Tato stránka používá cookies ke sbírání statistik o návštěvnosti. Více informací

Jaderné hlavice ze středočeských Brd měly zasáhnout Norimberk a Mnichov

 -   - 

wp_20161202_17_02_26_pro

Dva autobusy plné expertů na jaderné odzbrojování z celého světa vjíždí do areálu kdysi nejutajovanějšího místa v bývalém Československu – skladu sovětské jaderné munice ve středočeských Brdech.

I když jde o místo sotva hodinu jízdy od Prahy, od roku 1965 do roku 1990 sem nevstoupil jediný občan Československa.

Zájem Sovětů i Američanů

„Byl tady od otevření našeho muzea dokonce dvakrát bývalý generální tajemník ÚV KSČ Milouš Jakeš a říkal nám, že o tomto místě neměl wp_20161202_16_00_54_proani tušení,“ vypráví jeden z provozovatelů Atom Muzea Brdy Václav Vítovec.

Smlouvu o umístění jaderné munice v naprostém utajení podepsal v roce 1965 ministr národní obrany ČSSR Bohumír Lomský  s  Andrejem Grečkem, hlavním velitelem spojených ozbrojených sil zemí Varšavské smlouvy.

O místo před deseti lety projevila zájem pro změnu americká armáda. Někdejší přísně tajné skladiště si prohlédla v době, kdy na území Česka hledala vhodné místo pro tehdy zvažované umístění radaru své protiraketové obrany.

Nakonec si americká strana vybrali jiné místo (a v roce 2011 od vybudování základny v Brdech zcela ustoupili).

Přičinliví provozovatelé muzea dokázali do sbírky získat alespoň kousky hornin vytažené na povrch při zkušebních vrtech u nedalekého kopce Břízkovec na kótě 718,8 m.

3D balistická raketa

Z autobusu vystupuje zhruba padesátka lidí a zvědavě se rozhlíží kolem sebe. V okolí jsou vzrostlé stromy, mezi nimi prosvítají zbytky vojenských kasáren a opodál poměrně nenápadně to hlavní – vchod do skladiště.

wp_20161202_15_52_58_proPřed něj ještě organizátoři pražské konference o jaderném odzbrojování i této návštěvy (ze společnosti Prague Vision – Institut pro udržitelnou bezpečnost) rozbalují plachtu s velkou 3D malbou. Zobrazuje řetězy spoutanou balistickou raketu s jadernou hlavicí.

Institut tak navazuje na rok 2009, kdy americký prezident Barack Obama při své návštěvě Prahy – v prvním mezinárodním projevu po nástupu do funkce – varoval před nebezpečím jaderných zbraní a vyzval k jejich eliminaci.

„Pro mne je to tady památník stupidity 20. století. Bylo to nejutajovanější a nejstřeženější místo v celém Československu. Je to zároveň jediný dochovaný sklad v celém bývalém východním bloku, mezi někdejšími sovětskými satelity,“ říká průvodce muzeem Václav Vítovec a zve návštěvníky dovnitř.

Muzeum vzniklo díky Nadaci ŽŽelezné opony v srpnu 2013; i v mezičase po roce 1990 mělo však místo zajímavou historii – právě zde se v 90. letech skladovaly bankovky a mince stahované z oběhu v době měnové odluky po rozpadu Československa. Na malém prostoru leželo několik miliard korun.

Později zde na pět let spočinuly ostatky 4 400 bývalých vojáků wehrmachtu, kteří padli na území České republiky (nyní jsou pohřbeni na vojenském hřbitově v Chebu).

„Vše je tu původní a pořád funkční,“ ukazuje kolem sebe v manipulační místnosti druhý z průvodců Milan Skočovský. Z hlavní rozlehlé haly vedou těžká ocelová vrata do čtyř místností. Právě v nich byly umístěny pouzdra se sovětskými jadernými hlavicemi.

Stěny jsou tu metr a půl silné, pevnost podloží zajišťuje 25 metrů vysoký betonový základový jehlan, na němž stavba stojí.

Odpaliště v Rokycanech

Své místo zde měly mimo jiné hlavice typu Javor 51. Nešlo o mezikontinentální rakety, jejich potenciálním cílem byla ne příliš vzdálená města v západním Německu – Frankfurt, Norimberk, Mnichov.

wp_20161202_16_46_08_proNičivá síla těch největších hlavic – 300 kilotun – byla i tak obrovská, pětadvacetkrát překračující jaderné bomby z Hirošimi a Nagasaki. Odpaliště bylo připraveno na nedaleké sovětské raketové základně v Rokycanech.

„Zabezpečení tu ale bylo na velmi vysoké úrovni. Vedl odtud přímý kabel až do Moskvy, k ovládacím panelům zvláštního oddělení GUMO 12 (12. Hlavní správy Ministerstva obrany SSSR, pozn. red.),“ říká Milan Skočovský.

„Radioaktivita tu nikdy naměřena nebyla,“ ujišťuje zvědavé návštěvníky.

Místo ničivé síly jsou dnes informační panely o jaderných zbraních v sovětském i americkém arzenálu, o jaderných testech i o mírovém využití atomu v jaderných elektrárnách.

Areál muzea stále patří Armádě ČR a průvodci se netají tím, že poté, co do údržby investovali nemalé peníze, by jej rádi získali do vlastnictví.

Aspoň nějakou úlevu muzeum získalo – poté, co armáda někdejší vojenský prostor v Brdech otevřela veřejnosti se už návštěvníci před vstupem do muzea nemusí prokazovat občanským průkazem.

O autorovi

Autorem článku je Robert Břešťan

Komentáře

Komentářů (9)
 1. jan struz napsal - dne 2.1.2017

  At Američané také odhalí, kde měli své ničivé rakety. I když pro dnešní lidi je to jedno, a pamětníkům studené války to jen pofouká jejich dušičku.

  • Josef napsal - dne 3.1.2017

   Vzpomínám si, že o řadě míst, kde měli Američané rakety, bylo možné se už za totality dočíst v našich novinách, případně se tato fakta dozvědět v rozhlase a v televizi. A také bylo možné v televizi shlédnout záběry na demonstranty demonstrující u těchto amerických základen. Tak že tato místa asi nebyla až tak tajná, jak se nám tu snažíte sugerovat a až tak tajná, jako ta skladiště sovětská.

  • Paul Jaros napsal - dne 3.1.2017

   Jan
   Pametnici,,studene valky vedi,ze zaklakdny USA byla reakce na angazovanost SSSR a rozsireni komunismu,po celem svete.USA zakladny navic nebyly tajne.Prectete si historii,ale ne z Rudeho Prava.

 2. SoptikB napsal - dne 2.1.2017

  Pane Břešťane, zkuste zde zveřejnit článek, který se bude zabývat tím, na která česká města mířily hlavice Raket Pershing dislokované na území SRN!!! Zkuste si také zjistit, které rakety byly na cizím území dislokovány dříve zda americké na Američany okupovaném území Německa, nebo ty tzv. “sovětské” v ČSSR! Který pakt byl založen dříve NATO nebo WS? Nebude to pro vás moc složité při vaší ideologické slepotě? Nebo se jedná již o akci nového dezinformačního úseku MV, které má uvádět nesprávné informace ve ty “jedině správné”? Historická fakta jsou však bohužel pro vás jasná!

  • Soptík C napsal - dne 2.1.2017

   Na druhé straně hranic samozřejmě existovala celá řada skladů jaderné výzbroje. Dosah raket Perhing byl někdy až po východní hranici Československa. V roce 2016 byl v USA odtajněn seznam cílů k provedení JÚ proti Východnímu bloku, kde doslova šílení američtí plánovači hodlali použít celou svoji rezervu jaderných zbraní.Proti ČSSR až přes 7OO jaderných úderů. Stačí to snad pro představu o kapacitách skladů jaderných zbraní ve prospěch USA.

   • JiriB napsal - dne 2.1.2017

    Jaderné zbraně byly na našem území již od poloviny 60. let…

   • petrph napsal - dne 3.1.2017

    Víte, ona jedna věc je odtajnit seznam cílů jako 50 let starý dokument – a koho to tak moc zajímá, at se tou veteší v archivech (nebo i na internetu) prohrabuje.
    Ovšem druhá věc, je posadit zahraniční delegaci do autobusu, dovezt jí do té základny /udržované jako múzeum) a tam to do nich hustit – rakety odtud byly namířena na vaše města, to je hrůza, takoví jsme my Češi byli komouši a spojenci Ruska.
    Bohužel tedy, tohle je dost nepříjemná vlastnost našich současných elit, v podstatě očernovat´,obvinovat a udávat vlastní národ, a (nevím proč) záměrně proti němu pěstovat negativní pohled v zahraničí.

    • josefdruhy napsal - dne 10.1.2017

     ..dobre napsano-take to tak citim-jsme to nekteri z nas ubozaci-toto by American nikdy proti svemu statu nedelal,to si pisme…proste se za takove”cechy” stydim…

   • ČERT napsal - dne 3.1.2017

    Dodal bych k této debatě, že tady byl ke sklonku roku 2015 zveřejněn plán ozbrojených sil USA z druhé poloviny 50.let, týkající se jaderných úderů proti komunistickému bloku v případě útoku ze strany SSSR. Jeho rozsah byl takový všeobecný, vedle např. řady vojenských letišť na našem území tam jako eventuální cíl figuroval třeba i čínský Peking (ještě v době sovětsko-čínského spojenectví). To, o čem je tu řeč, s těmi raketami Pershing apod., bude však nejspíše něco až z pozdějšího období. – – – Ale konkrétně na výše prezentovaném článku bych nehledal součást nějaké dezinformační kampaně. Jde o poměrně krátký článek o sovětských jaderných hlavicích v konkrétní lokalitě v Čechách, případně o dotyčné lokalitě samotné; nikoliv o nějaké širší pojednání o dějinách studené války.