Vlajky vítající čínského prezidenta v Chotkových sadech. Vítala ho i česko-čínská média.

Nejen čínské vlajky. Prezidenta komunistické země vítaly i transparenty českých médií

Napsal/a Eliška Hradilková Bártová 31. března 2016
FacebookTwitterPocketE-mail

Na hlavní a ostře střežené trase na Pražský hrad vlály v době návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-Pchinga nejen české a čínské vlajky, ale také ty s reklamou na vybraná česká média. Rudé vlajky komunistické Číny tak doplňovala například reklama na časopis Týden nebo Sedmička. Obě tiskoviny mají jedno společné – nového čínského spolumajitele.

Krátce před návštěvou prezidenta Čínské lidové republiky (ČLR) Si Ťin-Pchinga v Česku se v Chotkových sadech u silnice spojující Staré Město s Pražským hradem objevily na sloupech osvětlení nové reklamní panely. Kromě čínských vlajek tu překvapivě byly k vidění i transparenty s reklamou na tuzemská média – časopis Týden, Instinkt, Sedmička, nebo na nově založený týdeník Faktor S.

Celkem se vedle vlajek ČLR objevily také reklamy na šest mediálních produktů. Všechny mají jedno společné – nového spoluvlastníka, čínskou firmu Shanghai CEFC Financial Holding, Co., Ltd. Tato společnost s nedohledatelnými konečnými vlastníky, koupila letos v únoru 49% podíl v české EMPRESA MEDIA, a.s. a 30% podíl ve firmě MÉDEA, a.s.

Zmíněná čínská firma, která drží například i podíl ve fotbalové Slávii, se tak stala strategickým partnerem mediálního domu podnikatele Jaromíra Soukupa. Během návštěvy vzdaly jeho mediální tituly svému novému spoluvlastníkovi nepřehlédnutelný hold.

Reklama na časopis Týden a Instinkt v Chotkových sadech

Reklama na časopis Týden a Instinkt v Chotkových sadech sekunduje čínským vlajkám. Autorka: Eliška Hradilková Bártová

Poměr cena/výkon

Společnost EMPRESA Media, do níž nedávno vstoupil čínský vlastník, vydává celkem deset titulů: Týden, Instinkt, Interview, Faktor S, Top Dívky, Animáček, Popcorn, Sedmička, Exkluziv a Marketing Sales Media. Zároveň provozuje televizní stanici TV Barrandov.

Reklama na šest z těchto časopisů se objevila společně s čínskými a českými vlajkami v Chotkově ulici v Praze.

„Vidíte to příliš ideologicky,“ reagoval na dotaz HlídacíPes.org, proč byly reklamy umístěny společně s vlajkami vítajícími prezidenta ČLR, ředitel redakcí EMPRESA Media Daniel Köppl. „Dostali jsme od reklamní agentury výhodnou nabídku, tak jsme toho prostě využili.“

Podle vyjádření ředitele Köppla vedení redakce vědělo, kde a v jakém kontextu budou jejich reklamy vyvěšeny. „Věděl jsem to, ale je mi to úplně jedno, neřeším to a nevadí mi to, protože venkovní reklama takhle nefunguje,“ uvedl Köppl. „Když máte volný prostor a poměr cena/výkon vám vyhovuje, tak je škoda to nevyužít.“

Zároveň ale odmítá hypotézu, že by tímto způsobem prezentace oslabil nezávislost svých médií minimálně v případě informování o návštěvě čínského prezidenta. „Vidíte to opět příliš ideologicky. Pro čtenáře je důležitá kvalita časopisu, a je jedno, jaký je jeho vlastník,“ míní Köppl. „Čínský investor vstoupil do vydavatelství, ale stále jej ovládá z majority pan Jaromír Soukup.“

Kdo reklamu na časopisy umístěnou vedle čínských vlajek platil – zda to byla Smíšená česko čínská komora, která uhradila plochy pro státní vlajky, či nikoliv, odmítl Köppl upřesnit, stejně jako částku, kterou za specifickou reklamu zaplatili.

„Nevím, proč vám mám sdělovat způsob financování kampaní,“ reagoval ředitel Köppl. „Ale samozřejmě to médium spolufinancují naši vlastníci, tak není podstatné, ze které kapsy to jde.“

Současně odmítl upřesnit, zda reklama byla umístěna na úkor plochy určené pro reklamu jihokorejské firmy Samsung.

Česko čínská komora na položené dotazy nereagovala.

Kolem reklamy na čínskou firmou spoluvlastněná média projíždí kolona čínské delegace. Autorka: Eliška Hradilková Bártová

Kolem reklamy na čínskou firmou spoluvlastněná média projíždí kolona čínské delegace. Autorka: Eliška Hradilková Bártová

China Daily

Jedním z časopisů, který společně se státními standartami vítal čínského prezidenta, byl titul Týden, jenž v první den návštěvy zveřejnil rozhovor donedávna jediného majitele těchto novin Jaromíra Soukupa s prezidentem Milošem Zemanem s titulkem Zeman: Čína je pro exportéry nenasycený trh.

„V této souvislosti dovolte, abych vyjádřil respekt k vaší ekonomické diplomacii. Směr, kterým jste se vydal, skutečně výrazně a konkrétně pomáhá českým podnikatelům. Vedle Číny jste navštívil několik států bývalého Sovětského svazu včetně Ruska. Jsou ještě nějaká další teritoria, kde vidíte prostor pro pomoc českým podnikatelům ze strany státu či přímo prezidenta?,“ zněla například jedna z otázek Soukupa, jenž umožnil čínskému investorovi vstup na mediální scénu, na prezidenta Miloše Zemana.

Během rozhovoru se pak kromě jiného čtenáři také dozvěděli, že Soukupovy oblíbené noviny jsou China Daily.

Web Týden.cz pak o čínské návštěvě informovali prostým přebíráním agenturních zpráv se zaměřením na pozitivní informace. Na webu časopisu tak bylo možné přečíst si zprávu o tom, jak „Hrad připravil na příjezd čínského prezidenta výstavu“, či jak „Praha a Peking zapracují na rozvoji cestovního ruchu i zoo.“

Zpravodajství z prvního dne čínské návštěvy analyzoval i server Mediahub.cz z Babišova nakladatelství MAFRA v článku Online přenos na Tyden.cz z návštěvy čínského prezidenta proběhl bez jediné zmínky o protestech. Čínští spolumajitelé museli být spokojeni.

Autorka: Eliška Hradilková Bártová

Autorka: Eliška Hradilková Bártová

 

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)