Tato stránka používá cookies ke sbírání statistik o návštěvnosti. Více informací

Nedostatek spánku může skončit až poškozením mozku

 - 

14414603887_6df60b5a60_zCreative Commons LicenseRight brain” Autor: Allan Ajifo

Zíváte často během dne, usínáte vteřinu poté, co vám večer hlava dopadne na polštář a přes den se nedokážete pořádně soustředit? Jasné příznaky, že potřebujete více spánku.

Za banálně znějícím zjištěním publikovaným nedávno na stránkách Světového ekonomického fóra jsou dlouhodobé studie, které nekončí u pouhého konstatování faktu.

Podle vědců lidé potřebují v průměru šest až osm hodin nepřerušovaného spánku. Což nebývá vždy snadné, jak potvrdí kupříkladu rodiče malých dětí. Problém nekvalitního a nedostatečného spánku se ale netýká jen jich.

Podle studií si luxusu kvalitního a dostatečného spánku užívá sotva 30 % lidí. Zbytek zažívá spánkovou deprivaci, jež s sebou nese změny v lidské psychice a má negativní vliv na lidské zdraví.

Níže uvedená infografika jasně vysvětluje, co se děje s lidským mozkem, když nedostává to, čeho si pravidelně žádá – kvalitního spánku. Možná se v pojmech a příznacích jako je vztek, podrážděnost, hlava v oblacích, nezřetelná mluva, výpadky paměti či vyšší sklon k riziku také poznáte…

O autorovi

Autorem článku je Robert Břešťan