Ohrožují naší bezpečnost, tvrdí muž, jenž se kvůli Explosii soudí se státem

Napsal/a Robert Břešťan 11. července 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

Josef Bartůšek je svéhlavý muž. Kdysi úspěšný podnikatel, nyní člověk, který se už 20. rokem snaží na státu vymoct náhradu škody. A který díky tomu přišel na zásadní problém spojený s bezpečností kolem výrobce výbušnin, státního podniku Explosia.

Velkoobchodu s drogistickým zbožím Mova pardubického podnikatele Josefa Bartůška se počátkem 90. let dařilo. Natolik, že se rozhodl přestěhovat z pronajatých prostor do vlastního.

Josef Bartůšek koupil pozemek poblíž státního podniku Synthesia (nyní Explosia), vyřídil si územní souhlas i stavební povolení a začal stavět. Když měl velkosklad i se zázemím pro dvacítku zaměstnanců hotový, obchody se začaly hýbat. Půl roku velkosklad fungoval na základě povolení k předčasnému užívání, pak ale přišel zlom.

Tady to ale stát nemůže!

Stavební úřad hotovou a povolenou stavbu odmítl v roce 1996 zkolaudovat. Obvodní báňský úřad totiž tehdy úřad upozornil na to, že budova se nachází v místě, v němž z bezpečnostních důvodů nesmí stát nic jiného než výrobní a skladovací haly společnosti Synthesia (nyní Explosia) sloužící k výrobě výbušnin.


 Další informace: Explosia manipuluje s informacemi o bezpečnosti i rizicích výbuchů


Josef Bartůšek se začal bránit. Nejprve sérií dotazů a dopisů dotčeným úřadům, později i soudně. Spory, kde se Bartůšek domáhá náhrady škod po státu i městu Pardubice, se nyní táhnou již 19 let.

Už v prvním roce sporů přišlo překvapení, které Josefa Bartůška donutilo začít se detailně zajímat o to, jak se bezpečnostní pásma určují a co znamenají. To v důsledku vedlo k nynějšímu odhalení skandálu s manipulací s informacemi o bezpečnosti osob i majetku v okolí Explosie.

Po roce, kdy musel fungující velkoobchod zavřít, Josefu Bartůškovi totiž stavební úřad v Pardubicích napsal, že stavba už není v prvním pásmu, ale ve třetím, kde již podobná stavba stát může. A proto mu stavbu řádně kolauduje.

„Vysvětluji si to tak, že stavební úřad města Pardubic pochopil, že způsobil značnou škodu a že se na náhradě bude město muset nějak podílet,“ říká Josef Bartůšek, který se v té době už rok potácel v dluzích z nesplácených půjček po zlikvidovaném velkoobchodě.

„Takovou činnost nemůžete prostě na rok přerušit a pak začít znovu. Trh je obsazen, vybavení pryč, zboží žádné, přerušené vztahy s odběrateli i dodavateli,“ vypočítává Josef Bartůšek.

Ten se stal postupem času expertem na výpočet bezpečnostních pásem, zaplatil si speciální kurz, zadal znalecké posudky… A došel tak k závažným zjištěním, které až nedávno po dlouhých letech urgencí potvrdil jak nadřízený báňský úřad, tak i nezávislí soudní znalci.

Destrukce, ohrožení na životě, smrt…

Došel k faktu, že společnost Explosia i město Pardubice chybně vykládá to, kde jsou jednotlivá bezpečnostní pásma a tedy to, kde a komu hrozí v případě výbuchu nebezpečí či dokonce smrt.

„Oslovil jsem za posledních 19 let 16 ministrů pro místní rozvoj, čtyři předsedy vlád a pět primátorů města Pardubice, hejtmany, poslance. Navrhoval jsem částečné řešení i mimosoudní vyrovnání, ale nic se nikdy nestalo,“ shrnuje Bartůšek.

Původní škoda se podle Josefa Bartůška pohybovala v řádech desítek miliónů, s postupem let ale několikanásobně narostla. I to může být – jakkoli to nikdo otevřeně neříká – důvodem „kouzlení“ s bezpečnostními pásmy. Spolu s tím, ale narostly i závazky mimo jiné z nedoplaceného úvěru. Josef Bartůšek se už dávno kvůli tomu ocitl v exekuci, stále dluží vysoké sumy.

I samotný soudní spor, který Josef Bartůšek se státem (zastoupeným Ministerstvem pro místní rozvoj) je hlavním, ne-li jediným důvodem, proč se podařilo na problém s bezpečností kolem podniku Explosia upozornit.

Josef Bartůšek se totiž dostal k jinak utajovaným kolaudačním rozhodnutím staveb, v nichž se v Explosii vyrábějí a skladují výbušniny.

Součástí kolaudace je i – slovy zákona – „obložení budov“, tedy nejvýše povolené množství výbušniny. Jen díky znalosti tohoto údaje lze pak už jen poměrně jednoduchým výpočtem (předepsaným vyhláškou ČBÚ) určit přesnou vzdálenost bezpečnostních pásem.

Škody jsou značné, soud pokračuje

„Město Pardubice a vedení Explosie manipulují s bezpečnostními pásmy a ohrožují v podstatě občany nad míru stanovenou zákonem,“ je rezolutní Josef Bartůšek.

To jinými slovy potvrzuje i báňský úřad. „Podle výpočtu, který aplikoval prvoinstanční správní orgán, se jeví objekty pana Bartůška ne v bezpečnostním pásmu číslo tři, ale v pásmu číslo dvě,“ říká mluvčí úřadu Bohuslav Machek.

Potvrzuje tím to, že bezpečnostní pásma, jak je prezentuje Explosia i město Pardubice jsou o jeden stupeň posunuta a oblast se tak „tváří bezpečněji“ než jaká je skutečnost.

„Podle výpočtů, které jsem provedl, je sklad pana Bartůška v druhém bezpečnostním pásmu,“ souhlasí  na kameru Reportérů ČT i soudní znalec Jaromír Augusta.

„Výpočet je jednoznačně definován, je to pouhé dosazování konkrétních čísel. V tomto směru se domnívám, že je jednoznačné,“ doplňuje.

Zástupci Pardubic i ministerstva pro místní rozvoj se s ohledem na probíhající soudní spor nechtěli k soudu s Josefem Bartůškem nijak vyjadřovat.

„Škody mi vznikly značné, protože důsledkem byla likvidace celého podniku a mé vysoké dluhy. K aktuální sumě, o niž usiluji, se ale nechci vyjadřovat, je předmětem soudního sporu,“ podotýká i Josef Bartůšek.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)