Dezinformace, nebo fakta? Google chce hodnotit, které zdroje nejsou seriózní

Napsal/a Libor Stejskal 4. března 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

„Je to pravda! Našel jsem to na internetu.“  Pro mnohé se jakákoliv informace z globální počítačové sítě stává bernou mincí, o jejíž hodnotě nepochybují. Google ale pochybovat hodlá…

V kyberprostoru koluje spousta mýtů, lží i cílených dezinformací a pro běžného uživatele není jednoduché zjistit, který zdroj je důvěryhodný a který nikoliv. Americká společnost Google, provozovatel oblíbeného stejnojmenného vyhledávače, se nyní snaží najít způsob, jak orientaci v nejrůznějších zdrojích návštěvníkům internetu – jak slibuje – ulehčit.

Zatím vedou drby

Vyvíjí algoritmus, jenž by na stránce vyhledávače řadil odkazy podle důvěryhodnosti serverů, které je přinášejí. Jako první o tom přinesl zprávy New scientist, mezinárodní vědecký časopis zaměřený na nejnovější pokroky ve vědě a technologii, kterého citovala CNN.

V současné době Google řadí výsledky hledání podle toho, jak často je ta která stránka odkazovaná jinými servery, průměrnému času, který na ní tráví čtenáři, a podobně.

Dosavadní systém se jmenuje PageRank a řazením odráží popularitu vyhledaných odkazů. Nejvýše se proto objevují například stránky přinášející různé „drby“, které jsou sice velmi populární, zpravidla však též značně nedůvěryhodné.

Často lžete, tak dolů!

Google nyní pracuje na novém systému, který by toto měl změnit. Ten by měl být založen na jakési informační bance této společnosti, která obsahuje kolem téměř tří miliard informací získaných z celého internetu.

Algoritmus má za úkol srovnávat informace z nalezených odkazů s těmi z databáze, vyhodnocovat, do jaké míry s nimi korespondují či se zcela rozcházejí a podle toho přidělovat jednotlivým stránkám „rating“ důvěryhodnosti. Jinými slovy, stránky s vysokou mírou lživých či neprokazatelných tvrzení zařadí vyhledávač nejníže.

Google oznámil, že algoritmus je teprve ve stádiu vývoje a je třeba vyřešit ještě spousty věcí, než bude spuštěn. Mezi jinými například to, jak bude systém nakládat se zcela novými informacemi, které v databázi zatím nejsou.


Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Čtěte též

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)