiérů,“ říká Kasal.

Jak šel čas se SEFO:

  • V letech 2008-2009 se začal projekt připravovat. Původní projekce ceny výstavby se pohybovaly kolem 500 milionů korun, SEFO mělo otevřít v roce 2013.
  • Česká komora architektů v roce 2009 označila průběh veřejné zakázky za protiprávní a projekt, který byl závislý na dotacích z EU, tak u ČKA neprošel.
  • Pro Muzeum umění Olomouc bylo jednodušší oslovit budoucí projektanty budovy osobně, bez vypisování soutěže, což ČKA odsoudila.
  • 79% dotazovaných označilo vizualizaci projektu SEFO za odpudivou.
  • Kvůli nesnadnému financování se o stavbě až do roku 2013 nemluvilo, to se změnilo až s novým ředitelem muzea.
  • Byly konečně prodány 4 pozemky, které bránily budoucí plánované výstavbě.
  • Po prodeji pozemků v dubnu 2015 obsadili proluku u muzea pracovníci Národního památkového ústavu. Průzkum trval více než rok.
  • Muzeum umění Olomouc opět nemá nárok na evropské dotace. Cena projektu je totiž stanovena na 320 milionů korun. EU však na takto velké projekty přispívá pouze 123 miliony korun, tedy přesně 5 milionů eur.
  • V roce 2017 stále není vyřešená otázka financování, Muzeum umění Olomouc se s žádostí o pomoc při financování obrátilo na Ministerstvo kultury. Požadovaná částka: 420 milionů korun.
  • Tomáš Kasal, mluvčí Muzea umění Olomouc: „Termín zahájení stavby zatím nebyl stanoven, ale byli bychom rádi, pokud by to bylo do dvou let.“
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)