Muži a firmy na Babišově seznamu: ČEZ, Bizoni a Pokorný

Napsal/a Robert Břešťan 1. listopadu 2017
FacebookTwitterPocketE-mail

Svět Andreje Babiše je tvořen skutečnými i domnělými nepřáteli, vůči nimž se vymezuje a prostřednictvím nichž si vytyčuje kolíky na vlastním hřišti.

Vedle dlouhodobého politického terče Miroslava Kalouska, který tentokrát do Poslanecké sněmovny s TOP 09 pronikl jen tak tak, jsou to tři lidé (respektive firmy).

Polostátní ČEZ (a jeho minulé i stávající vedení), komunikační agentura Bison & Rose (především její spoluzakladatel a poradce ministra vnitra Chovance Miloš Růžička) a právník Radek Pokorný označovaný za šedou eminenci ČSSD.

Volby v centrále ČEZ

Nakolik se Babišův vztah ke všem jmenovaným změní po volbách, z nichž jako politik vzešel výrazně posílen, se uvidí. Je pravděpodobné, že Babiš v nové roli hegemona politické scény bude chtít především „zkrotit“ ČEZ.

To se mu v uplynulém volebním období, přestože byl ministrem financí, nepodařilo. I když o ČEZ, o Bizonech i právníku Pokorném v uplynulých letech hodně mluvil, s nikým z nich svůj (hlavně verbální) boj nedotáhl k žádným zásadnějším závěrům.

Snahou o získání kontroly nad polostátní energetickou firmou ČEZ se Andrej Babiš nijak netajil od vstupu do politiky.

Poukazoval na její propojení s dříve vládnoucí garniturou, někdejšího šéfa ČEZ Martina Romana označoval za „symbol tuzemského Palerma“ a z titulu ministra financí od roku 2014 několikrát obměnil členy dozorčí rady.

Text (nyní aktualizovaný) původně vyšel v publikaci Babiš. Vůdce pro 21.století. ZÍSKEJTE JI CELOU.

Stát podle něj v minulosti vykonával vlastnická práva ve svých společnostech mizerně. I když se za jeho působení na ministerstvu financí přístup k řízení státních firem skutečně změnil, ČEZ se to nijak zvlášť nedotklo.

ČEZ naopak de facto stál za pádem Babišovy někdejší blízké spolupracovnice Radmily Kleslové. Poté, co vyšlo najevo, že dlouhé roky pobírala odměny za poradenství v ČEZ, skončila nejprve jako místopředsedkyně ANO, později i jako předsedkyně pražského hnutí. Vedení ČEZ v čele s Danielem Benešem se každopádně odvolat nepodařilo.

Ne, že by se nenašly relevantní důvody; kupříkladu problémy se svary v elektrárně Dukovany, dlouhá neplánovaná odstávka a tím i propad zisků. Babiš se ale k přímému souboji neodhodlal.

Tak alespoň ministerstvo z titulu hlavního akcionáře zatrhlo managementu vyplacení podílů na zisku a vysokých odměn. Ale i zde ČEZ našel cestu, jak si z Babiše nedělat těžkou hlavu – odměny v součtu přes 22 milionů korun si management rozdělil skrze dceřinou firmu Severočeské doly.

Je tedy pravděpodobné, že volební výsledky sledovali v centrále ČEZ s obzvláštní pečlivostí a z toho, jak „voliči rozdali karty“, velkou radost nemají.

Poradce ministra Chovance

Další firma, jíž Babiš nemůže přijít na jméno (respektive ji naopak jmenoval poměrně často), je PR agentura Bison & Rose. Je spojena s marketingovým expertem a placeným poradcem ministra vnitra Milana Chovance Milošem Růžičkou.

Marně firma vyhlašuje do světa, že jde o soukromou aktivitu zakladatele a že náplní práce agentury není politika. „Snaha vytvořit obecný dojem, že Bison & Rose pracuje pro ČSSD či alespoň pro její vrcholné představitele. Je to lež,“ visí na stránkách Bisonrose.cz.

Jisté je, že agentura přišla nedávno o movitého klienta – právě polostátní ČEZ; nevidět v tom zájem a vůli Andreje Babiše asi nelze. Mimochodem – zmiňovaný Miloš Růžička pracoval dříve i pro Babiše.

V uplynulém volebním období byl Růžička poradcem ministra vnitra Chovance, což Babiš interpretoval jako cosi nekalého. Zřejmě nikoli náhodou Mladá fronta Dnes přinesla v únoru 2016 na titulní straně článek s titulkem „Sobotkovi lidé koupili podezřele levně hotel.“

Šlo o hotel Kladenka v Peci pod Sněžkou, kterou spolumajitelé Bison & Rose Miloš Růžička a Jiří Bis koupili v roce 2005 za 13 miliónů korun.

MF Dnes nákup spojila v textu s privatizací OKD, což Růžička odmítá a argumentuje tím, že hotel koupil za odpovídající cenu a nikoli od OKD, ale od Českomoravských dolů. S MF Dnes se kvůli textu soudí.

Bez zajímavosti není ani autor zmíněného článku v MF Dnes – je jím Marek Přibil. Ten, který později proslul nahrávkami, na nichž s Babišem diskutuje strategii, které články o politických oponentech vydat a kdy.

Zeptejte se Pokorného

Další z pravidelných terčů Andreje Babiše, právník Radek Pokorný, má sice blízko k premiérovi Bohuslavu Sobotkovi, ale dobře se zná i s Babišem.

Zastupoval Babišův Agrofert v roce 2010 při arbitráži s polským PKN Orlen kvůli Unipetrolu. Označení „vlivný zákulisní hráč“ či „vodič premiéra Sobotky“ Pokornému u jeho klientely – dnes je to například čínská CEFC či Škoda Transportation, kolem níž jiný čínský investor krouží – mohou body spíše nahnat než sebrat.

Jak Růžička, tak Pokorný se ale Babišovi hodili především k ostřelování politických soupeřů. Například v době, kdy byl Babiš pod tlakem kvůli vysvětlování svých transakcí s korunovými dluhopisy, opakovaně žádal, ať premiér Sobotka naopak „doloží, jak si kupoval byt a kolik si vydělal u právníka Radka Pokorného“.

Pokornému i Sobotkovi Babiš předhazuje i jejich angažmá v případu privatizace OKD. Šéf ANO si dokonce zadal celostránkové inzeráty ve svých novinách, v nichž čtenářům sděloval, že Sobotka spolu s finančníkem Zdeňkem Bakalou a právě Pokorným „vzali střechu nad hlavou více než 43 tisícům hornických rodin a zničili celý region“.

Uvidíme, jaké (staré osvědčené či nové) cíle si Babiš najde pro nové volební období.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)