Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
ÚZSVM,

Dlužíte mi 880 miliónů, říká věřitel státu. Náhradou chce dům U Hybernů

Stát prodává v dražbě část paláce U Hybernů na pražském náměstí Republiky. Vše raději proběhne za dohledu policie. Ta má dražbě asistovat i kvůli nároku, který vznesl Jan Macháček, který se roky soudil o náhradu škody.

Jan Macháček má podle svých slov nárok na odškodné v celkové výši přesahující 880 miliónů korun. Sumu vypočítal ze svého nároku na odškodné za zmařený pracovní poměr, za nezákonné trestní stíhání a za ušlý zisk plus úroky z prodlení za celkem 21 let.

Pohledávku? Neevidujeme

„Vykonstruované trestní řízení proti mně trvalo od 13.9.1994 do 15.10.1996. Byl jsem cíleně obviněn a obžalován z podvodu; 15.10.1996 jsem byl zproštěn obžaloby a 25.10.1997 jsem vznesl nárok na náhradu škody,“ shrnuje Macháček. Jeho nárok částečně potvrzuje i rozsudek Nejvyššího soudu z roku 2010, který nařídil nižším soudům dopočítat konečnou sumu. To se ale nestalo.

Sám Macháček dlouholeté řízení o odškodné označuje za „divadelní představení, pomocí kterého se chtěl stát zbavit odpovědnosti za nezákonné jednání nejen policie, státního zástupce, ale i soudů.“

Základem pro výpočet je podle něj mzda ve výši 4 800 německých marek (v roce 1994 cca 86 400 korun), již měl garantovanou v Německu, ale kvůli obvinění nakonec nemohl odjet a do práce nastoupit. K sumě pak připočítává v té době platný zákonný úrok z prodlení ve výši 26 %.

„Úřady se mnou od začátku jednají nezákonně, arogantně. Momentálně nemohu jednat s nikým jiným, než s Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových, případně s ministerstvem financí,“ RAK PACNERříká Macháček.

To, že schůzka s Macháčkem nedávno skutečně proběhla, potvrzuje i ÚZSVM. To ale žádný jeho nárok neuznává.

„Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových celou záležitost důkladně prověřil a žádnou pohledávku dotyčné osoby neeviduje. Pokud tento pán uplatňuje svou údajnou pohledávku, měl by tak činit vůči kompetentním orgánům, tedy pravděpodobně Ministerstvu spravedlnosti,“ napsal na dotaz HlídacíPes.org mluvčí ÚZSVM Radek Ležatka.

Provedl jsem zábor

Sám Macháček podle svých slov všechny možnosti jednání vyčerpal a veřejně vyhlásil zábor prodávané části paláce u Hybernů.

„Informoval jsem ÚZSVM z pozice věřitele ČR, že jsem do vypořádání svého zákonného nároku provedl zábor paláce u Hybernů. Považuji to za zcela legitimní nástroj věřitele, jak svého dlužníka donutit k zaplacení dluhu. Pokud stát dům prodá, budou všechny právní úkony ve věci prodeje neplatné,“ říká Macháček.

Ten o „uplatnění práv věřitele vůči dlužníkovi“ informoval i realitní kancelář RAK CZ, která dobrovolnou dražbu povede (viz faksimile dokumentu).

„Dopis jsme obdrželi, ale dražba proběhne tak, jak má,“ říká vedoucí oddělení soutěžního prodeje Tomáš Flégr. Dražba s nejnižším podáním 790 miliónů korun má začít  středu 30. září v 11.00. (Aktualizace: areál bývalého kláštera na náměstí Republiky v Praze byl vydražen za vyvolávací cenu 790 miliónů korun).

„V žádném případě nelze přistoupit na to, aby údajnou pohledávku vůči jiné organizační složce státu zhojil majetkem Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových,“ namítá za ÚZSVM Ležatka.

Macháček o svém případu i o provedeném záboru hodlá veřejně informovat v průběhu dražby, mimo jiné rozdáváním letáků.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

2 komentáře

 1. Jiří Bureš napsal:

  Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových dle Komory dražebníků ČR netransparentně vybral dražebníka na prodej této nemovitosti viz http://www.komoradrazebniku.eu.

 2. Jaroslav Bajer napsal:

  UZSVM lže, když tvrdí, že část paláce U Hybernů je v jeho vlastnictví.

  Majitelem dle nahlížení do katastru nemovistostí je Česká republika.

  Provedený zábor pana Macháčka je tedy zcela legitimní.

  Do katastru nemovitostí může nahlédnout každý, cesta je tady:

  1) http://nahlizenidokn.cuzk.cz
  2) vyhledat stavbu
  3) Název/kód obce: Praha (okres Hlavní město Praha);554782 a vyhledat
  4) Část obce: Nové město
  5) Typ stavby: budova s číslem popisným
  6) Číslo stavby (číslo popisné/evidenční): 1037
  7) přepsat kód a vyhledat

  8) Pak už nebudou moci nám věšet bulíky na nos …

Přidávání komentářů není povoleno