Tato stránka používá cookies ke sbírání statistik o návštěvnosti. Více informací

Náprava díky HlídacíPes.org: volání na linku sociálního zabezpečení je už za normální ceny

 - 

3574350862_49d337b167_z Autor: Ninja M. / Foter / CC BY-NC-SA

V polovině dubna jsme upozornili na fakt, že lidé volající na Českou správu sociálního zabezpečení, musejí zbytečně platit za telefonát na takzvanou bílou linku. Sumy za jedno volání mohly jít i do stokorun.

ČSSZ nyní na podnět HlídacíPes.org změnila informační telefonní linku, která se specializuje „na poradenství v oblasti dávek nemocenského pojištění“ na běžné telefonní číslo.

Pro volající to znamená buď značnou úsporu nebo i volání zdarma. Na běžnou pevnou linku se totiž na rozdíl od „bílých linek“ vztahují tarify neomezeného volání či volné minuty mobilních operátorů.

„Někteří operátoři na čísla s předvolbou „840“, takzvanou barevnou linkou, nevztahují neomezené tarify volání či volné minuty nebo je dokonce zpoplatňují zvýšeným tarifem. Právě to nás vedlo ke změně,“ říká mluvčí Jana Buraňová.

Volání na bílou linku účtují zákazníkům zvlášť všichni operátoři. Kupříkladu O2 svým zákazníkům za minutu volání na bílou linku účtuje 3,50 Kč/ min, volání z T-Mobilu vyjde na 4,84 Kč za minutu a zákazníci Vodafonu platí 5,59 Kč za minutu.

Zbytečné užívání bílých linek, kde náklady s vyšší sazbou za hovor nese výhradně volající, dlouhodobě kritizuje například společnost dTest.

Ta nedávno vyzval zhruba 50 společností, zahrnující pojišťovny, banky, mobilní operátory či dodavatele energií, pro kontakt s klienty používali běžné pevné linky nebo bezplatné zelené linky. Patří sem mimo jiné ČEZ, RWE, Pražské vodovody a kanalizace a řada dalších. Některé firmy už na základě podnětu dTestu svůj přístup mění.

Tématem nadužívání bílých linek (například při hlášení poruch či u stížností, kde například vyřízení nejasností ve výučtování může znamenat vyšší náklady na telefonát než činí sporná částka) se bude HlídacíPes.org zabývat i nadále.

O autorovi

Autorem článku je -pes-