Tato stránka používá cookies ke sbírání statistik o návštěvnosti. Více informací

Čína přichází o své milionáře, do zahraničí jich míří desítky tisíc

 - 

2408710649_c1fe81c7ab_zTricycles in Beijing: Rolex salesman counts his money” Autor: MJ Baumann

Více než 76 tisíc čínských dolarových milionářů opustilo během deseti let (v dekádě do konce roku 2013) zemi či požádalo o občanství jiného státu.

Mezi nejčastější cíle jejich emigrace patří Austrálie, vyplývá ze studie, kterou pořídila tamní právnická kancelář Fragomen  pro známou brokerskou firmu Knight Frank. Informovala o tom agentura Bloomberg.

Devadesát procent všech významných investorů žádajících v Austrálii o podnikatelská víza v uplynulých dvou letech zde představují Číňané. Celkově šlo o 1384 lidí. Stejná situace je ve Velké Británii a Spojených Státech.

Cizina láká i bohaté Indy

“Je zjevné, že bohatí Číňané mají zájem stěhovat se,“ uvedla Liam Baileyová, vedoucí výzkumu v Knight Frank. Důvodem je často i skutečnost, že řada čínských byznysmenů chce prorazit na globálním trhu a je pro ně důležité, aby zanechávali své stopy v Londýně, New Yorku či Los Angeles. Proto tam i přesouvají své zaměstnance.

Za prvních devět měsíců uplynulého roku požádaly investorů ve Velké Británii více než tři stovky čínských o vízum Tier1, jehož získání je podmíněno dvou miliónovou investicí v této zemi (dva milióny liber je přibližně 76 miliónů korun). Dalších 160 z celkového počtu 703 bylo z Ruska.

Čínu v počtu vystěhovaných milionářů následuje Indie, ve sledovaném desetiletí se jich ze země vystěhovalo více než 43 tisíc. Rusové jsou se 14 tisíci na pátém místě.

Švýcarsko už netáhne

Přes 114 tisíc světových milionářů zamířilo v dekádě končící rokem 2013 do Velké Británie, což z ní činí vůbec nejoblíbenější cílovou zemi. Pomyslnou druhou příčku obsadil Singapur se 45 tisíci bohatých imigrantů, třetí Spojení státy, kam jich přijelo přes 42 tisíc.

Oblíbeným cílem milionářů bývalo Švýcarsko, nicméně poté, co tamní úřady zvýšily transparentnost bankovního sektoru, přesouvá se řada milionářů podle zmiňované studie do Singapuru, Británie a Arabských emirátů.


O autorovi

Autorem článku je Libor Stejskal