Cestovatelská rizika: Je český pas bezpečný?

Napsal/a Robert Malecký 19. července 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

Pas je vzácná věc a Čechům otevírá přístup do 138 zemí světa bez nutnosti předem žádat o vízum. I z českého pasu se tak stává na černém trhu ceněné zboží. Co z jeho nositelů?

Tomu, kdo si při svých cestách za hranice vystačí jen s výlety do sousedních zemí, může cestovní pas připadat málem jako přežitek.

Stačí přeci občanský průkaz, a ani o ten se v rámci Schengenského prostoru obvykle nikdo nezajímá  – a zajímat nebude, dokud bude „Schengen“ platit ve stávající podobě.

Cena uneseného Čecha

Mantrou každého politika je, že s teroristy se nevyjednává. Ale co když je to jinak? Aktuální kauza pětice Čechů, kteří zmizeli v údolí Bikáa na východě Libanonu, rysy klasického „komerčního“ únosu nevykazuje, jejich pasy ale v příběhu svou roli sehrály.

Byly nalezeny v opuštěném taxíku, jehož řidič má být bratrem jednoho ze tří mužů, kteří v české vydávací vazbě čekají na rozhodnutí ministra spravedlnosti Roberta Pelikána o extradici do USA, kde čelí obvinění z podpory terorismu.

České pasy turistů v tomto případě mohly v nestabilní oblasti u libanonsko-syrských hranic, která je od loňského roku na seznamu důrazně nedoporučovaných regionů, sehrát roli identifikační známky snadného terče.

Kolik stojí svoboda?

Kupříkladu nevíme, a spolehlivě vědět ani nebudeme, za jakých okolností se zpět do Česka po dvou letech v zajetí dostaly dvě nešťastné české cestovatelky unesené v Pákistánu.

Světem (z principu neověřitelných) zákulisních informací prosakují a létají různé scénáře i různě vysoké (i velmi vysoké) sumy v dolarech, jež údajně svoboda obou dívek český stát stála.

S jistotu víme však jen jedno – že pravda o tom, zda, případně kolik a komu jsme zaplatili, zůstane skryta.

Sóloví špióni už jen na plátně

Česká civilní rozvědka se v nedávné minulosti podílela na několika záchranných misích, kde byla její samostatná role relativně vyšší než v jinak úzce spolupracující spojenecké zpravodajské komunitě. Jinými slovy: moderní špionážní svět sólovým akcím nepřeje.

Česká zpravodajská služba v době, kdy ji vedl generál Karel Randák, dokázala těžit z historicky nadstandardních vztahů v blízkovýchodním světě, založených na účasti českých a československých firem na budování tamní infrastruktury. A třeba úspěšná mise na záchranu trojice českých novinářů unesených v Iráku v roce 2004, na kterou se tehdejší ředitel Randák vydal osobně, by se neobešla bez opět nadstandardního přístupu českých zpravodajských důstojníků do tamějšího kmenového prostředí.

Je dobré si připomenout: Postoj, že s teroristy se nevyjednává, není jen vyjádřením pevného odhodlání. Pokud je v souladu s činy, je i výrokem majícím vliv na bezpečnost držitele konkrétního, v tomto případě českého pasu. Ale stojí také za to připomenout si Randákova slova, že s teroristy se o penězích obecně nevyjednává, ale tak úplně pravda to není.

Pomoci může i náhoda

Ve zpravodajské komunitě koluje téměř anekdotická historka o tom, jak čeští rozvědčíci pomohli v létě roku 2002 Slovákům se zadržením uprchlého bývalého šéfa slovenské tajné služby SIS Ivana Lexy.

Oficiálně byl Lexa zadržen jihoafrickou policií v přímořském letovisku v provincii KwaZulu-Natal kvůli podezření, že má falešný pas. Předcházela tomu ovšem brilantní intuice českého agenta, který v polovině července při plnění jiných úkolů náhodně v kavárně vyslechl ve slovenštině vedený hovor, že „příště přijde i Ivan“. Příště bylo přesně za týden a na Ivana už čekali policisté.

Samozřejmě – každý člověk, cestovatel v exotických zemích o to více, je zodpovědný za své činy. Věřme, že držitel českého pasu nemá na černém trhu kriminálníků a únosců díky „pákistánskému dobrodružství“ tržně potvrzenou cenu pěkných pár miliónů dolarů.

Riziko ukradeného pasu

Nejde samozřejmě jen o případy související s terorismem, ať už jsou to únosy nátlakové nebo komerční, jejichž cílem je financování činnosti menších buněk. Cestovní pas má svou cenu i jako prosté zboží. Cenu lepšího života, často doslova.

Česká cizinecká policie za poslední tři roky zaznamenala 105 případů, kdy se cizinci neoprávněně prokázali pasem ČR s logem Evropské unie.

V mnoha případech prý originální pasy takzvaně ztratí a pak prodávají sociálně slabé rodiny, které si tak chtějí přilepšit. Doklady se pak dostávají do Afriky nebo na Blízký východ. Zjevně jde ale jen o pověstnou špičku ledovce, protože důsledná kontrola cestovních dokladů probíhá už jen na mezinárodních letištích.

S přispěním Roberta Břešťana

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)