Tato stránka používá cookies ke sbírání statistik o návštěvnosti. Více informací

Česko přijme 152 křesťanských uprchlíků z Iráku. Po měsících jednání pomoc slíbil premiér Sobotka

 -   - 

11874138685_52bab6fe6f_z Autor: Mustafa Khayat / Foter / CC BY-ND

Do České republiky by z iráckého Erbílu měla přijet skupina 152 křesťanských uprchlíků. Po dnešním jednání se syrským pravoslavným knězem Benjaminem Shamounem, který v Erbílu vede jeden z utečeneckých táborů, to slíbil premiér Bohuslav Sobotka.

Rozhovor s otcem Benjaminem o situaci v Iráku, přesídlení uprchlíků či o hrozbě Islámského státu přinese HlídacíPes.org najdete zde.

O přemístění 152 lidí jednal nadační fond Generace 21 s českou vládou několik měsíců. Téma si pak mezi sebou přehazoval Úřad vlády s ministerstvem vnitra.

„Rozhodli jsme se, že pomůžeme 152 křesťanským uprchlíkům z iráckého Erbílu, kteří se obrátili na naši zemi s žádostí o pomoc. Příští týden se ještě definitivně vyjasní při jednání s představiteli OSN status těchto uprchlíků. Návrh na přesídlení této skupiny z Erbílu poté předloží do vlády ministr vnitra. Náklady na toto přesídlení budou sdíleny s neziskovým sektorem,“ řekl po jednání se syrským duchovním Bohuslav Sobotka.

Pro uprchlíky už nadační fond dojednává ubytování u českých rodin, které na výzvu samy odpověděly.

„Většinu z předem vybraných uprchlíků tvoří rodiny, nebo vdovy s dětmi, z nichž mnozí přišli o své nejbližší příbuzné. Nadační fond garantuje, že má zajištěny prostředky na zabezpečení nákladů na bydlení a život těchto lidí v ČR na jeden rok,“ konstatuje Vojtěch Jurásek z Generace 21.

O autorovi

Autorem článku je Robert Břešťan

Komentáře

Komentářů (4)
 1. teufel3424 napsal - dne 27.10.2015

  …předloží do vlády (soudruh) ministr Chovanec. Vzhledem k jeho přístupu k uprchlíkům si počkáme aspoň dalších 9 měsíců. On se přece kvůli nějaké verbeži nestrhne.

  • Petr napsal - dne 28.10.2015

   Kdyby tohle napsal žid, tak by ho inkvizice upálila zaživa.

 2. Jan Moravec napsal - dne 28.10.2015

  Žehnej Bůh tomuto úmyslu.

 3. K6 napsal - dne 28.10.2015

  152 ? Není to mnoho? Nestačilo by 149 ?
  Tak nějak vidím debatu “zodpovědných” úředníků.
  S ohledem na počty lidí na útěku mi to připadá jako nedostatečné a nedůstojné občanů této (mojí) země.