Čapí hnízdo, Sobotka proti migrantům a jak dopadnou volby podle Facebooku

Napsal/a Josef Šlerka 7. října 2016
FacebookTwitterPocketE-mail

Jednoduše odhadovat, jak dopadnou volby na základě toho, jak se daří politickým stranám na Facebooku, je poměrně odvážné. Pro volby do krajů do platí dvojnásob.

Důvodů je celá řada: volební systém, rozložení populace českého Facebooku ale také například druh voličů, který chodí k těmto volbám.

Podle Facebook Audience Insights je z Prahy skoro 30 procent uživatelů Facebooku, což nekopíruje geografické rozložení v zemi ani náhodou.

Ještě horší je to s věkem, kdy aktivních uživatelů po padesátce je minimum oproti jejich podílu ve společnosti apod.

Ukazují to kupříkladu výzkumy týmu Jakuba Macka z nichž je i tento obrázek:

slerkaobr1

Všechno tohle je třeba zohlednit při práci s daty…

Na druhou stranu jsou krajské volby vynikající záminkou se podívat, jak se daří politickým stranám na Facebooku.

Vybral jsem si facebookové stránky těch stran, které mají dle výzkumů největší šanci se do PSP znovu dostat tedy: ČSSD, ANO, KSČM, TOP09, ODS a KDU-ČSL.

Stáhl jsem z jejich stránek všechny veřejné posty a seznam ID uživatelů, kteří na stránkách něco olajkovali (bez ohledu, jestli se tomu říká like, sad či jinak.) Výsledek můžete posoudit sami, opět v interaktivní aplikaci:

Co mne zaujalo?

TOP 09 si v našem datasetu vede zdaleka nejlépe. Svůj vrchol měla v časech Čapího hnízda a návštěvy čínského prezidenta. Nicméně měsíc před krajskými volbami začala znovu velmi silně posilovat a myslím, že má slušnou šanci využít dobře svůj volební potenciál zejména ve větších městech.

slerkaobr2

Pohyblivý 7-denní průměr počtu unikátně lajkujících na stránce TOP 09

Hnutí ANO na Facebooku začalo ztrácet po týdnu s Čapím hnízdem unikátně zapojené. Neztrácí ale nic na volebních preferencích. Což by mohlo naznačovat, že se jí proměňuje volební elektorát směrem k elektorátu, který je méně zastoupen na Facebooku. Případně to může znamenat menší angažovanost jeho voličů a fanoušků.

ODS se zlepšuje postupně a dlouhodobě. Co mne překvapilo, je využití banálního marketingového triku a la “Souhlasíš, dej lajk,” který ji vynesl zdaleka nejvíc lajků u postu s předvolebním výzkumem SANEPu.

ČSSD není na Facebooku úplně silná v kramflecích, avšak od začátku srpna se začala víc snažit, byť k první trojce má pořád hodně daleko. Určitou perličkou ovšem je, že její nejúspěšnější post byl spíš naladěn proti-muslimsky. Za výrok: “My tady nemáme žádnou silnou muslimskou komunitu. Popravdě řečeno si ani nepřejeme, aby se tady nějaká silná muslimská komunita vytvořila,” si Bohuslav Sobotka odnesl přes tisíc lajků.

KSČM není na Facebooku nijak silná, nicméně i ona zabodovala svým antiněmeckým vystoupením ve věci migrace a také posty o Kateřině Konečné. V poměru k ostatním jsou však i její výsledky žalostné.

A jak že tedy dopadnou nadcházející volby? Nevím, ale v každém případě – běžte volit.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Čtěte též

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)