Kauza Panama Papers spojila české investigativní novináře. Prověří společně informace o Česku

Napsal/a -pes- 8. dubna 2016
FacebookTwitterPocketE-mail

Kauza úniku dat o offshorových společnostech zvaná Panama Papers iniciovala vznik speciální skupiny investigativních novinářů, kteří prozkoumají údaje vztahující se k České republice.

Na data uniklá z panamské právní společnosti Mossack Fonseca se nově zaměří devět českých investigativních novinářů společně s ředitelkou Českého centra pro investigativní žurnalistiku Pavlou Holcovou a jejím týmem. Členem skupiny je i reportérka HlídacíPes.org Eliška Hradilková Bártová. Sdružení novinářů nazvané Panama Tým – vytvořené pro tento účel – vzniklo tento čtvrtek.

Novináři společně prozkoumají především data týkající se napojení na Česko. Českých jmen je v databází 283.

“Databáze Panama Papers obsahuje tisíce velmi důležitých dokumentů. Tuto příležitost bychom chtěli maximálně vytěžit,“ vysvětlila motivaci k založení speciálního týmu Pavla Holcová. „Proto jsme vytvořili tým lidí, kteří si důvěřují a jsou ochotní navzájem spolupracovat.”

Investigativci

Investigativní tým napříč českými médii má za cíl zanalyzovat Panama Papers. Foto: Ondřej Kundra

V týmu jsou kromě členů Českého centra pro investigativní žurnalistiku Pavly Holcové, Steffi Černé a Jana Indry novináři: Vojtěch Blažek (Hospodářské noviny), Michael Fiala (Česká televize), David Havlík (ČT), Eliška Hradilková Bártová (HlídacíPes.org), Karel Hrubeš (MF Dnes), Adam Junek (Lidové noviny), Jana Klímová (Český rozhlas), Jaroslav Spurný (Respekt) a Jan Cibulka (Samizdat).

“Cílem je do hloubky rozkrýt kauzy, které se mohou týkat obcházení daní, korupce nebo praní špinavých peněz,“ popisuje primární cíl Holcová. „Nepůjde nám ani tak o rychlé senzace, jako o kvalitní investigativní práci,” dodává.

Data z Panamy

Základem kauzy Panama Papers je únik milionů dokumentů z databáze Mossack Fonseca, čtvrté největší offshore advokátní kanceláře na světě.

Ta zakládala tisíce společností sloužících k daňovým únikům, či k zakrytí ilegálních příjmů a proprání špinavých peněz. Offshore trasa podle listu The Guardian začínala právě v Panamě, pokračovala přes Rusko, Švýcarsko a Kypr.

Na právnickou firmu Mossack Fonseca bylo podle shromážděných dat navázáno téměř 215 tisíc firem fungujících pouze jako schránky a více než 14 tisíc klientů.

Dosud se podařilo identifikovat 143 politiků, jejich rodin či jejich známých, včetně 12 vysoce postavených politiků, kteří prostřednictvím daňových rájů skrývali své bohatství.

Původní informace o Panama Papers konsorcia ICIJ v angličtině naleznete ZDE. Část vztahující se k Česku mapovalo České centrum pro investigativní žurnalistiku, první informace o české stopě naleznete ZDE.


Psali jsme též:

Kauza Panama Papers: čím to, že nedošlo na Američany? Vysvětlení překvapí

Firma z Panama Papers figurovala ve společnosti, od níž ministr průmyslu Mládek koupil luxusní byt

Panama Papers naruby: I Česko může být daňovým rájem. Aspoň pro někoho…

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)