Není jen Winton. Clare Hollingworthová zachránila před nacismem 2000 lidí z Československa

Napsal/a Robert Břešťan 9. října 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

Nicolas Winton či Oskar Schindler má třetího, v Česku dosud neznámého pokračovatele. Respektive pokračovatelku. Britka Clare Hollingworthová za války pomohla 2000 lidí odejít z nacisty obsazeného Československa.

Clare Hollingworthová roky pracovala jako novinářka, jako válečná zpravodajka psala mimo jiné pro britské deníky Guardian a The Telegraph. Krátce po obsazení Československa pomohla zajistit bezpečný odchod pro tisíce lidí prchajících před nacismem z Československa.

Její příběh spojený se záchranou československých židů a dalších lidí ohrožených nacismem je dosud zcela neznámý.

Přes Polsko do bezpečí

„Clare Hollingworthová měla na Československo vazbu přes svého britského manžela, který v té době vyučoval na Univerzitě Karlově,“ vysvětlujena dotaz HlídacíPes.org britský novinář a vzdálený příbuzný Clare Hollingworthové Patrick Garrett.

V září 1938, kdy byla podepsána Mnichovská dohoda, byla v Praze a mohla tak sledovat i příval uprchlíků z obsazených Sudet. Později, po 15. březnu 1939 pomáhala lidem prchajícím přes zelenou hranici do Polska – jak československým židům, tak vojákům i dalším uprchlíkům ohroženým nástupem nacismu.

Clare Hollingworthová podobně jako Nicolas Winton spolupracovala s Britským výborem pro uprchlíky z Československa. Vedla její pobočku v polských Katovicích, které se staly hlavním místem, kam se uprchlíci po přechodu hranic uchylovali.

„Hollingworthová pro ně pomáhala shánět peníze i potřebné dokumenty a víza pro odjezd do třetích zemí, nejčastěji do Británie, Jižní Ameriky a Skandinávie. Celkově s její pomocí do bezpečí odešlo zhruba dva tisíce lidí,“ vyprávi Garrett, který má k tématu i dobové dokumenty či ručně psané dopisy, které zachránění lidé psali Clare Hollingworthové.

Clare Hollingworthová 10. října oslavila své 104. narozeniny. Od 80. let žije v Hong-Kongu a jejímu příběhu se v těchto dnech věnuje hned několik britských médií. Ta však její – dosud detailně nepopsaný – zápis do československé historie zmiňují jen zcela okrajově.

Příběh Hollingworthové ve vztahu k Československu v lecčems připomíná známou historii spojenou s Nicolasem Wintonem. Sama Hollingworthová se o záchraně lidí příliš nezmiňovala, dokumenty s tím spojené nalezl až na půdě u svých rodičů její prasynovec Patrick Garrett.

Válečný sólokapr

Byla to právě Hollingworthová, kdo jako zpravodajka v Polsku jako první upozornila na to, že vypukla 2. světová válka – zprávou, že německé tanky masivně vtrhly na polské území.

V práci válečné zpravodajky pokračovala i později – mimo jiné v Alžírsku, Pákistánu a Vietnamu.

V rámci kampaně na oslavu 104. narozenin Clare Hollingworthové vzniklo v Británii toto video:

 

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)