Český byznys v roce 2017 čeká Rubikon. Kdo a proč se v něm (ne)utopí?

Napsal/a -pes- 18. ledna 2017
FacebookTwitterPocketE-mail

3 DÍL SÉRIE PŘÍLEŽITOSTI A VÝZVY 2017. České firmy letos podstoupí test životaschopnosti. Ve zrychleném a turbulentním prostředí obstojí pouze ty, jejichž obchodní model odpovídá potřebám zítřka. Klíčové přitom budou vazby na rychle rostoucí trhy a nastupující generaci. Podrobnosti diskutovali partner MC Triton Luděk Pfeifer a ředitel NKBD Group Jiří Nižňanský. Jako tradičně nabízíme jejich hlavní teze.

Teze 1:

Rok 2017 bude pro (nejen) české firmy testem dlouhodobé životnosti; rokem, ve kterém se ukáže, zda dokázaly svůj obchodní model připravit na budoucnost. Tento test bude odpovědí na tři otázky: Vytvořily jste si spolehlivou vazbu na trhy budoucnosti? Máte schopnost inovovat a jsou vaše inovace opřené o digitální technologie? Mají vaši lídři mladé myšlení, myšlení kompatibilní s pohledem mileniánů na svět? Odpovědi – respektive výsledek takového testu – by přitom neměly být v případě mnoha domácích firem zklamáním. Co se kupříkladu schopnosti prosadit se na zahraničních trzích týče, daří se nám jak v tradičních segmentech, jako je letecký a automobilový průmysl (i v zemích jako Spojené arabské emiráty nebo Čína), tak i v nových, rozvíjejících se odvětvích, kde opakovaně přicházíme s inovativními řešeními.

[alter-eko-discussion thesis=“1″]

Teze 2:

Česko je v očích investorů i díky startupům a inovacím zajímavým trhem. Výhodou je podle nich také stabilita (podnikatelského) prostředí. Česko zároveň vnímají jako místo žádaného know how a to hned v několika sektorech. Příkladem jsou letecký a automobilový sektor, ale obecněji lze v této souvislosti mluvit o technologiích všeho druhu. I proto by se domácí manažeři a majitelé neměli zahraničních firem apriori bát. Navíc, pokud je partner kupříkladu ze Spojených arabských emirátů, nezbývá mu v podstatě nic jiného, než hledat potřebné technologie za hranicemi. Co se pak často zmiňované Číny týče, míra inovací, kterou je tam možné sledovat, je dána mírou inovací, které tam proudí ze Západu. Číňané proto moc dobře vědí, že se bez nás dnes neobejdou; my naopak máme omezený manévrovací prostor bez jejich kapitálu.

[alter-eko-discussion thesis=“2″]

Teze 3:

Co navýší pravděpodobnost, že (středně velká) firma v testu životnosti obstojí? Musí se zaměřit na inovace, přidanou hodnotu a expanzi. Co se týče inovací, ty úzce souvisejí s tím, kdo má tuto oblast ve firmě na starosti. Inovace přinášejí inovativní lidé a ti jsou většinou mladší (neplatí to ale výlučně). V případě expanze je pak vhodné zaměřit se jak na stávající zákazníky, kteří inovace určitě také ocení, tak na akvizici nových klientů. Firma totiž potřebuje růst; pokud neroste, stagnuje a pokud stagnuje, ztrácí konkurenceschopnost. Jinými slovy, majitelé by (letos) měli sebrat odvahu a najít manažera s inovativním myšlením a otevřenou hlavou, dát mu co nejsilnější mandát a zároveň nasměrovat jeho pozornost mimo tradiční profil či záběr daného byznysu. Vše totiž nakonec stojí a padá s lidmi, a proto je třeba i tento test začít u nich.

[alter-eko-discussion thesis=“3″]

Celý rozhovor partnera MC Triton Luďka Pfeifera s ředitelem NKBD Group Jiřím Nižňanským si můžete poslechnout ZDE.


Předchozí díly série:

 Pavel Kysilka: 2017 bude rokem zlomu

 Rok 2017: Česká globální bezmoc v rozpadajícím se světě

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)