Tato stránka používá cookies ke sbírání statistik o návštěvnosti. Více informací

Mluvčí Ovčáček: Autoři Adventní výzvy nám nedemokraticky vyhrožují

 -   - 

12182480_1112157905463393_6539837261826907943_o Autor: Facebook Jiřího Ovčáčka

Autoři Adventní výzvy a mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček si vyměňují vzkazy o tom, kdo koho znevažuje a jak je to s „fašizujícími tendencemi“.

Adventní výzvu s podtitulem „všem, kteří se narodili do svobody“ sepsali členové Kolegia Paměti národa, společenství osobností a pamětníků sdružených  kolem projektu neziskové organizace Post Bellum.

Na dotaz HlídacíPes.org, zda prezident zvažuje možnost připojit svůj podpis pod výzvu, mluvčí Jiří Ovčáček odpověděl, že prezident podpis nepřipojí, protože „výzva místo spojování společnost jen rozděluje“.

„A to svým paušálním tvrzením, že nemalá část společnosti podléhá fašizujícím tendencím,“ vysvětlil Ovčáček.

Autoři výzvy, pod niž se zatím podepsalo přes pět tisíc lidí, na výroky Hradu dnes reagovali s tím, že nemohou „přejít bez odpovědi znevažující slova prezidenta Miloše Zemana:

„Považujeme to za hrubě nevhodné vůči signatářům. Výzva, pakliže si jí pečlivě přečtete, usiluje o přesný opak. A podle pestrosti podporovatelů tomu tak skutečně je. Žádáme pana prezidenta, aby svá tvrzení – a to konkrétními citacemi z výzvy – doložil. Jinak nás nutí, abychom ho nazvali lhářem.“

„Ze strany autorů výzvy jde o šokující nedemokratické vyhrožování za svobodné projevení názoru. Autoři výzvy se dožadují konkrétní citace. Zde je: “fašizující tendence nemalé části společnosti”. Kdo jim dal právo takto lživě paušalizovat, takto osočovat a hanět občany této země?“ reagoval na výzvu mluvčí Ovčáček.

Podle něj česká veřejnost projevuje oprávněné obavy z nekontrolované migrační vlny, „která, jak se ukazuje, souvisí s terorismem“. „A projevení obav není fašizující tendencí,“ dodal Ovčáček.

Autoři Adventní výzvy zároveň vyzvali premiéra Bohuslava Sobotku a další politiky i státní úředníky “aby zvážili, zda-li by jejich osobní podpora Adventní výzvy nebyla dobrým příkladem k obraně slušnosti a kultivované diskuze v této zemi.”

O autorovi

Autorem článku je Robert Břešťan

Komentáře

Komentářů (5)
 1. teufel3424 napsal - dne 4.12.2015

  Já bych se se všemi požadavky obracela jen na Ovčáčka, chctít něco po Milošovi je zbytečné. Zřejmě paří s kamarádama z Osvětiman a neví o světě. A na jeho vystřízlivění čekat nebudem, to bysme dřív umřeli, nebo on?

 2. petrph napsal - dne 4.12.2015

  Asi se už zdá zbytečné vyzývat premiéra Bohuslava Sobotku a další politiky i státní úředníky “aby zvážili, zda-li by jejich osobní podpora Adventní výzvy nebyla dobrým příkladem k obraně slušnosti a kultivované diskuze v této zemi.”
  Když tedy státní establishment už dal jasně najevo na čí straně stojí, tím že dal pokyn k trestnímu stíhání za projev opačný k názorům této Adventní výzvy. Čili potom už je mnohem jednoduší způsob jak zajistit “obranu slušnosti a kultivované diskuze v této zemi.”-tím že dá všechny kritiky této výzvy prostě zavřít 🙂

 3. Milan Míka napsal - dne 4.12.2015

  Vzhledem k tomu, že je pod výzvou podepsán i radikální islamista z VB, který schvaloval útoky na dvojčata a hlásá džihád, tak je tato výzva dost kontroverzní.

  • Robert Břešťan napsal - dne 4.12.2015

   Kdo?

 4. Milan Polivka napsal - dne 4.12.2015

  Byt podepsan pod stejnou vyzvou nebo stejnym prohlasenim jako pan prezident, tak bych si musel asi znovu precist co jsem to vlastne podepsal…