Mojmír Hampl: Jak vznikají pravidla a proč se ve vlaku nepoutáme?

Napsal/a Mojmír Hampl 20. září 2017
FacebookTwitterPocketE-mail

O spontánním vzniku pravidel jednání či jejich záměrné tvorbě shora se dá psát donekonečna. A také o tom, že nesamozřejmé věci bereme často jako automaticky dané. Při cestách mnoha dopravními prostředky po Evropě v létě jsem si uvědomil, že tyto dvě věci spolu vlastně souvisejí.

Vezměme si běžná pravidla silničního provozu v civilizovaných zemích. Považujeme za rutinní věc, že se v osobním autě musíme připoutat. A to za všech okolností, v obci i mimo ní. Když ale jedeme ve městě prostředkem hromadné dopravy, autobusem či tramvají, žádná povinnost se poutat neexistuje.

Tyto dopravní prostředky, přestože po obci uhánějí stejnou rychlostí jako vaše škodovka či kia, dokonce žádné bezpečnostní pásy nemají. A to nejsou ani vybaveny airbagy či opěrkami hlavy. Navíc je v nich povolena riskantní přeprava stojícím osobám.

Po nárazu v autobusu

Pokud cestujeme meziměstským autobusem rychlostí i zřetelně nad 50 km/h, též se v něm nepoutáme. Taky totiž ani pásy nemá. A v dálkových autobusech je povinnost výrobců instalovat bezpečnostní pásy pro cestující až od roku 2004.

Přitom smrtelné nehody v autobusech se dějí též a opakovaně. A často jsou následky těchto havárií tak velké právě proto, že pasažéři při nárazu z autobusu vypadnou nebo v něm „lítají“ z jednoho konce na druhý.

Ve vlaku pásy skoro nikdy nenajdete, přestože jejich moderní verze na moderních tratích jezdí dokonce dramaticky rychleji než motorová vozidla a jejich kinetická energie při nárazu či superprudkém brzdění je tudíž vyšší.

V silničním provozu najdeme i jiné paradoxy: zakazujeme telefonovat za jízdy, ale jízda vozů s pravostranným řízením mezi našimi kontinentálními levostrannými je zcela legální. Brit dojede s volantem na opačné straně z Londýna až do Košic, byť je to třeba z hlediska předjíždění docela riskantní.

V letadlech jsme si zase zvykli sedět hlavou po směru letu, přestože mnohem bezpečnější by bylo mít sedačky otočené proti směru letu, čelem od pilota ne k němu. Při nouzovém přistávání by sám směr letu tlačil hlavy pasažérů do sedačky, ne od ní.

Mnozí říkají, že na takové sezení by si pasažéři psychologicky nezvykli. Ale sedět čelem proti směru jízdy je zase ve vlaku zcela běžné a většině nevadí.

Odevzdejte mobily

Mimochodem, víte, jak vlastně vzniklo sedací uspořádání „kupé“ ve vlaku, kde pasažéři sedí proti sobě? To je přece jen kopie někdejšího tradičního sezení v kočáru či dostavníku přenesená na koleje.

U letadel už vůbec pomíjím zajímavý fakt, že po nás aerolinky požadují před startem vypnutí elektronických přístrojů s nejasným varováním, že by „mohly ohrožovat“ navigační a další přístroje letounu.

Ruku na srdce – kdyby toto riziko bylo skutečně podstatné, nebyla by opatření spojená s mobily a počítači mnohem drakoničtější? Prostě by je všichni museli před letem odevzdat a vracely by se až po přistání.

Tedy: i řada pravidel v oblastech, v nichž jde o život, nemusí být vždy tak rigorózní, komplexní, hluboce promyšlená a neprůstřelně logická, jak by se mohlo zdát.

Může být dána zvyky, tradicemi, „zaběhaností“ a vznikat díky dlouhé sadě nahodilých nesystémových událostí. Ale když je začneme brát jako samozřejmé, už nám to pak nepřijde divné.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)