afaloon via Foter.com, Battle of Britain Memorial Flight

Nebeští jezdci, legendární film o českých letcích RAF, půl století poté

Napsal/a Filip Procházka 17. listopadu 2016

Film Jindřicha Poláka Nebeští jezdci vznikl těsně před okupací vojsky Varšavské smlouvy a stále patří k tomu nejlepšímu, co se kdy v československém filmu natočilo o našich letcích RAF za druhé světové války.

Spoustu informací, známých i těch zapomenutých, se nyní mohou dozvědět návštěvníci výstavy v prostorách Úřadu městské části Prahy 2 na náměstí Míru.Zatím poslední české vydání knihy Nebeští jezdci.

Film popisuje osudy několika československých letců v bombardovací peruti RAF. Neobsahuje sice žádné počítačové speciální efekty, ale podíleli se na něm skuteční bývalí váleční letci – a na filmu je to vidět.

Všichni zúčastnění na něm pracovali s vědomím, že jde o vůbec první poctu našim západním letcům od roku 1948.

Letecký film bez letadel

I přes to, že film pojednává i o Čechoslovácích, není explicitně o 311. československé bombardovací peruti. A nepopisuje tedy ani osudy konkrétních osob. Co postava, to několik našich letců.

Ve filmu nechybí láska, ale hlavní jsou letci: piloti, palubní střelci, radista, navigátor. Nálety a život na letišti, v rodinách, v britských pubech.

Jana Nováková jako Patricie. Zemřela krátce po premiéře filmu.

Samotná výstava nabízí leccos navíc. Návštěvníci se dozvědí informace o autorovi literární předlohy filmu Filipu Jánském. Vlastním jménem Richardu Husmannovi, který patřil mezi nejmladší letce RAF a který posléze sloužil i v našem letectvu v SSSR. Jako jediný v rámci Ostravské operace sestřelil nepřátelskou stíhačku.

V srpnu a v září příštího roku bude mít Richard Husmann několik výročí. Uplyne 95 let od jeho narození a 30 let od jeho úmrtí.

Dozvíte se, že jeho kniha vyšla nejen v Československu, ale i v Maďarsku nebo Rumunsku. Věděli jste, že v tomto zásadním leteckém filmu není jediné skutečné letadlo?

Hlavní rekvizitou je přestavěný Li-2, na který technici z Aera Vodochody přestavěli trup bombardéru wellington, letecké záběry pocházejí z dokumentů, filmu Target for Tonight nebo vznikly ve spolupráci s modeláři.

Sami váleční letci prý při pohledu na záběry filmového letiště odhadovali, kde v Británii ho tvůrci filmu natočili. Vy pátrat nemusíte. Šlo o Klecany nedaleko Prahy. V zahraničí se natáčelo jen několik scén – hřbitov, nouzové přistání a několik záběrů měst.

Richard Husmann, autor knižní předlohy a spoluautor scénáře.

Doplňte mozaiku Nebeských jezdců

V postavě Prcka exceloval Jiří Hrzán, kapitánem byl Svatopluk Matyáš, druhým střelcem Jiří Bednář. Ale mohlo to být i jinak. Mohli jste vídat Petra Štěpánka, Oldřicha Víznera, Viktora Preise nebo další herce, jak se píše na panelech věnovaných přípravě filmu – ti však neprošli castingem.

Kdo si naopak ve filmu zahrál, byl později proslulý architekt Jan Kaplický v roli palubního střelce Jimmyho.

Jako autor této výstavy snad mohu bez přehánění říci, že na ní o tomto filmu uvidíte první poslední. Aspoň o to jsem se snažil, když jsem ji před deseti lety připravoval poprvé.

Kromě zmíněného si můžete prohlédnout ještě mnoho fotografií „wellingtonu“, dobových fotek s našimi letci, archiválie londýnského Imperial War Musea, který pro Nebeské jezdce zapůjčil mnohé dokumenty.

Bohužel chybí více informací o odborných poradcích a samotných tvůrcích filmu. Naopak, navštívíte-li po 15. prosinci budovu úřadu Městské části Praha 2, můžete si tam prohlédnout navíc i další zajímavé dokumenty spojené s filmem.

Například uniformu odborné poradkyně Joy Kadečkové, první vydání knihy Nebeští jezdci, chorvatský plakát na tento film, některá vyznamenání Richarda Husmanna nebo sešit němčiny Jany Novákové, filmové Patricie.


Chybělo-li by Vám něco, třeba to najdete na webu, který je Nebeským jezdcům věnován. Naopak, pokud byste měli jakékoliv informace o tomto filmu nebo jeho natáčení, budu rád, pokud se na mne obrátíte na e-mail: filip@276.cz

Výstava by nemohla být znovu realizována bez podpory Úřadu městské části Praha 2, poslankyně Jany Černochové a Středočeského kraje. Velké poděkování patří také Pavlu Raabovi, majiteli sešitu Jany Novákové, Zuzaně Husmanové, Zdeňku Dukátovi, fotografovi filmu, Otakaru Fukovi, pomocnému režisérovi filmu, bohužel již jen in memoriam, představitelům Klecan, a všem, kteří mi pomohli s první realizací výstavy nebo nynější rekonstrukcí.

2 komentáře

  1. HelenaPolesná napsal:

    Zcela určitě tuto výstavu navštívím neb v té knize je popsán náš příbuzný Josef Košnar,na rodném domě v Pečkácj je pamětní deska a ulice kde žil se jmenuje Košnarova. Těmto hrdinům je věnována malá pozornost, 1x byla výstava v muzeu Na Florenci a byl problém s pomníkem těchto hrdinů Na Klárově i když sbírak byla od Angličanů,pouze díky starostovi P-1,byl pomník letcům umístěn Na klárově.

  2. Josef napsal:

    věrni zůstanem !!!!

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Vážený uživateli, tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. Více informací o cookies