Evropa předvádí parodii na „jednotu v rozmanitosti“. Jak z toho ven?

Napsal/a Amit Mukherjee 3. října 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

V diskusích o krizi eura i té spojené s uprchlíky se Evropské unii často dává za příklad USA. Ale co se tak podívat spíše na Východ? Jsem přesvědčen, že Indie, země se srovnatelnou rozmanitostí, nás může naučit mnoho, píše pro HlídacíPes.org profesor Amit S. Mukherjee ze školy managementu IMD ve švýcarském Laussane.

Budou se Evropané ochotni učit od rozvíjející ekonomiky, kde bují korupce? Možná ne, ale měli by. Indové toho sice udělali spoustu špatně, ale i mnohé i správně.

Podívejme se na paralely:

  • EU musí sjednotit velmi různorodé národy. A Indie? Za několik málo let od roku 1947 se jí podařilo integrovat na 600 nezávislých a polo-závislých království a někdejší britskou Indii a sloučila je do států dle jazyků. Dnes jich je 29.
  • EU i Indie mají stejně 24 oficiálních úředních jazyků. Národy v Indii, které hovoří těmito jazyky, žijí v zemi, která se rozkládá na území odpovídajícím třem čtvrtinám území Evropy. Mnoho indických jazyků má k sobě stejně daleko jako třeba angličtina k řečtině. Vzhledem k tomu, že jedna půlka Indie ani není schopna rozeznat abecedu druhé půlky, vzdělaní Indové mezi sebou komunikují v angličtině, úředním jazykem.
  • Indie má daleko větší náboženskou rozmanitost než Evropa. Indie má víc křesťanů než pět libovolných států EU a muslimů víc, než dva jiné státy na světě. Hinduisté jsou také různorodí, rituály se mohou značně lišit napříč státy.
  • Stejně jako Evropané nedají Indové dopustit na svou kulturu a jídlo. Ovšem na Západě se sní denně více tradičního kuřete tikka masala, než v Indii.

Německo a třetí světová

Schopnost EU nakládat se svou různorodostí je žalostná. Její politici nepřišli s přesvědčivým důkazem, co vlastně všechny ty různé národy spojuje. Politici jako Jean-Claude Juncker, kteří adorují EU, nabízejí technokratická řešení, nikoliv ta, která vnitřně cítí obyčejní lidé.

Absence emočně laděné racionalizace jednoty vede k dnes běžné otázce „A co EU nabízí mně?“ napříč státními a jazykovými hranicemi, a vede i k odcizení evropských muslimů.

Nezdá se, že by evropští politici pochopili základní pravdu běžně vyučovanou v manažerských kurzech: když se lidé sjednotí za společnou vizi, prosadit změnu je snazší.

Proč vlastně EU existuje? Jistě ne proto, aby se zabránilo Německu začít třetí světovou válku. Tento důvod je už několik desítek let irelevantní.

Oproti tomu snahy o budování společné identity (a to Indie není „tisíciletá říše“) zažívají zřetelný úspěch. Přijala národní hymnu, která zmiňuje každou část země, má vlajku odkazující ke všem třem hlavním náboženstvím.

Politici udělali rozhodnutí, která sice nedávala smysl logicky ani ekonomicky, ale pomohla řídit diverzitu. Každé dítě se už od základní školy učí chápat, co znamená „jednoty v rozmanitosti“.

Čím láká Islámský stát?

I přes pravidelně se opakující, odpudivé a politicky motivované náboženské vraždění, Indie svou náboženskou různorodost dokázala zvládnout.

Čtyři z jejích dvanáct prezidentů byli muslimové, stejně jako 42 předsedů soudů, mnoho nejvyšších ministerských úředníků a mnoho vysokých velitelů ozbrojených složek.

Časopis Forbes má ve svých žebříčcích muslimské miliardáře, muslimové platí za hvězdy v indických filmech i v umění, jsou členy zbožňovaného kriketového národního týmu.

Evropané by se měli zamyslet nad tím, proč se tolik britských muslimů připojilo k Islámskému státu a z Indie to nebyl skoro nikdo. A to přesto, že britská muslimská populace početně představuje 1,6 % té indické.

Různorodost na papíře

Představa, že děti v EU by měly studovat dva cizí jazyky, je správným vykročením k vštěpení si a pochopení rozmanitosti. Nicméně skutečnost je dost jiná.

Ve Španělsku je výuce cizích jazyků věnováno 5 % času na základních školách, 10 % na vyšších stupních; i v Británii je časová dotace výuky cizích jazyků minimální.

A tak britské děti mluví jen anglicky, zatímco při své dvoutýdenní dovolené ve Španělsku jsem narazil jen na jednoho mladíka schopného se domluvit anglicky.

V 70. letech v Indii jsme se spolu se spolužáky vysmívali úsilí jazykového institutu, který se snažil nacházet nemotorné hindské ekvivalenty jasných a srozumitelných anglických názvů. A tak se například návěstidlu (railway signal) mělo říkat „lahu-puth-gameni-awat-jawat-soochak-danda“.

Ačkoli i dnešní politici občas přijdou s podobnými nápady, DJové a moderátoři indické TV a rádia dokáží přirozeně propojit původní indické jazyky s angličtinou. Výsledkem je, „Hinglish“, která kombinuje hindštinu a angličtinu, ale díky níž se i negramotní naučí anglickým slovům. To je jednota v rozmanitosti.

Nejednota v rozmanitosti

Místo toho, abychom oslavovali kulturní bohatství a jednotu Evropy, evropští lídři ji rozdělují.

Německý ministr financí Wolfgang Schäuble chtěl, aby Řecko opustilo eurozónu. David Cameron slíbil referendum o členství v EU. Řecko flirtuje s Ruskem. Viktor Orban chce, aby politika EU ve vztahu k uprchlíkům zaručila, že Evropa zůstane křesťanská. Tento depresivní seznam je nekonečný. To je nejednotnost v rozmanitosti.

Důsledkem je, že ona velmi bohatá EU nemůže účinně řešit současnou uprchlickou krizi. A pro srovnání: po krveprolití roku 1971 jež stálo u zrodu Bangladéše chudá špinavá Indie dokázala poskytnout azyl zhruba 10 milionům muslimských uprchlíků.

EU se přestane potácet od krize ke krizi jedině tehdy, až evropští lídři najdou to, za čím stojí jít, to, na co mohou být Evropané hrdí. Politici musí přijít s mimořádnou a zároveň hluboce lidskou vizí, kterou žádná země není schopna naplnit sama o sobě.

Musí se naučit se nejprve něčeho vzdát, aby za to později něco získali. Pokud to bude nutné, budou muset za své politické vize a ideje bojovat i proti svým, bude-li to v zájmu dlouhodobého úspěchu evropského projektu. David Cameron, Angela Merkelová a Francois Holland neprokázali, že takové výzvy umí přijmout.

Jsem však přesvědčen, že EU může svou různorodost zvládnout a problémy překonat. Umí to. Příklad za všechny. Byli to obyčejní Evropané, kdo vytvořili Lékaře bez hranic… A místo toho, aby si užívali komfortu svých bohatých vlastí, podstupují velká rizika pravidelně vnášejí světlo a naději do nejtemnějších koutů světa.

 

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)