Glosa: A proč ne Ringo Čech? (osobní pohled „nevzdělanýho idiota“)

Napsal/a Robert Malecký 3. listopadu 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

František Ringo Čech dostal od prezidenta Medaili Za zásluhy. Patří k těm, nad jejichž oceněním se zvedla největší vlna nevole. Je to šašek, klaun. Navíc prezidentův přítel. Namaloval Zvířátka obdivují píču. Napsal Šubyduby, Amerika. Dokonce premiér Bohuslav Sobotka prý zvažoval, že kvůli němu (a dvěma dalším) poruší tradici „nevměšování se“ a medaili odmítne spolupodepsat. Směšné. A pokud je pravda, co psal Blesk, že za tím byly „nedostatečné umělecké kvality“, je to i hrubá nevědomost.

Když se v roce 1984 v televizní Hitšarádě objevila píseň Pražákům, těm je tu hej, byla z toho senzace. Důvodů bylo několik a pro jejich pochopení mladšími (a vlastně i staršími) ročníky je třeba vysvětlit pár okolností.

Předně – co byla Hitšaráda. Zjednodušeně řečeno jeden z mála pořadů, u kterých se dalo nezemřít nudou. Něco, co dnes známe jako klipovou hitparádu, proloženou tu a tam vtipnými skeči dvojice Uhlíř-Šíp.

Pražský výběr v ČST

„Celetná, Týnská, na Příkopech, ploužím se městem po výkopech.“ Píseň, kterou v úloze venkovana bloudícího Prahou zpíval F. R. Čech a hrála skupina Elektrovox, Hitšarádu vyhrála. Opakovaně. Byl to hit.

Ve skutečnosti šlo o hit Pražského výběru, který ji zařadil na svou desku Straka v hrsti. Ta tou dobou už rok odpočívala ve stoupě a v plánech bolševika bylo, aby tam taky zůstala – na věčné časy. Pražský výběr byl vybrán jako exemplum tažení proti nové vlně – zásah po jejich koncertu v Hradci Králové v lednu 1983 dokonce předcházel propagandistickému článku Nová vlna se starým obsahem v týdeníku Tribuna.


Podívejte se: Hit Pražákům, těm je tu hej v Hitšarádě ČST (1984)


Pražský výběr byl na indexu. Po administrativním zásahu komunistické moci nesměl veřejně vystupovat. Proto taková senzace, když jejich hit, přezpívaný Ringo Čechem (je i autorem textu) vyhrávala Zelenkova znormalizovaná televize. Aby bylo úplně jasno: žádná skupina Elektrovox samozřejmě neexistovala. Byl to Pražský výběr, hráli Pavlíček, Kocáb, Čok a Hrubeš.

Facka totalitní moci

Byla to facka moci, podobná tomu, když Rudé právo přetisklo inzerát blahopřející Ferdinandu Vaňkovi k narozeninám. Jen asi tak bambiliónkrát odvážnější. Podepsáni pod tím byli dva lidé – Karel Svoboda, v jehož studiu nahrávka vznikla a který název Elektrovox občas používal pro své studiové projekty, a František Ringo Čech.

„Chtěl jsem, aby hoši měli nějaké autorské honoráře,“ řekl k tomu Ringo před časem časopisu Instinkt. Byla to praxe v disidentských kruzích poměrně častá. Někdo, kdo měl přístup do médií, vydavatelství a podobně, zaštítil svým jménem díla těch, kterým komunistická moc pošlapala kariéru. Neměli jsme jejich tvorbu znát, měli být zadupáni do země. Příklady jsou známé – třeba normalizační režisér Evžen Sokolovský „vyvažoval“ svou práci na opusech typu Muž na radnici krytím a natáčením her Ludvíka Kundery. Zakázaný dramatik Milan Uhde dodával hry do brněnského Divadla Husa na provázku, kde je svým jménem zaštiťoval režisér Zdeněk Pospíšil. Třeba slavnou Baladu pro banditu.

Miloš to vybral vyváženě

Autorovi těchto řádek není známo, co se v roce 1984 poslouchalo ve Slavkově u Brna, kde vyrůstal tehdy třináctiletý Bohuslav Sobotka. Ani jak dnešního politika ovlivnilo zjevení v podobě F. R. Čecha s „debilkou“ na hlavě, prolétajícího se v klipu Československé televize s kozou na vodítku pražskými ulicemi.

Sám za sebe ale může říct, že šlo o mimořádné setkání. Hudba Pražského výběru z nevydané Straky v hrsti kolovala po Praze v tisících kopií – pásek totiž unikl ze studia a šířil se z pohledu totalitní moci jako mor. Je ale třeba zmínit i Ringovu spolupráci s Jiřím Schelingerem – spolupráci plnou braku, jistě, ale taky vynikajícího hard-rocku, který tady tahle parta ve své době dělala asi nejlíp.

Ringo Čech se s kritikami příliš nemaže. „Já myslím, že to Miloš vybral dobře a vyváženě. Když mu vyčítají, že vybírá přátele, tak mi řekněte, kdo z lidí by nedal přednost příteli při stejné kvalitě?“ řekl třeba rádiu Impuls. V rozhovoru pro časopis Týden zase řekl, že hlasy kritizující jeho ocenění jsou „pohledem nevzdělaného idiota“. „Musíte, kluci, napsat, že já jsem až do dneška napsal 1300 písniček. To – myslím, že mimo Gotta – neudělal nikdo. Napsal jsem jedenáct knih. Tři celovečerní filmy. Měl jsem devět televizních show. A mám divadlo, které má 40 let vyprodáno, napsal jsem šest divadelních her,“ řekl.

Je to všechno na jednu medaili málo? Už se v téhle zemi daly za míň. A to se netýká jen Miloše Zemana.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)