Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
,

Nominace na cenu: Koncern Agrofert inkasoval z evropských peněz 1,2 miliardy korun

PODPOŘÍTE NÁS? HlídacíPes.org získal za detailní analýzu vlastnických a podnikatelských vazeb místopředsedy vlády Andreje Babiše nominaci na Česko-slovenskou cenu veřejnosti. Přinášíme třetí díl unikátní analýzy, který odkrývá, na jaké peníze Babišův koncern dosáhl z evropských peněz.

Firmám z koncernu Agrofert, který patří Andreji Babišovi, byly v programovacím období 2007 – 2013, které dobíhalo až do konce roku 2015, přiděleny dotace ve výši 1,6 miliard korun. Proplaceno bylo nakonec 112 projektů v hodnotě 1,2 miliardy. Vyplývá to z analýzy HlídacíPes.org.

Nejvyšší částka byla Agrofertu přidělena v roce vstupu Babiše do vlády, tedy v roce 2014. Tehdy byla alokována částka pro firmy z jeho koncernu v celkové výši 549,6 milionů korun, což je téměř o 10% více než v roce předchozím.

Přičemž největší objem dotací získaly firmy Andreje Babiše prostřednictvím Ministerstva životního prostředí řízeného ministrem Babišova hnutí ANO Richardem Brabcem.


Čtete rádi HlídacíPes.org, podpořte nás! Unikátní projekt Pavučiny byznysu Andreje Babiše reportérky Elišky Hradilkové Bártové byl nominován na Novinářskou cenu 2016 v kategorii Česko-slovenská cena veřejnosti. O vítězi může rozhodnout právě Váš hlas.

Hlasovat pro unikátní projekt HlídacíPes.org Pavučiny byznysu Andreje Babiše můžete ZDE až do 30. dubna.

Za vaší podporu
děkujeme!


Na dvou židlích

Výše dotací koncernu Agrofert rostla kontinuálně každým rokem. Zatímco v roce 2008 bylo firmám z Babišovy skupiny přiděleny dotace ve výši 13,6 milionů korun, o rok později již získaly z dotací téměř 57 milionů korun. Čtyři roky poté, v roce 2013, inkasovaly z evropského dotačního balíku už 501 milionů korun.

Právě kvůli čerpání evropských dotací čelil Andrej Babiš ostré kritice. Současně je totiž coby podnikatel příjemcem dotací, a zároveň ve funkci ministra financí také šéfem resortu, který vykonává národní kontrolu jejich čerpání.

agf-dotace-eu-graf-finalx

Zdroj: MMR, Datalab, s.r.o. Pozn.: Údaje se vztahují k programovacímu období 2007-2013, které dobíhalo až do konce roku 2015.

Kvůli této dvojí roli čelil Babiš výrazné kritice například ze strany šéfky rozpočtového výboru Evropského parlamentu Ingeborg Grässleová (německá CDU). V letošním roce pak informoval německý časopis Der Spiegel o podezření, že ministr Babiš ovlivňoval pravidla rozdělování evropských dotací. Andrej Babiš toto nařčení popřel.

Nicméně podle časopisu má indicie vedoucí k tomuto závěru k dispozici evropský Úřad pro boj proti podvodům (OLAF). Ten současně prověřuje podezření kolem dotace na farmu Čapí hnízdo, od které se Babiš sice distancoval, ale v současné době luxusní areál, postavený z 50milionové dotace, vlastní a provozuje.

Do analýzy HlídacíPes.org nebyla do seznamu čerpaných dotací Babišova farma zařazena, protože v roce, kdy dotaci získala, byla formálně vlastněna přes anonymní akcie a Babiš tvrdí, že ji vlastnili rodinní příslušníci.

Chemičky v čele

Suverénně nejlépe se v čerpání dařilo chemičkám, jako je Lovochemie, Synthesia, DEZA či PRECHEZA. Dohromady tyto podniky obdržely za dané období víc než 818 milionů korun.


PSALI JSME: Babišovy koblihy netáhnou. Pekárny PENAM skončily ve ztrátě, nejlíp se v Agrofertu daří chemičkám

Babišovo impérium získalo v posledních deseti letech veřejné zakázky až za 35 miliard korun


Nejčastěji šlo o dotace z Operačního programu životní prostředí ministerstva životního prostředí. Prostřednictvím ministerstva životního prostředí byly pro firmy ze skupiny Agrofert alokovány dotace v celkové výši téměř miliardy korun (917,5 milionů Kč).

Z druhého nejvíce vytíženého programu Podnikání a inovace, řízeného ministerstvem průmyslu a obchodu, bylo alokováno do Babišovy skupiny 548,5 milionů Kč.

Na evropské peníze dosáhla také společnost AGROTEC, která je nyní obžalována kvůli machinacím s veřejnou zakázkou pro Českou poštu. Tato hustopečská společnost získala v roce 2010 dotaci 4,4 milionů korun na “Zvýšení adaptability a konkurenceschopnosti zaměstnanců AGROTEC a.s. a jeho dceřiných společností.”

Dotace na sklady i školení

Dotace do dalších společností ale směřovaly spíše do zefektivnění samotného provozu podniků. Evropské peníze tak například chemička Synthesia použila na ekologizaci energetického zdroje nebo na odstranění rizika kontaminace půdy a podzemních vod v areálu podniku. Valašská chemička DEZA použila víc než 90 milionů na odsíření výroby.

Agropodnik ZZN Polabí zase prostřednictvím dotací vystavěl sklad kapalných hnojiv v Mělníku. Právě výstavba či rekonstrukce skladů hnojiv je častou položkou v dotačním seznamu Agrofertu.

Dotace se podařilo získat také mlékárně Olma, která v roce 2010 použila víc než 5 milionů na “Specifická školení nepřenositelných znalostí výrobního procesu ve společnosti OLMA a.s.”

Nejúspěšnější co do počtu projektů byla celkově Synthesia se 12 projekty, následovaná společností na zpracování plastů Fatra a Výzkumným ústavem organických syntéz, které získaly dotace jedenáctkrát.


agf-dotace-top-prijemcu%cc%8a

Zdroj: MMR, Datalab, s.r.o. Pozn.: částky jsou uvedeny za programovací období, které dobíhalo až do konce roku 2015


Analýza vznikla za podpory Nadačního fondu proti korupci.

Vyjádření analytika NFPK Janusze Konieczného:

Ke kontrolní činnosti Ministerstva financí při čerpání evropských peněz lze mít značnou nedůvěru. Ředitelkou tamějšího odboru 69 odpovědného za „řízení veřejných prostředků poskytnutých ze zahraničních zdrojů“ je Barbora Boschat. Je to tatáž osoba, na kterou upozornil Úřad pro boj proti podvodům (OLAF) dřívější ředitelku Martinu Uhrinovou, když se dotazovala na stav prošetřování kauzy Čapí hnízdo. Barbora Boschat tak činila tajně, mimo svoji pracovní náplň na příkaz náměstka ministra financí Tomáše Vyhnánka. Když pak toto své podezřelé jednání vysvětlovala svým nadřízeným, sdělila, že činila tak pro společnost Agrofert. Po této zkušenosti si neumím představit, že komunikace mezi Barborou Boschat a OLAFem bude důvěrná a nezávislá na vlivu Agrofertu.


Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

4 komentáře

 1. Weber napsal:

  Milá paní redaktorko, nevím pro koho ty články píšete, ale je nepochybné, že vás, tedy NFPK i s jeho mecenášem má pan Babiš na „háku“ a platí to zřejmě i ze strany jeho příznivců, neboť pochybuji, že jste si nevšimli, že panu Babišovi neklesá a naopak stoupá věřejná podpora politická i ekonomická a to se ještě nepustil do efektivních algoritmů. Proč to tak je, tím by jste se měli zabývat především. Takhle poukazujete, že pacient onemocněl a nevíte proč a máte víru v to, že čtenáři aspoň nemocného odsoudí, nebo co? Chtělo by to více odvahy pustit se do boje s „godzillou“ gigantického střetu zájmů a ne si jen něco nespokojeně brumlat pod „vousy“ a spoléhat se na lid. Ten název NFPK by měl zavazovat k větší bojovnosti a také srozumitelnosti pro nejširší vrstvy společnosti, bez spoléhání na její vzdělanost, nemyslíte?

 2. teufel3424 napsal:

  Ač nejsem fanynkou Agrofertu, je spravedlivé říct, že dotaci na nové kotle elektrárny v Synthesii schválila už předchozí garnitura, ale k čerpání došlo později, protože postavit úplně novou energetiku prostě trvá 2 roky. Mně přijdou zajímavější všechny dotace na výzkum, které rozděluje MPO. Hlavně kontrola splnění cílů, které žadatel uvede. Oni tam totiž většinou píší, že vznikne x pracovních míst, s inovovaným výrobkem vzrostou tržby a zisky firmy o tolik a tolik. Kdo tyhle cifry (vycucané z prstu) následně kontroluje a jaké jsou z těch kontrol závěry nebo sankce?

  • OOskar (hanák z Hané) napsal:

   Kontrola není třeba, byla by zbytečná, viz Vyjádření analytika NFPK Janusze Konieczného na závěr článku.

 3. Jana napsal:

  Mě by spíš zajímalo kdo ty dotace schválil.Není přece možné,aby někdo – p.Babiš přišel do instituce která schvaluje dotace bouchl do stolu a zařval „jestli mi neschválíte dotace ve výši několika miliard tak si vás nepěkně podám “ a oni se rozklepou jako sulc a dotace ihned schválí.
  Takže spíš by se mělo řešit kdo/která instituce ty dotace schvaluje a jestli byly provedeny v souladu se zákonem a ne jestli je p.Babiš použil když už mu byly schváleny.Jenomže tohle nikdo neřeší na 1.místě je přece Babiš a ten musí jít z kola ven.
  NEJSEM FANYNKA p.BABIŠE .

Přidávání komentářů není povoleno