Jaká je síla vašeho hlasu ve volbách? Na pohled jsou stejné, každý ale „váží“ jinak

Napsal/a Roman Máca 29. října 2017
FacebookTwitterPocketE-mail

Volební právo je všeobecné, přímé a rovné, říká česká ústava. Rovností se myslí to, že každý volič má jeden hlas a váha všech hlasů je stejná. Tak tomu ale není za všech okolností. Dělník bez vzdělání může nakonec za svůj hlas „dostat víc“ než třeba univerzitní profesor. Vše záleží na celkovém výsledku strany, kterou podpoří.

Může za to D’Hondtova metoda (o ní více zde). Ta je využívána k přepočtu hlasů na mandát a disproporčně zvýhodňuje větší strany. Její dopad můžeme vidět na příkladu nedávných parlamentních voleb.

SPD Tomia Okamury získala 10,64 % hlasů. U TOP 09 je výsledek 5,31 %. TOP 09 tak získala (pokud zanedbáme několik setin procenta) oproti SPD polovinu.

Nicméně při využití D’Hondtovy metody získala SPD 22 poslaneckých mandátů, zatímco TOP 09 mandátů 7, tedy zhruba třikrát méně.

Pokud bychom například tvrdili, že typický volič SPD je fanouškem proruských webů a internetových hoaxů, zatímco volič TOP 09 je součástí městských „kavárenských“ elit, hlas onoho fanouška hoaxů má dle přepočtu na mandát vyšší váhu než hlas městského liberála.

Na věc se můžeme podívat i z jiného úhlu, a to dle počtu hlasů potřebných na mandát u konkrétní strany. Pokud zůstaneme u SPD a TOP 09, například na zvolení stranického experta na kulturu Miloslava Roznera (SPD) stačilo 24 481 hlasů. Aby se do Sněmovny dostal děkan Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity profesor František Vácha (TOP 09) bylo potřeba 38 402 hlasů.

Na místě je zamyšlení, kdo z těchto dvou jmenovaných je pro práci v zákonodárném sboru České republiky kompetentnější.

Souboj dvou bloků. Kdo koho volil?

Tuto otázku pomáhá zodpovědět průzkum agentury Median pro Českou televizi. Mapuje tři oblasti:

  • Volba podle vzdělání
  • Volba podle typu práce
  • Volba podle věku

Vzhledem k celkové roztříštěnosti shrneme strany se ziskem více než 5 % hlasů do dvou bloků, a to do uskupení (ANO+SPD+KSČM) a (ODS+Piráti+ČSSD+KDU-ČSL+TOP 09+STAN). Klíčem je rozdělení na strany autoritářské či s prvky autoritářství a na strany demokratické.

První uskupení mělo celkový výsledek 48,04 % a druhé 45,67 %. Rozdíl činí jen 2,37 procenta. Při pohledu na získané mandáty je ale výsledek 115 ku 85, tedy třicet mandátů, což je 15 % z celkového počtu poslanců.

Volba podle vzdělání

Z průzkumu Medianu vyplývá, že první uskupení (ANO+SPD+KSČM) volilo 62 % voličů se základním vzděláním a se vzděláním SŠ bez maturity. V kategorii SŠ s maturitou + VŠ šlo o 40 % voličů. U těchto stran tak převažovali voliči s nižším vzděláním.

Facebook Václav Moravec

Druhé uskupení vykazuje výsledek 34 % v kategorii ZŠ + SŠ bez maturity a 52 % u voličů se vzděláním SŠ s maturitou + VŠ. U těchto stran kromě ČSSD převažovaly hlasy od osob s vyšším vzděláním.

Vítězové voleb? Pracovně neaktivní

V otázce volby podle typu práce průzkum zohledňuje tři kategorie, a to manuálně pracující, nemanuálně pracující a pracovně neaktivní.

Facebook Václav Moravec

První uskupení stran podpořilo 50 % manuálně pracujících. Druhé uskupení 46 %. V případě nemanuálně pracujících jde o 34 % pro první uskupení a 61 % pro druhé. U pracovně neaktivních získalo první uskupení 58 % hlasů, druhé 36 %.

Zatímco u manuálně pracujících vidíme preference rozdělené zhruba rovnoměrně mezi oba bloky, u nemanuálně pracujících a pracovně neaktivních existují značné rozdíly. Pokud se budeme držet rozdělení (115 ku 85), vítězí především voliči pracovně neaktivní resp. spotřebovávající veřejné prostředky. Jejich hlas má ve výsledku vyšší váhu, než má hlas voliče přispívajícího do veřejných rozpočtů prostřednictvím mzdových odvodů.

Generační volba podle vzoru Brexit

A jak Češi hlasovali v závislosti na věku? U kategorie (18 – 34 let) dostalo první uskupení 23 % hlasů a druhé 63 %.

V kategorii 35 – 59 let to bylo 44 % ku 49 %. A v kategorii nad 60 let podpořilo první blok stran 64 % voličů, zatímco 31 % preferovalo druhé uskupení.

Facebook Václav Moravec

Objevuje se tak značný rozpor mezi nejmladší a nejstarší kategorií. Podobnou situaci bylo možné pozorovat například loni u referenda o takzvaném brexitu.

Zejména starší voliči tehdy nalinkovali určitou budoucnost pro mladou generaci. Pohledy obou věkových skupin na odchod Británie z Evropské unie přitom byly diametrálně odlišné. Jinými slovy starší voliči určili pro mladé budoucnost, kterou si mladí nepřejí.

Sjednotit se proti D’Hondtovi

D’Hondtova metoda u sněmovních voleb zvýhodnila především osoby s nižším vzděláním, pracovně neaktivní a lidi ve věku 60 a více let. Jejich hlasy měly po přepočtu na mandát vyšší váhu než hlasy vzdělanějších, nemanuálně pracujících a osob mladších 60 let.

Výsledky voleb tak ukazují jednu z hlavních výzev pro příští volby do Poslanecké sněmovny. Tou je sjednocení demokratických stran, aby nedocházelo k jejich opětovnému znevýhodnění z důvodu používané metody přepočtu hlasů na mandát. Ta z rozdílu 2,37 % u voleb dělá 15% rozdíl ve Sněmovně.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)