S Českou televizí za limity. Pokuta za obsazení dolu Bílina hrozí i novinářům

Napsal/a Robert Malecký 3. července 2017
FacebookTwitterPocketE-mail

Mezi 133 demonstranty, které policie předminulý víkend zajistila na dně dolu Bílina, byl i štáb České televize. Dvojici novinářů teď hrozí pokuta za neuposlechnutí výzvy a vniknutí do chráněného prostoru. Šlo o externí štáb, který připravuje reportáže pro pořad Nedej se / Občanské noviny.

Kde leží hranice, kterou nesmějí novináři překročit při výkonu veřejné služby? V případě akce Limity jsme my, při níž v sobotu 24. června protestovali ekologičtí aktivisté proti prolamování limitů těžby, byla tato hranice – jak se zdá – shodná s vytyčeným dobývacím prostorem dolu Bílina.

Aktivisté ho překročili a několik hodin okupovali prostor kolem jednoho velkorypadla. A spolu s nimi i dva novináři České televize, režisér Martin Marek a kameramanka Lena Zikmundová. Ti trvají na tom, že na místě byli pouze v souvislosti se svou prací.

Stejně jako aktivistům jim teď ale hrozí ve správním řízení pokuta. Česká televize v reakci uvedla, že při natáčení musí být dodržovány právní předpisy.

Ve stínu rypadla

V sobotu 24. června se u Horního Jiřetína na Mostecku konala nejprve ohlášená akce, při níž zhruba 300 aktivistů utvořilo lidský řetěz. Později jich přes 130 vniklo u Braňan do dolu Bílina.

Později se před velkým vedrem ukryli ve stínu jednoho z rypadel. Tam je policie zajistila a eskortovala na služebny v okolí k podání vysvětlení.

„133 osob jsme zajistili v důlním prostoru, jsou podezřelí z neuposlechnutí výzvy a neoprávněného vniknutí do důlního prostoru,“ uvedla mluvčí ústecké krajské policie Jana Slámová. Dodala, že všechny případy budou předány do správního řízení.

Štáb ČT je zřetelně vidět na fotografiích, které na sociální sítě vyvěsili sami organizátoři akce Limity jsme my. „Šlo o externisty připravující materiály pro pořad Občanské noviny o průběhu Klimakempu,“ uvedla na dotaz HlídacíPes.org mluvčí ČT Alžběta Plívová.

Jsme novináři, tvrdil štáb

Plívová zároveň redakci poskytla písemné vyjádření režiséra Martina Marka. Ten v něm konstatuje, že i za hranicemi prostoru vykonával novinářské povolání.

„Po celou dobu jsme byli označeni reflexními vestami s viditelným nápisem PRESS. Cestou jsme vědomě nepřekonávali žádné zákazy, ani překážky v podobě zdi, či plotu ani jsme nepotkali žádného příslušníka policie, či ochranky. Policie nás poprvé zastavila až na dně lomu Bílina, kde nás upozornila na to, že se účastníci dopouštějí nelegální činnosti. My jsme vysvětlili, že jsme novináři České televize, a že zde počínání aktivistů i policie dokumentujeme,“ píše ve vysvětlení pro ČT režisér Marek.


Celé vysvětlení režiséra pořadu Občanské noviny si přečtěte zde.


Markův výklad ale rozporuje ve svém prohlášení policejní mluvčí. „Nikdo se neprokazoval, že by patřil k jakémukoli médiu. Jejich údaje jsou sepsány jako na občany, v žádném případě jako na novináře,“ uvedla Slámová.

Česká televize, konkrétně kreativní producent pořadu, nyní Markovo vyjádření zkoumá a bude se situaci dál věnovat. Podle Alžběty Plívové ale v obecné rovině platí, že novináři nepožívají za hranicemi zákona žádné speciální výsady. „Při vzniku pořadů České televize musí být dodržovány právní předpisy i Kodex ČT,“ uvedla.

Stejně situaci komentuje i policejní mluvčí Jana Slámová: „Pokud mají vestu PRESS nebo kartu novináře, neopravňuje je to k protiprávnímu jednání.“

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)