Česká slepá ulička: Němce jen tak nepřechytračíme – 3. díl Energetické série

Napsal/a -pes- 17. února 2016
FacebookTwitterPocketE-mail

Českou energetickou koncepci dlouhodobě diktuje úzká skupina lidí, kteří se zapomněli v minulosti. Zásadním změnám probíhajícím kolem nás se vysmívají, v důsledku čehož tu chybí seriózní diskuze o alternativách k cestě, kterou razí. Čím déle tento stav trvá, tím větší šok způsobí potřebné přizpůsobení se okolním standardům. Podrobnosti diskutovali zakladatel Helgi Library Jiří Staník a analytik J&T Banky, menšinový akcionář ČEZu Michal Šnobr. Nabízíme vám základní teze doplněné o expertní debatu.

Teze 1:

  • Poslední bitva vzplála. Nastává okamžik, kdy by si čeští politici a úředníci měli po dlouhých letech uvědomit, že pokud budeme energetickou koncepci státu dělat nadále tak, jako před deseti, dvaceti lety (tehdy v energetice nastala jedna změna za deset let, teď je to jedna za měsíc), tak budeme úplně mimo. My se musíme co nejrychleji podívat na situaci v okolních státech a té co nejrychleji přizpůsobit nejenom energetickou politiku státu, ale i politiku největších energetických firem. Nepřipravujeme žádné seriózní alternativní varianty; zde se dlouhá léta – a přes všechno, co se v energetice stalo – sází na jednu a tu samou kartu. Zároveň není jasné, což je třeba napravit, co vláda a politici očekávají od ČEZu.

[alter-eko-discussion thesis=“1″]

 Teze 2:

  • Koncepce slepé ulice. České energetické koncepce vznikají v uzavřeném kruhu. Troufám si přitom tvrdit, že to platí i personálně. Jde o lidi, kteří kolují mezi ministerstvem průmyslu a obchodu, ČEPSem a ČEZem. Jsou to lidé, kteří tyto koncepce historicky tvoří a velmi těžko přistupují na změny, které se na energetickém trhu dějí. Ještě před pěti lety se německé energiewende vysmívali; ještě před třemi lety říkali, že se to zlomí, že Německo přechytračíme, že budou Němci rádi za naši energii; ještě před rokem říkali, že není možné, aby například spotřeba elektřiny klesala když roste HDP. Přitom se děje pravý opak, vývoj jde proti koncepcím, které se u nás vytvářejí. Chce to tak radikální změnu a to jak v politice ČEZu, tak na ministerstvu průmyslu a obchodu.

[alter-eko-discussion thesis=“2″]

 Teze 3:

  • ČEZ na rozcestí. ČEZ chce dělat novou energetiku, revoluční, decentralizovanou, mikrokogenerace a tak dále.

    Alter Eko graf

    Na druhou stranu má hnědouhelné, černouhelné a jaderné elektrárny. Přitom ta revoluční část má za úkol sebrat staré energetice co největší podíl na trhu. Ta stará tak musí stavět hradby a snažit se udržet svůj výkon co nejdéle v provozu. Jde o dvě zcela odlišné strategie, které potřebují jiný přístup vedení, jiný přístup k investicím a tak dále. Německé společnosti to řeší tak, že se dělí. I ČEZ je k tomu odsouzen. Buď to udělá dobrovolně a včas, nebo k tomu bude donucen. Zapomenout nesmíme ani na třetí část ČEZu, jádro. Jadernou elektrárnu nikdy nepostaví ve veřejně obchodované společnosti.

[alter-eko-discussion thesis=“3″]


Předchozí díly energetické série:

Revoluce je v plném proudu. (Ne)bojte se! – 1. díl

ČEZká republika versus zbytek světa: Přizpůsobit se nebo zemřít(?) – 2. díl


Diskuze očima Jiřího Staníka

„Němce jen tak nepřechytračíme“ je možná trochu zavádějící název, protože u nás žádná pořádná politická debata o aktualizaci energetické koncepce v závislosti na tom, co se děje ve světě ani neprobíhá. Tak trochu to může připomínat současnou uprchlickou krizi, u které je Německo také předním hybatelem událostí. Na jednu stranu představuje ohromné riziko a náklady, ale také příležitost, do budoucna a to vše s těžko předvídatelným výsledkem. Na druhou stranu je vidět, že opět nevíme co chceme a můžeme Němcům závidět jejich jasnou koncepci, politickou vizi a podporu obyvatelstva pro tyto změny.

Debata k tématu potvrzuje, že najít to správné řešení ať už obecně, tak i pro Českou republiku je obtížné. Koncepce se tvoří na desítky let zatímco změny na trhu se dnes dějí na měsíční bázi. Otázkou ale je, jestli jsou naši politici v současném personálním propojení s firmou ČEZ vůbec schopni a ochotni udělat to, co by se mělo. Zazněly i hlasy o potřebě snižovat energetickou náročnost země a zaměřit se více na úspory a podporu efektivnějších a levnějších zdrojů energie.

Jestli bych měl formulovat doporučení, které mi po této diskuzi zůstalo v uších, pak je to asi následující: „Energetická koncepce by se měla změnit, aby lépe reagovala na rychlejší změny probíhající na globálním energetickém trhu. Zároveň by se mělo hledat nejlevnější řešení pro celou zemi a ne jen pro vybrané zájmové skupiny“.


Celý rozhovor zakladatel Helgi Library Jiřího Staníka s analytikem J&T Banky a menšinovým akcionářem ČEZu Michalem Šnobrem si můžete poslechnout  zde.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)