Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
,

Nejde pouze o dopravu: Zásadní rekonstrukci v Olomouci provázejí kontroverze

Rekonstrukce třídy 1.máje v Olomouci budí kontroverze. Zablokování dopravy není jediný problém. V počátku se objevil problém s přemístěním zastávky U Dómu. Teď rozruch vyvolaly sloupy, které ničí historický charakter místa. Rekonstrukce má i své webové stránky, na nich se však o problémech nedozvíte.

Od dubna probíhající rekonstrukce třídy 1.máje v Olomouci potrvá ještě do listopadu tohoto roku. Město považuje projekt za jednu z nejvýznamnějších investičních akcí města v letošním roce. Jde o klíčovou spojnici mezi hlavním nádražím a centrem města. Celkové náklady se mají vyšplhat k 80 milionům.

Projekt má dokonce své vlastní webové stránky. Ty mají majitele dotčených nemovitostí, provozoven a místní informovat o výlukách, etapách výstavby, možnostech zásobování a dalších omezeních z důvodu stavby. Opomínají však problémy, které jsou také součástí tohoto projektu.

Vedle archeologických nálezů a paralyzované dopravy do centra se objevily další problémy. Na historické ulici vyrostly betonové sloupy pro tramvajové vedení. Místní si kladou otázku, zda toto mohli památkáři schválit.

Fotky už nikdy nebudou tak hezké

Jeden ze sloupů stojí uprostřed třídy Komenského a brání výhledu na pravoslavný katedrální chrám na Gorazdově náměstí. „Cílem města bylo zachovat smysluplnou a provozuschopnou tramvaj,“ řekl náměstek primátora Filip Žáček pro Českou televizi.

Betonové sloupy na ulici 1.máje                                                                         Zdroj: NPÚ

V pořadu Události v regionech z 20. července zaznělo, že o umístění sloupů měl rozhodnout dopravní projektant a tuto polohu zřejmě nerozporoval ani místní památkový ústav. Tedy Olomoucké pracoviště Národního památkového ústavu.

Vůči tomuto tvrzení se Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště v Olomouci ohradil ve svém prohlášení. V něm vysvětluje, že s takovým řešením nesouhlasil již ve fázi předprojektové přípravy a následně celý projekt rekonstrukce třídy 1. máje posuzovaný v rámci správního řízení vedeného Magistrátem města Olomouce v roce 2010 vyhodnotil z pohledu zájmů státní památkové péče jako neakceptovatelný.

Město i přesto vydalo závazné souhlasné stanovisko výkonného orgánu památkové péče. Podle Národního památkového ústavu přijaté řešení nezohledňuje v dostatečné míře kulturně-historické hodnoty.

„Jednání s majiteli domů o ponechání závěsů na fasádách nebyla věnovaná dostatečná pozornost,“ píše na sociálních sítích opoziční hnutí ProOlomouc. „Připustíme podobnou strašnost při rekonstrukci ul. 8. května příští rok?“ pokládá opozice řečnickou otázku.

Město o lidech bez lidí

Komplikace s rekonstrukcí třídy 1. máje se objevily ještě před jejím začátkem. Informoval o nich server Olomoucký deník. Šlo o nové umístění zastávky U Dómu, které nevyhovovalo majiteli místních nemovitostí a podniku Blackstuff Zdeňku Kortišovi. Podle něj změna zkomplikuje zásobování.

Podnikatel se k přemístění zastávek ani nemohl vyjádřit. „V projektu jsem jako účastník řízení byl, později v rozdělovníku Drážního úřadu už ne,“ řekl Olomouckému deníku Kortiš.

Povolení ke změně zastávky vydal stavební úřad, přičemž by o ní podle Kortiše měl jako o součásti tramvajové trati rozhodovat výhradně Drážní úřad. Rozhodnutí úřadu je však platné.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

3 komentáře

  1. Naše radnice zkazí co může – tady zbytečně vyhazuje peníze a tam, kde jde lidem o život, tak tam na ně smolí ve velkém. Ty peníze, co jsou zbytečně vyhozené tady by nám možná stačili na to, aby nám pomohly k bezpečnému přechodu přes silnici na Tabulovém vrchu. Naši radní si vymyslí to, co zkazí město úplně – nejen neustále vyhozené paníze za osvětlení náměstí. Ti by měli své „činy pro městoů platit za své kapsy v plné výši.

  2. Martin napsal:

    Je to dost ostuda. U nás se neumí / nechce stavět „durch“ – rychle a bez přestávek, aby stavba co nejméně zasahovala do životů místních obyvatel, podnikatelů a návštěvníků. V Ostravě zase máme rekonstrukci ul. Českobratrské, kde je o víkendech taky prázdno… městu je to fuk, místní trpí a podnikatelé krachují. Takhle by to vypadat nemělo!

    • nováček napsal:

      „Fuk“ to není městu, ale těm které jste si zvolili, samozřejmě svobodně, do rozhodujících funkcí vašich zástupců! Máte smůlu, musíte do vydržet do příštích voleb, pak sice zase naletíte, ale to je právě ta demokracie a svoboda, kterou jsme skoro 42 let tak postrádali.

Přidávání komentářů není povoleno