Ivo Rittig: Z lahůdek u Paukertů až do Monaka a Dubaje

Napsal/a Robert Malecký 21. července 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

Pokud v Česku platí, že vstupenkou do světa vysoké politiky a byznysu je dřívější pobyt ve vězení, má už Ivo Rittig dávno „splněno“.

Za tzv. rozkrádačku strávil za mřížemi v druhé polovině 80. let polovinu z vyměřeného devítiletého trestu, jako svobodný vyšel do nových poměrů zkraje roku 1990 díky rozsáhlé amnestii prezidenta Václava Havla.

Aktuálně ovšem Ivo Rittig patří mezi lidi, na které se znovu soustředí zájem státních zástupců. V kauze Oleo Chemical už padla obžaloba. Počátkem června ji na Rittiga a spol. podal státní zástupce VSZ v Praze Adam Borgula a má se týkat vyvedení 20 milionů korun ze společnosti Oleo Chemical.

Obžaloba byla na jaře též podána v jedné z větví tzv. kauzy Nagyová, podle níž měla bývalá šéfka kabinetu premiéra Petra Nečase (ODS) předávat tajné zprávy BIS. Soud ale státnímu zástupci vrátil kauzu k dopracování. Mimo jiné mu vadí i fakt, že je případ veden v utajeném režimu, což velmi znesnadňuje jeho projednání.

Obviněn byl Ivo Rittig i v mediálně asi nejznámější kauze jízdenek pražské MHD. Podle Nadačního fondu proti korupci měl být Rittig přes síť firem konečným příjemcem 17 haléřů z každého lístku. Policie loni obvinila Rittiga a čtyři další osoby z praní špinavých peněz.


Pavučiny byznysu – HlídacíPes.org mapuje aktivity veřejně známých osob


  • Výše Rittigova majetku není známa. Policie se o ni zajímala, aby případně mohla majetek konfiskovat v souvislosti s trestním řízením, Rittig ale oficiálně žádné nemovitosti ani v Monaku, ani v České republice nevlastní.
  • Stejně jako u Romana Janouška se mluví o silném vlivu na fungování pražského magistrátu v době, kdy v jeho čele stál primátor Pavel Bém. Rittig byl jedním z lidí označovaných jako kmotři ODS.
  • Když počátkem roku 1990 vyšel Rittig z vězení, podnikal s luxusní módou. Zastoupení například značky Versace provozoval v pražské Pařížské ulici a na ruzyňském letišti. Byl promotérem boxerských zápasů, sponzoroval klub nižší hokejové soutěže Prospekta Praha. 
  • V současnosti běží nebo již bylo rozsouzeno několik žalob kvůli tvrzením o jeho účasti v podezřelých obchodech. Týkala se například tvrzení šéfa české pobočky Transparency International Davida Ondráčky, který loni v březnu uvedl, že Rittig figuruje ve fotovoltaické kauze Amun.Re. Pražský městský soud žalobu loni v září nepravomocně zamítl.
  • V červnu 2013 označil Rittiga místopředseda ČSSD a nynější ministr zahraničí Lubomír Zaorálek za „lupiče“. Soud loni v březnu soud rozhodl, že se Zaorálek nemusí za použití výrazu omlouvat. Lobbistovi nicméně přiřkl právo na satisfakci za to, že ho Zaorálek dal do souvislosti se zlatem a penězi nalezenými při policejní razii na úřadu vlády a dalších místech v červnu 2013.
  • Rittigovi vypršelo rezidenční povolení pro pobyt v Monaku. Spekuluje se o tom, že se přesune do emirátu Dubaj, kde má platné rezidenční vízum do dubna 2017.
  • Vyučil se prodavačem-lahůdkářem, na praxi docházel do vyhlášeného lahůdkářství U Paukertů na pražské Národní třídě. Zde se seznámil se světem veksláků a překupníků, který mu podle všeho učaroval. Po vyučení brzy vedl prodejnu potravin ve Štěpánské ulici. Právě do ní si pro něho v roce 1985 přišli příslušníci Veřejné bezpečnosti.

Pavouka zobrazíte kliknutím na obrázek, jednotlivé položky můžete dále zvětšovat.

Rittig 34

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)