Nejtepleji od roku 1880? Letošek míří k překonání světového rekordu

Napsal/a Libor Stejskal 30. července 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

Přišla-li vám letošní zima nebývale mírná a některé letní dny zase nezvykle horké, pak vězte, že v tom nejste sami. Rekordně vysoké teploty zaznamenávají meteorologové v tomto roce prakticky po celém světě. Červen, březen a květen již překonaly celosvětová teplotní maxima naměřená za uplynulých 135 let, leden a únor za nimi jen nepatrně zaostaly.

Údaje o počasí ve světě vyhodnocuje americký Národní úřad pro oceán a atmosféru (National Oceanic and Atmospheric Administration – NOAA) a jeho informace přinesl v těchto dnech server Světového ekonomického fóra.

Průměrná teplota dosáhla za prvních šest měsíců letošního roku 14.35°C, čímž o necelou desetinu stupně 0.09°C pokořila rekord, který za stejné období držel rok 2010. Pro srovnání jsou využívány údaje zaznamenávané od roku 1880.

Červnový rekord držel loňský rok, letošek jej však opět překonal. Průměrná celosvětová teplota dosáhla 16.33°C, což je 0.12°C více než vloni.

Odchylky od průměrných teplot / červen 2015

Teplota v červenci 2015

Barevná škála znázorňuje letošní odchylku od průměrných červnových teplot. Odstíny modré označují místa, kde měsíční teplota klesla pod dlouhodobý průměr, odstíny červené naopak lokality, kde jej překonala – čím tmavší odstín, tím větší odchylka.


Ze zprávy úřadu ale vyplývá, že na různých místech zeměkoule zaznamenali letos i opačné anomálie. Například obyvatelé Spojených států zažili jednu z nejkrutějších zim. Ve Skandinávii klesaly v jinde velmi teplém červnu teploty pod své průměrné hodnoty. V Turecku zase naměřili dvojnásobek průměrných srážek.

Vědci z NOAA uvádějí, že vyšší teploty částečně souvisí s jevem zvaným El Niño, který otepluje Tichý oceán u břehů Jižní Ameriky. Tím se mění i směr větrů nad oblastí Pacifiku, což jihoamerickému kontinentu přináší vydatné deště v době, kdy tam obvykle neprší. Na druhé straně oceánu – v Austrálii a Asii – zase důsledky El Niño způsobují sucha.

NOAA poukazuje i na další klimatické změny (aniž by se zabývalo jejich možnými příčinami), nicméně připouští, že ani ony nedokážou uspokojivě vysvětlit, proč právě letošní rok se do novodobé historie zřejmě zapíše jako ten dosud vůbec nejteplejší.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Čtěte též

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)