Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
identity chris is / Foter.com / CC BY-NC-SA,

Exportéři: Jen vloni jsme zřídili 25 tisíc nových míst, rozumnému zvýšení platů se nebráníme

Za loňský rok se v českých exportně orientovaných firmách zvýšila zaměstnanost o 25 tisíc lidí, růst platů v rozmezí tří až šesti procent považují exportéři za reálný.

Mimo jiné proto, že českým exportně orientovaným firmám se daří, vývoz z Česka roste a letos by měl dosáhnout rekordních 3,9 biliónu korun.

„Neznamená to, že se shodneme s odborářskými bossy. Nemám rád, když někdo zneužívá situace a tlačí někoho ke zdi. Myslím ale, že každá firma je schopná vyhovět individuálně a platy upravovat podle svých možností,“ říká ředitel náchodské společnosti Atas elektromotory a místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk.

Průměrný plat od vzniku samostatné České republiky, od roku 1993, vzrostl bezmála čtyřnásobně.

Plyne to z analýzy „22 let českého exportu“, již na svém Exportním fóru představila Asociace exportérů a která ukazuje i růst či pokles cen různých výrobků a služeb.

Rozdíl mezi cenami roku 1993 a 2014

změny cen export

Pode analýzy se podíl exportu na tvorbě tuzemského HDP zdvojnásobil. Zatímco v roce 1993 odpovídal objem exportu 41,3 % českého HDP, vloni to bylo již 84,6 %.

V roce 1993 Česko vyvezlo zboží za 422 miliard korun, vloni to bylo rekordních 3,6 bilionu Kč.

Zahraniční obchod, srovnání 1993 a 2014

vývoj exportu

Hlavním exportním partnerem pro Českou republiku je po celou dobu Německo, kde se podíl vývozu z 29 % (v roce 1993) zvýšil na současných 32 %. Zcela opačný trend vykazuje export na Slovensko – tuzemský export k východnímu sousedovi klesl z 20 % na osm procent.

„Nejde ale o to, že bychom vyváželi na Slovensko méně, než v roce 1993. Nárůst je téměř čtyřnásobný, ale dynamika růstu exportu například do Německa byla výrazně vyšší,“ upozorňuje Otto Daněk.

Otevřená česká ekonomika

„Česko je jedna z nejotevřenějších světových ekonomik. Přes námi je už jen Lucembursko, to je ale velmi specifické, pak Irsko, Slovensko, Maďarsko a jen těsně Belgie. Pokud chce malá země růst a expandovat, nezbude jí nic jiného než exportovat,“ říká analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.

„Ovšem, v pořadí zemí, které exportují mimo Evropskou unii, je Česko naopak velmi nízko. Jen 17 % jde mimo EU. Je to dáno i historickým vývojem a blízkosti Německa. Nejméně se na země EU soustřeďuje Británie – 55 % veškerého jejího exportu šlo mimo EU,“ dodává Novák.

Nadále platí, že tahounem tuzemského vývozu je hlavně automobilový průmysl: 55% exportu tvoří stroje a dopravní prostředky, v roce 1993 to bylo jen 29 %.

Statistika posledních 22 let také odráží měnící se svět obchodu i proměnu české ekonomiky posledního čtvrtstoletí. Největší přebytek zahraničního obchodu byl loni s Německem 331 miliard Kč (v roce 1993 šlo o schodek ve výši dvou miliard Kč). Naopak největší schodek zahraničního obchodu byl vloni s Čínou – 316 miliard;  v roce 1993 to přitom byl pětilimiliardový přebytek.

TOP 3 země v letech 1993 a 2014

top 3 exportu

 


Analýze českého exportu se bude věnovat i ekonomický pořad Řečí peněz na Českém rozhlasu Plus, na jehož přípravě se podílí HlídacíPes.org.

Vysílá se vždy v sobotu ve 14:10

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

1 komentář

  1. Petys napsal:

    Exportérům se to mluví, oni na manipulaci s kurzem české koruny vydělávají. Importéři, což jsme my všichni ostatní na manipulacích s korunou proděláváme každým nákupem zahraničního zboží.
    Takže pokud exportéři jedou, my ostatní tu jejich káru tlačíme a žije se nám trochu hůř. Samozřejmě je hezké dívat se, jak jim to jde.

Přidávání komentářů není povoleno