Tato stránka používá cookies ke sbírání statistik o návštěvnosti. Více informací

Brusel si chce posvítit na „každodenní zabijáky“

 - 

Autor: Desmond Talkington, Recycle Bottles and Cans AD (HDR)Creative Commons License

Evropská komise rozjíždí debatu nad novou regulací, jež se dříve nebo později může odrazit i v českém právu. Cílem má být ochrana zdraví Evropanů před chemickými látkami, takzvanými hormonálními disruptory, které mohou vážně narušit fungování lidského organismu.

Tyto látky mají na svědomí poruchy hormonálního systému a imunity a jsou jim připisována onemocnění jako cukrovka či některé druhy rakoviny.

Nápoje, účtenky, kosmetika

Vědci upozorňují i na rizika pro těhotné ženy nebo na možnou souvislost s neplodností u mladých lidí.
U některých látek bylo prokázáno, že jsou schopny například měnit pohlaví některých organismů nebo způsobovat vážné poruchy reprodukce.

Nová komise vedená Jean-Claudem Junckerem reaguje na výzvu stovky světových vědců, kteří poukazují na vážná rizika těchto látek hojně využívaných v průmyslu. Jde o látky obsažené v produktech každodenní potřeby.

Příkladem jsou plechovky s nápoji, účtenky v obchodech nebo kosmetické výrobky. Látky se také běžně nacházejí v pitné vodě.

Výzva k debatě

Začátkem prosince proto komise spustila veřejnou konzultaci, která stojí na začátku přípravy regulace.
EU se regulací endokrinních disruptorů, jak se tyto chemikálie rovněž označují, zatím nezabývala a nechala případnou iniciativu pouze na členských státech (na půdě unijních institucí vznikla jediná nezávazná deklarace).

Do veřejné konzultace se mohou zapojovat i občané EU. Jejich připomínky, na jejichž základě by měl být představen návrh nové legislativy, bude Brusel sbírat do 16. ledna 2015.

Autorka je šéfredaktorkou EurActiv.cz

O autorovi

Autorem článku je Lucie Bednárová