Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
www.ceskatelevize.cz,

Odsouzený lobbista Dalík: prodej nemovitostí, odchod z firem, život v ústraní

Bývalý poradce a blízký spolupracovník někdejšího premiéra Mirka Topolánka se v posledních letech stáhl do ústraní. O vliv přišel, zámožným mužem však zůstal.

Marek Dalík patřil v době, kdy českou vládu vedl Mirek Topolánek (ODS), k nejvlivnějším postavám tehdejšího zákulisní. V té době ostatně expandoval jak v realitách tak v podnikání.

Poslední léta ale byla pro kdysi úspěšného lobbistu spíše ve znamení útlumu. Nasvědčují tomu alespoň informace z otevřených zdrojů. Jeho jméno ale vrátil do hry včerejší verdikt pražského městského soudu, který sestupný trend v Dalíkově životě pomyslně završil.

Marek Dalík byl v úterý nepravomocně odsouzen na pět let odnětí svobody a k pokutě pěti milionů korun za to, že si v roce 2007 řekl o zhruba půlmiliardový úplatek při nákupu transportérů Pandur.

Soud je přesvědčen, že Dalík nejednal pouze za sebe, nicméně pro koho měl být úplatek ještě určen nedokázal žalobce určit. Dalíkův obhájce Tomáš Sokol se na místě odvolal, rozsudek je tak nepravomocný.

Server HlídacíPes.org při této příležitosti zmapovala podnikatelské i realitní aktivity kdysi vlivného lobbisty, jenž uměl “vrtěti” bývalým premiérem. A nejen jím.

Old deal

Zatímco v minulosti působil Dalík ve čtyřech společnostech, dnes je aktivní pouze v jediné z nich. Vlastní poloviční podíl v tenisovém centru Vis Teniscentrum ve Vestci u Prahy. V minulosti sice Dalíkovy firmy vydělávaly miliony, Vis Teniscentrum ale v roce 2014 skončila v červených číslech.

Své podnikatelské aktivity začal Dalík postupně utlumovat v roce 2012, kdy jej policie obvinila v kauze Pandur. V témže roce se zbavil svého podílu ve firmě Ráj 7, kterou založil po nuceném odchodu z politiky s obchodníkem s jachtami Radkem Mašínem. Dalík tím přišel i o podíl v restauraci Riva Bella, kterou společně provozovali v pražských Holešovicích.

Své klíčové PR agentury New Deal Communications, která stála také u počátků jeho známosti s Mirkem Topolánkem, se Dalík zbavil jako poslední, před dvěma lety.

Tehdy také podle dřívějšího vyjádření expremiéra Topolánka uvažoval o tom, že odejde z Česka do zahraničí. Je známo, že si Dalík oblíbil italské Toskánsko, kam opakovaně jezdil, a kde byl také v roce 2009 s Topolánkem zachycen na dovolené s českými lobbisty a podnikateli. V téže době se také objevily spekulace, zda vila, ve které trávil dovolenou expremiér Topolánek s Dalíkem, nepatří samotnému lobbistovi. Prokázat se však toto tvrzení nepodařilo.

Nakonec Dalík – alespoň podle dostupných informací (rozsudek byl vynesen v jeho nepřítomnosti) – v Česku zůstal.

Z Hradčan na Hradčany

Spolu s tím, jak se Dalík zbavoval svých firem, pozměnil v posledních letech také své realitní portfolio. Nejdříve se zbavil horského apartmánu v hotelu Inka ve Špindlerově Mlýně, kam často jezdil i Mirek Topolánek, či bývalý šéf Úřadu vlády Jan Novák. Následně Dalík prodal také luxusní byt na pražských Hradčanech v ulici Na Valech, který sousedil s bytem Topolánkových (po expremiérově rozvodu byt zůstal Topolánkově první manželce Pavle).

Bez zajímavosti není, že ačkoliv Dalík byt na Hradčanech prodal v roce 2010 za 14,3 miliónu korun, v obchodním rejstříku a katastru nemovitostí jej má stále uveden jako adresu svého trvalého pobytu.

O rok později pak naopak nakoupil třetinu podílu ve vile vzdálené jen pár set metrů od původního bytu, v ulici Na baště sv. Jiří. Dům vlastní společně s bývalým ministrem dopravy Gustavem Slamečkou a bývalou firmou Dalíkovy přítelkyně Heleny Benešové PFW, od které také podíl zakoupil.

V roce 2013 pak Dalík koupil další nemovitost v Brně: byt v domě, kde vlastní byt také Petr Žaluda, bývalý ředitel Českých drah. K Dalíkovým nemovitostem přibyla také chalupa v Bělé pod Pradědem. Historicky pak vlastní řadový domek v Brně, kde bydlí jeho rodiče.

O tom, kde bude Dalík v následujících pěti letech bydlet, ale rozhodne odvolací krajský soud. Pokud by potvrdil verdikt nižší instance, stráví kdysi vlivný lobbista navzdory svému rozsáhlému majetku pět let ve vězeňské cele.


České nemovitosti Marka Dalíka

(vlastnictví  k únoru 2016)

Oficiálně uváděné trvalé bydliště: Na Valech 14, Praha 6

Na Valech

 • Na Baště sv. Jiří 5, Praha 6 – 1/3 rodinné vily na Hradčanech v PrazeNa baště
 • Pellicova 983/3, Brno – bytový dům
 • Kroftova 56, Brno – Žabovřesky – řadový rodinný domek
 • Domašov u Jeseníka – Bělá pod Pradědem č.e. 49 – nově postavená chalupa

Firmy

– 50% podíl ve firmě VIS TENISCENTRUM ve Vestci u Prahy, která provozuje sportovní areál. Firma měl v roce 2014 záporný výsledek hospodaření.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

11 komentářů

 1. český maloměšťák napsal:

  Je to divné. Vždyť ještě nedávno považoval jsem pana Dalíka ( a s ním si tak považuji samozřejmě mnoho jiných lidí – např. pana Babiše, pana Komárka, pana Bakalu, pana Klause, pana Béma, pana Šnajdra, pana Langera, paní Kleslovou, pana Tykače…….) za úspěšného člověka, za vzor naší kapitalistické mládeže.
  A náhle je zde takovýto obrat.
  To není dobré, takovéto neustálé matení veřejnosti.
  A taky kdo má furt přepisovat ty učebnice, nešlo by to udělat všecko už jednou provždy – naráz ?!?

  Vyčkejme ale, mně se to totiž nějak nezdá. Protože pokud se ten úplatek neobjeví – tak přeci nemůže ani existovat. A pokud neexistuje úplatek – tak neexistovalo ani uplácení.
  Já si myslím, že se to ještě všecko zase obrátí… a vzor naší kapitalistické mládeži bude nadále plně funkční, jakožto i ty další vzory.
  Jde tu snad o úspěch, ne ? O ten tu běží.

  • Taoiseach napsal:

   Nikoli, není tomu tak. Žádný úplatek se „objevit“ nemusí. V úvodu se praví, že byl „nepravomocně odsouzen … za to, že si … řekl … o úplatek“. To je trestné, to stačí. Okolnosti, že byl úplatek pro někoho jiného a že k jeho předání nedošlo, jsou jen polehčující.

   • český maloměšťák napsal:

    Skutečně ?
    Takže když já napíšu třeba tady, že chci po Vás úplatek za to, že zařídím, abyste se stal místopředsedky…eh, samozřejmě že místopředsedou Energ. regulačního úřadu – tak mě za to mohou zavřít ?
    V tomto případě Vám nic takového neslibuji !!!

    P.S. A kdybychom to spolu upekli v budově Parlamentu ČR ?

    Víte co…já na to i tak raději kašlu. Ať si tkzv. právníci oškubou někoho jiného.

    • Taoiseach napsal:

     Skutečně je to tak, jak jsem byl napsal. Váš příklad se v několika ohledech liší:

     1) Já se o žádnou funkci, zakázku ani nic podobného neucházím.
     2) Vy – na rozdíl od pana Dalíka – nebudíte představu, že jste schopen něco takového ovlivnit.
     3) O úplatek – pokud je to vážně míněno – si nikdo neříká veřejně.

     A kdybychom to upekli v budově Parlamentu? Ústavní soud už mezitím judikoval, že to trestné je. Nicméně by záleželo na posouzení příslušného obecného soudu – stát (státní zastupitelství) se k ÚS odvolat nemůže.

 2. český maloměšťák napsal:

  No a pan Ortman dále tvrdí (článek „Známý advokát šokuje odhadem: Marek Dalík bude osvobozen“), že neznáme také i toho, v koho prospěch měl být údajný úplatek přijmut.
  Dokonce mluví již i o eventualním potrestání žalobce, tvrdí, že by měl v takových případech zaplatit (neříká ale kolik, neříká například ani to, že by měl zaplatit například pět milionů).
  Zůstaňte s námi.

 3. J.Němec napsal:

  Každý kdo umí používat mozek, musí uznat pravdivost uvedeného plakátu a ocenit upřimnost obou zobrazených.

 4. Josef napsal:

  Škoda jen, že nelze odsoudit také ty české voliče, kteří svými hlasy tyto postavičky z obrázku do jejich funkcí přivedli. Ti voliči by si to rozhodně zasloužili.

  • český maloměšťák napsal:

   Kolik byste takovým dal ?
   A výše finanční pokuty ? Zaokrouhlete na tisíce….

   A nebylo by humánnější je např. vyměnit nebo jim vzít volební právo ?
   No, já věděl, že s opravdovým demokratem ze Západu se člověk dycky nějak domluví.
   Hezký den.

 5. Roman Tyčka napsal:

  @ český maloměšťák:
  Upřímnou soustrast Vašemu „myšlenkovému obzoru“. Omlouvám se dvěma pěkným slovům za jejich použití v této souvislosti.

  • český maloměšťák napsal:

   Pan Tyčka
   Pane Tyčko – děkuji za Váš věcný komentář, podpořený ouplnou erupcí argumentů.
   Mějte se pěkně, někdy příště opět na viděnou.

 6. Josef napsal:

  Vážený pane český (nebo ruský) maloměšťáku, zaznamenal jsem, že jste, možná po mé výtce, trochu změnil styl. Od stylu časopisu Zprávy a Bílé knihy z podzimu 1968 jste přešel spíše ke stylu pana Ovčáčka. Kolik vás asi pod tímto „nickem“ píše mohu jen odhadovat.

Přidávání komentářů není povoleno