Tato stránka používá cookies ke sbírání statistik o návštěvnosti. Více informací

Evropská komise odmítla Česku schválit tři nové operační programy

 -   - 

15575219846_e54ca30a06_zCreative Commons LicenseJean-Claude Juncker presents the new Commission to the Parliament.” Autor: European Parliament

Už v únoru chtěla mít Česká republika od Evropské komise schválené první tři operační programy v celkové hodnotě sedmi miliard eur (196 miliard Kč), v Bruselu ale narazila. Zpoždění bude minimálně v řádu měsíců.

První kolo schvalování programů pro nové programové období 2014 – 2020 Česko nestihne, počkat bude muset až na druhé červnové kolo. Konkrétně jde zatím o tři připravené operační programy „Podnikání a inovace“, „Rybářství“ a „Životní prostředí“.

Do „prvního balíčku“ zemí odmítla Evropská komise Česko zařadit s poukazem na „neplnění požadavků souvisejících se služebním zákonem“.

Plyne to z dopisu, který Evropská komise zaslala v pondělí 12. ledna Ministerstvu průmyslu. Text dopisu má HlídacíPes.org k dispozici. Konkrétní výhrady Evropské komise směřují k nejasnostem ve způsobu odměňování českých úředníků.

Evropská komise v této souvislosti uvádí, že „žádný z předložených programů v důsledku nesplnění požadavků nemůže být schválen v únoru 2015“.

Výtky Evropské komise potvrzuje i tajemník pro evropské záležitosti při Úřadu vlády Tomáš Prouza.

„Chtějí, aby ohodnocení úředníků bylo transparentní, aby se například neodvíjelo jen podle odsloužených let a podobně. Zástupci Evropské komisi zcela nerozuměli českému systému zákonů a vyhlášek, ale myslím, že se nám jim to podařilo vysvětlit. Texty vyhlášek ještě budou chtít vidět,“ říká Prouza.

Spuštění minimálně tří jmenovaných programů v celkové hodnotě sedmi miliard eur na sedmileté období se tím ale o několik měsíců odkládá.

Pro Českou republiku jsou na nové programovací období vyčleněny prostředky ve výši téměř 24 miliard eur. Prouza odmítá, že by zdržení ve schvalování znamenalo pro Česko problém.

„V mezičase připravujeme výzvy, nečekáme jako v minulosti až budou operační programy schváleny. Texty některých výzev jsou již k dispozici a žadatelé díky tomu mohou již s předstihem chystat své žádosti,“ říká Prouza.


Přehled nových deseti operačních programů ČR. Všechny ještě musí schválit Evropská komise:
(pro zvětšení klikněte)

alokace-programy

O autorovi

Autorem článku je Robert Břešťan

Komentáře

Komentářů (2)
 1. Jan E Bárta napsal - dne 14.1.2015

  Pane Břešťane, rozhodnutí Komise nehodnotíte. Zajímalo by mne, zda byly žádosti jen neúplné, resp. tedy zkažené, nebo si na nás (oprávněně) dává Unie větší pozor pro rozkrádání dotací na soukromá golfová hřiště apod, nebo jen proto, že na místo loajální spolupráce se více méně Česko chová jako neukázněné dítě? Nebo platí všechny tyto důvody? Domnívám se, že je jen dobře, když Unie bude kontrolovat naše úředníky a plnění daných slibů (zákon o státní službě).
  J.Bárta

  • Robert Břešťan napsal - dne 14.1.2015

   Dobrý den, děkuji za reakci.
   pokud jsou mé informace správné (a věřím, že ano), důvodem je “jen”: „neplnění požadavků souvisejících se služebním zákonem“.
   Příjemný den, Robert Břešťan