Tato stránka používá cookies ke sbírání statistik o návštěvnosti. Více informací

Imigranti, azylanti a uprchlíci za branami. Ve vyspělých zemích tvoří 10 % populace

 - 

4574567189_850aeea507_zCreative Commons LicenseImmigration Reform Leaders Arrested in Washington DC” Autor: Nevele Otseog

V nejvyspělejších zemích světa, sdužených v rámci Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (OECD) žije aktuálně  více než 115 milionů imigrantů. Představují tak celkem 10 % populace.

OECD před nedávnem vydalo obsáhlou studii, která se problematikou migrace zabývá z mnoha různých úhlů – od ekonomických přínosů a nákladů spojených s imigranty, ekonomickou migraci, přes nelegální uprchlíky, azylanty, či cizince přijíždějící za studiem až po migraci na vnitřním trhu EU.

Celá zpráva v angličtině je ke stažení pod tímto příspěvkem.

HlídacíPes.org jako vybral některá fakta a grafy týkající se imigrace – a také České republiky.

Nejžádanější Německo, Česko na opačném pólu

Nejžádanější zemí v rámci nejvyspělejších zemí světa sdružených v OECD je mezi imigranty je Německo, následováno Rakouskem a Finskem. Nejvyšší propad v zájmu imigrantů zaznamenalo dříve populární Irsko – zejména s ohledem na ekonomické problémy země. Druhý největší propad statisticky ukazuje Česko.

made with ChartBoot

“Imigrace do Česka je v současné době velmi nízká. Z Česka více lidí odchází než do něj přijde, je tu velká fluktuace. Ekonomicky se Česku daří poměrně dobře, ale je třeba přemýšlet o tom, čím zaplnit vznikající díru na pracovním trhu. Je dobré být připraven, přichystat si nástroje, řešení a podívat se, jaké modely fungují s ohledem na budoucí potřeby,” podotýká expert OECD na migraci Jean-Christoph Dumont.

Významná je i migrace v rámci zemí OECD

made with ChartBoot

Ekonomická krize a ekonomická migrace

V ekonomické migraci se zejména v rámci zemí Evropské unie projevila ekonomická krize. Zhruba polovina migrantů v EU pochází právě z pohybu na vnitřním trhu. “Tato migrace výrazně vzrostla po roce 2004, po rozšíření EU. Zároveň je vidět její závislost na ekonomických cyklech, na to, jak se daří jednotlivým ekonomikám. S vypuknutím finanční krize přišel zlom. Například se výrazně omezila imigrace do Irska, propadla se imigrace do Španělska… Nejžádanější je Německo, jehož ekonomice se daří dobře,” vysvětluje Jean-Christoph Dumont.

made with ChartBoot

 Azylanti za branami

V roce 2013 se v některé ze zemí OECD snažilo získat azyl 556 tisíc lidí, což představuje meziroční  nárůst o 20 %. Nepřekvapí, že největší počet žadatelů o azyl pocházel ze Sýrie (47 800), následoval  Afghánistan (34 500). Zemí nejotevřenější azylantům bylo Německo, USA, Francie, Švédsko a Turecko.

made with ChartBoot

Raději zůstáváme doma

Češi se do zahraničí – statisticky vzato – na trvalo stěhují neradi. Do první padesátky zemí, odkud lidé nejčastěji vyrážejí do zahraničí se Česko nedostalo. Následující tabulka uvádí počet obyvatel dané země žijících v zahraničí v přepočtu na milion obyvatel.

made with ChartBoot

(Statistiky a grafy o migraci vztažené specificky k České republice připravujeme a najdete je v dalších příspěvcích HlídacíhoPsa.)

SOUBOR KE STAŽENÍ, ZPRÁVA OECD O MIGRACI: OECD_IMO-2014(1)

O autorovi

Autorem článku je Robert Břešťan