Olomouc utratí stovky milionů korun za sportovní centra, ta jsou ale dlouhodobě nevýdělečná

Napsal/a Ladislav Matoušek 23. listopadu 2017
FacebookTwitterPocketE-mail

V polovině listopadu zastupitelstvo Olomouce schválilo na svém zasedání obří nákupy v oblasti sportu. Pod město mají přejít nejnavštěvovanější sportovní centra ve městě včetně Androva stadionu, který teď patří klubu SK Sigma Olomouc. Za veškeré akvizice město zaplatí bezmála půl miliardy korun. Jsou to ale dobře investované peníze?

Nákup číslo 1 – Aquapark ve Slavoníně: Smlouva o převodu akcií mluví jasně. Město Olomouc odkoupí zbylých 5 % akcií aquaparku od společnosti TECPROM, a.s. Město akcie postupně odkupuje povinně, zavázalo se k tomu v původní smlouvě s developerem o výstavbě aquaparku.

Zbývá odkoupit 1096 akcií v celkové hodnotě 23,5 milionů korun. Tímto se Olomouc stane stoprocentním vlastníkem. Celková hodnota všech akcií činí 203 milionů korun.

Háček je v tom, že aquapark je dlouhodobě prodělečný. Jasně to dokazuje i druhá příloha k jednání zastupitelstva o odkupu akcií. Podle té aquapark prodělával už od samotného začátku provozu, první tři roky hospodaření znamenaly ztrátu 70 milionů korun; výdělečný byl jen v letech 2015 a 2016, ale to pouze v desítkách tisíc korun.

Aquapark Olomouc (zdroj: GEMO Olomouc spol. a.s.)

 

Rozpočtový plán města pro rok 2017 udával roční výdaje na aquapark ve výši 46 milionů korun, což je 187krát více, než areál vydělal v minulém roce.

Podle Zdeňka Černohouze, předsedy Komise městské části Olomouc-střed stojí za nízkou výdělečností neaktuálnost celého projektu: „Město projektem zaspalo dobu. V době, kdy byla stavba dokončena a aquapark otevřen veřejnosti, už dávno nebyla taková poptávka po podobných aktivitách. Zaspali jsme ten největší boom a návštěvnost v dalších letech nesplnila očekávání,“ uvedl pro HlídacíPes.org Černohouz.

Město hraje první ligu

Nákup číslo 2 – Stadion SK Sigma Olomouc: Olomoucké zastupitelstvo dále schválilo záměr koupit od prvoligového fotbalového klubu SK Sigma Olomouc Andrův stadion. Ten si klub dohromady i s některými přilehlými částmi cení na 186 milionů korun. O této sumě a o dalších podmínkách prodeje bude ale ještě radnice města jednat.

Podle rozpracované zprávy pro město Olomouc od společnosti Grant Thornton, jde v konečném důsledku o 2 akvizice. Prvním a největším balíkem jsou prostory společnosti SK Sigma Olomouc, a.s. – severní, jižní, východní tribuny a hlavní hřiště.

Druhou akvizicí je západní tribuna, která z větší části patří spolku SK Sigma Olomouc MŽ, z.s. Celková cena areálu Androva stadionu v Olomouci včetně příslušenství je podle znaleckého posudku 185,85 milionů korun, cena západní tribuny, jejíž akvizice bude provedena převodem akcií, činí 79 milionů korun.

Tribuna Androva stadionu (zdroj: GEMO Development)

„Záměrem je zajistit majetkově sportovní infrastrukturu a naopak se odstřihnout od provozování sportovního klubu. Tento záměr je v souladu s doporučením poradenské společnosti Grant Thornton,“ vysvětluje plány města primátor Olomouce Antonín Staněk.

Dále má město zájem o přilehlé nemovitosti, které nejsou spjaty se sportovní činností, ale jsou užívány širokou veřejností. Město má Andrův stadion splácet postupně 12 let a podle vypracovaného splátkového kalendáře má prvních 7 milionů korun vyplatit do konce tohoto roku. Radnice by v dalších letech měla za správu stadionu platit 4,4 milionů korun ročně.

Hospodaření fotbalového klubu je totiž už několik let ztrátové. Na konci sezóny 2014/2015 měl klub za předchozí období nahromaděnou ztrátu 98 milionů korun. Situace se nezlepšila ani v účetních letech 2015–2016, kdy klub vykazoval ztrátu ve výši 25,8 milionů korun a kvůli půjčkám na provoz dlužil akcionářům 71 milionů korun. Zpráva o hospodaření klubu v roce 2016/17 ještě není k dispozici.

„Plechárna“ připadne městu po 20 letech

Nákup číslo 3 – Zimní stadion: Olomoucký magistrát bude již brzy vlastnit veškerá zázemí zimního stadionu. To by mělo směřovat k velké rekonstrukci haly, kterou město dlouhodobě plánuje, aby se z „Plechárny“ stala moderní aréna. Pozemky, které patřily společnosti Hokejová hala podnikatele Karla Korupaty, přejdou do rukou města za 94,5 milionu korun.

Jedna z vizualizací budoucí podoby zimního stadionu (zdroj: olostavby.cz)

Jde o takzvanou malou halu, strojovny chlazení a pozemky, které obklopují halu stadionu. Složitou majetkovou situaci řeší statutární město Olomouc už od přelomu tisíciletí. V současnosti zbývá jen odkoupit zmiňované pozemky od společnosti Hokejová hala Olomouc a.s., která vznikla jako nástupnická společnost, od společnosti PMS Reality a.s. Další transakcí má být také tělocvična Univerzity Palackého na ulici Hynaisova, hned vedle známé „Plechárny“.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)