Poslanci schválili balík hazardních zákonů. Umožňují blokovat internet. Potřebná norma, nebo krok k orwellovskému světu?

Napsal/a Robert Malecký 13. dubna 2016
FacebookTwitterPocketE-mail

Balík „hazardních zákonů“ předkládaný ministrem financí Andrejem Babišem (ANO) dnes schválili poslanci. Trojici zákonů provázejí značné kontroverze, v nichž nejde zdaleka jen o hazard. Z internetové komunity zní: Je to jen první krok k masivnímu omezení svobody. 

Jaké jsou argumenty obou stran? Od trojice zákonů si ministerstvo financí slibuje zejména zpřísnění státního dozoru, řádné zdanění hazardních her a efektivnější postihování nelegálních provozovatelů i těch, kteří sázkové hry provozují na internetu.

A zde je jádro sporu – pod pláštíkem boje proti hazardu podle kritiků dřímá zárodek budoucí cenzury, která se může rozrůst kamkoli na internetu. Klíč k určení toho, co je zakázané a má být blokováno, totiž mají držet prostí úředníci ministerstva.

„Pod úžasným důvodem boje proti hazardu se objeví šílený princip,“ varoval na právě probíhající Internet Advertising Conference šéf výkonné rady Sdružení pro internetový rozvoj Ján Simkanič.


Ke svobodě internetu čtěte též: 10 věcí, které ohrožují svobodný internet: Hloupost politiků, cenzura, kriminalizace projevů…

Omezit wi-fi nebo zakázat šifrování? Nesmysl, absurdita roku, říká internetový konzultant Daniel Dočekal

Rejdiště zločinců a semeniště zla. Chovanec vyhlásil válku anonymitě na internetu


A hlas z druhé strany: „Jedná se o naprostý průlom v regulaci hazardu na našem území, proto je nesmírně důležité, aby tyto zákony nebyly pokřiveny nekoncepčními pozměňovacími návrhy, které by vedly k zásadnímu narušení nové právní úpravy,“ říká ministr financí Babiš.

Čistě technicky se balík skládá z návrhu zákona o dani z hazardních her, o hazardních hrách a z návrhu doprovodného zákona, kterým se, jak je v podobných případech obvyklé, mění některé související zákony. Komplet by měl platit od 1. ledna příštího roku.

Proč mají být zákony potřebné?

Podle ministerstva financí je dosud platný zákon o loteriích a jiných podobných hrách zastaralý a způsobuje v praxi řadu problémů. Není zároveň schopen reagovat na překotný vývoj na trhu moderních technologií.

„Uživatelé v současnosti sázejí do zahraničí, což jim některé zahraniční společnosti dokonce usnadňují stránkami v češtině. Stát tak podle našich odhadů jen v této oblasti přichází ročně o více než jednu miliardu korun,“ tvrdí náměstek ministra financí Ondřej Závodský.

Nově by podnikání zahraničních on-line sázkových společností mělo být legalizováno, což umožní jeho regulaci a řádné zdanění. Ti, kdo se regulaci vyhnou, by měli být zablokováni.

Zde je souhrn argumentů zastánců blokace; proč je podle nich tento způsob ochrany trhu jediným možným řešením:

  • Blokaci internetových stránek nelze označovat za cenzuru internetu (jde o uplatnění principu „notice + take down“, tzn. nejprve oznámit a teprve při nedohodě zasahovat.
  • Zavedení tohoto mechanismu je plně v souladu s objektivní odpovědností poskytovatelů služeb informační společnosti za přenášený obsah
  • Tento právní nástroj je v souladu s evropskou směrnicí v současnosti využíván v 18 členských státech EU (mapku najdete zde).
  • Hazardní zákon bez blokace nelegálů udělá z této normy naivní slabikář, kterému se nelegální firmy budou jenom smát, protože ho nebudou muset dodržovat.
  • V ČR je 50 % nelegálního trhu, pokud se v zákoně nezablokují nelegálové, vydáme se tzv. polskou cestou – v Polsku je nelegální trh ve výši 91 %.  Nelegální firmy neplatí daně a nepodporují český sport.
  • Výhry u nelegálů často nejsou vypláceny, sázející je nucen za cenu různých “bonusů“ peníze nechat u provozovatele a hrát dál. Jde o ilegální firmy, na výhry není právní nárok.

Pozor na libovůli úředníků

Odpůrcům možnosti blokovat určité stránky vadí zejména fakt, že ministerstvo financí to chce umožnit výhradně na základě vlastního uvážení. Potírání hazardu se tak snadno může stát základem cenzury, a to na základě toho, že se nějaký úředník rozhodne a něco zablokuje, varují kritici, k nimž vedle Sdružení pro internetový rozvoj (SPIR) patří třeba Česká pirátská strana.

Pokud by nebyla blokace ze zákona vypuštěna úplně, což je předmětem pozměňovacích návrhů poslance Jana Farského (TOP 09/STAN), mělo by být rozhodování o zařazení na seznam svěřeno do rukou alespoň nezávislému soudu.

Mimochodem – právě pozměňovací návrhy poslance Farského ministerstvo výslovně označuje za „riziko zásadního narušení podstaty“ nové právní úpravy.

„George Orwell a 1984 nebyl návod k použití, ale varování,“ vzkazuje šéf SPIRu Simkanič. Ten chtěl poslance se svými argumenty seznámit již během projednávání zákonů ve druhém čtení, nedostal však možnost vystoupit. Jeho připravený a nepřednesený proslov k poslancům najdete zde.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)