Tato stránka používá cookies ke sbírání statistik o návštěvnosti. Více informací

Český Spotlight. Pohled za kulisy tuzemské investigativní žurnalistiky

 -   - 

KorupceCORRUPTION” Autor: CHRISTOPHER DOMBRES

V kinech po celém světě slavil úspěch film Spotlight. Je natočený podle skutečného příběhu, ve kterém reportéři amerického deníku The Boston Globe odhalili masivní skandál se zneužíváním nezletilých představiteli místní katolické arcidiecéze. Film se soustředí na dlouhodobou investigativní práci novinářského týmu. Pohled do zákulisí práce českých investigativců čerstvě nabízí publikace “Informací proti korupci”.   

Běžný pracovní den dávno skončil. Je hluboká noc, zvoní telefon. Kolega z Liberce nám vzrušeným hlasem volá: “Mám hlášku, že kolem půlnoci by měl na letiště přistát Pelta s nějakými politiky. Prý jim zaplatil dvoudenní výlet na zápas do Amsterodamu”.

Tak začíná jeden z deseti příběhů popisujících pátrání českých novinářů. Tento je z klávesnice reportérky HlídacíPes.org Elišky Hradilkové Bártové a popisuje “politický zájezd” šéfa tuzemského fotbalu Miroslava Pelty.

Špičkoví novináři o korupčních kauzách

Na vzniku publikace se kromě Elišky Hradilkové Bártové, Roberta Břešťana a Roberta Maleckého z redakce HlídacíPes.org podíleli i další tuzemští špičkoví novináři – Jana Neumannová a Lukáš Landa z Reportérů ČT,  Radek Kedroň (v době vzniku publikace vedoucí serveru Lidovky.cz) či šéfreportér týdeníku Euro Jan Hrbáček.

E-kniha “Informací proti korupci” je ke stažení zdarma. Kniha vznikla ve spolupráci s HlídacíPes.org a Českým centrem pro investigativní žurnalistiku díky finanční podpoře velvyslanectví USA. Vydala ji Otevřená společnost.

Hradilková + Neumannová

Autor: Otevřená společnost
Eliška Hradilková Bártová, Jana Neumannová a Eva Ondřejová na křtu knihy.

V první části knihy novináři popisují svoji práci na daném tématu. Radek Kedroň například odkrývá zákulisí “Případu Rath”, Lukáš Landa píše o vzniku slavné reportáže “Účastníci zájezdu” o výletu obyvatel městyse Osvětimany na Pražský Hrad, Jana Neumannová vzpomíná na kauzu podezřelého zbohatnutí žalobce Grygárka (“Sousedé od Myšáka”), Robert Břešťan popisuje práci na odkrývání životy desítek lidí ohrožující machinací s bezpečnostními zónami v okolí státní firmy Explosia a Jan Hrbáček ukazuje nelehkou práci se zdroji při odkrývání podezřele nevýhodných miliardových obchodů Státní správy hmotných rezerv.

“Mohl jsi být v balíku”

V druhé části novináři z Českého centra pro investigativní žurnalistiku spolu s mediálními analytiky a právničkou Evou Ondřejovou kriticky hodnotí informování médií v ostře sledovaných kauzách vyvádění peněz z Dopravního podniku hlavního města Prahy a korupce exšéfa pražských strážníků Vladimíra Kotrouše.

“Kniha je určena nejen začínajícím novinářům, ale i všem se zájmem o témata investigace, korupce a úloze médií ve společnosti,” vysvětluje editor knihy Adam Rut z Otevřené společnosti o.p.s.

Vše jsem uložil do šuplíku a vytáhl až 14. května 2012, kdy byl David Rath zatčen s krabicí se sedmi miliony korun. Jeden z kolegů mi po zásahu v legraci řekl: “Kdybys Ratha varoval, mohl jsi být v balíku”. Když se případ ocitl na titulních stránkách, měli jsme náskok a na serveru Lidovky.cz a v Lidových novinách jsme zveřejňovali původní zprávy”. (Radek Kedroň, Případ Rath, e-book Informací proti korupci”.)

O autorovi

Autorem článku je Ondřej Neumann

Komentáře

Komentářů (7)
 1. Libor Ládek napsal - dne 28.5.2016

  Snad špičkoví novináři? Hrubka se dokonce opakuje.

  • Robert Břešťan napsal - dne 28.5.2016

   Máte pravdu, tohle jsme při korektuře přehlédli. Děkujeme za upozornění, opraveno.

 2. J: Nemec napsal - dne 28.5.2016

  Jen by mne zajímalo pro koho tito novináři píše, když těm největším dacanům preference stoupají. Takto to vypadá, že jejich práce je zbytečná a klidně mohli Ratha varovat.

 3. Mentalista napsal - dne 28.5.2016

  Nejenom politiky, ale i špičkové novináře dávno sežrala korupce. Jejich šéfkou je kmotra Bradáčová a její parta.

 4. J: Nemec napsal - dne 29.5.2016

  Investigativní novináři je spolek, který svou honbou za senzacemi jen rozeštvává společnost. Výsledný efekt to má ten, že lidé potom chodí k volbám naštvaní a volí ještě větší zlo než by volili normálně. Potom zločineckým stranám stoupají preference. V České republice bez problému působí zločinecká organice, hrad se změnil v kolaborantské sídlo s vlastní politikou, která dokonce beztrestně podkovává vládu. Pro investigativní novináře je důležitější karton vína nebo kabelka nějaké Mata Hari. Co se děje s ČR mají na háku a věrně slouží bolševikům.

  • Robert Břešťan napsal - dne 29.5.2016

   “Co se děje s ČR mají na háku a věrně slouží bolševikům.” Nějaké důkazy, podklady, argumenty? V čem konkrétně?

   • Mentalista napsal - dne 29.5.2016

    Dodám písemnosti např. k tzv. válce Křivance a Jakovce, která byla vyvolána pochybením Bradáčové, ale to vy nemáte v náplni práce.Systém státní moci by se mohl zhroutit.