Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
skinnydiver via Foter.com, Skoda factory

Budoucí hejtman Plzeňského kraje tají, od koho koupil podíl v plzeňské Škodovce

PAVUČINY BYZNYSU. Budoucí hejtman Plzeňského kraje Josef Bernard (ČSSD), jehož jméno vynesla blesková dohoda čtyř stran „proti ANO 2011“, vlastní minoritní podíl ve strojírenském podniku Škoda Transportation. Cesta k jeho akciím vede přes tři společnosti, dvě z nich jsou usazeny na Kypru.

Pro Josefa Bernarda je Škodovka srdeční záležitost. V plzeňském podniku začínal ještě jako učeň, do práce sem po škole nastoupil jako dělník, ale postupně se vypracoval. Před několika lety zastával dokonce funkci generálního ředitele.

Z této doby, konkrétně z roku 2012, pochází i Bernardova akvizice minoritního podílu ve firmě Škoda Transportation, kde podíly drží dalších osm lidí, Včetně například Marka Čmejly a Jiřího Diviše, švýcarským soudem v Bellinzoně nepravomocně odsouzených za podvod a praní špinavých peněz v kauze Mostecké uhelné spolkečnosti. Bývalí manažeři MUS ve stejné kauze čelí stíhání také ze strany české policie.

Nepovím, nenarušujme soukromí lidí

V rozhovoru pro HlídacíPes.org Josef Bernard konstatuje, že vlastnictví firmy s lidmi stíhanými za podvodné ovládnutí MUS nevnímá jako problematické. A to ani v nové roli politika.

Současně odmítá sdělit, od koho vlastně podíl ve Škodě Transportation získal a kolik za něj zaplatil.

“Myslím, že není podstatné narušovat soukromí osob, které s politikou nemají nic společného,” říká v rozhovoru budoucí hejtman Bernard.

Kromě transparentnosti je ale odpověď na tuto otázku důležitá především proto, že nad vlastnictvím plzeňské Škodovky visí léta řada otazníků. Především ohledně toho, kdo se vlastně skrýval za anonymní společností Appian Machinary, která podnik ovládla předtím, než přešel do rukou Bernarda a dalších.

Ostatně způsob ovládnutí firmy prošetřovala česká i švýcarská policie. Ta konstatovala, že se při transakci uplácelo a stát přišel o více než 1,5 miliardy korun. Případ kvůli promlčení nakonec odložila.


PSALI JSME: Policejní zpráva o ovládnutí Škody Holding: stát přišel o více než miliardu, na úplatky šlo minimálně 31 milionů


Vše se točí kolem Škodovky

Josef Bernard figuruje v současnosti v šesti firmách, přičemž všechny jsou spjaty s plzeňskou Škodovkou, působí také ve dvou obecně prospešných společnostech.

Zatímco současné vlastnictví společnosti Škoda Transportation se podařilo rozkrýt, majitelé firmy Škoda Investment, kde hejtman Bernard zastává funkci místopředsedy představenstva, zůstávají skryti za pět kyperských firem.


PSALI JSME: Rozpletli jsme kyperskou pavučinu kolem Škody Transportation. Devět vlastníků, patnáct firem


V dobách dobrých i zlých

Josef Bernard je se Škodovkou spojen od učňovských let. Podíl na jejím vlastnictví získal v době, kdy v podniku působil jako manažer. „To, že jsem minoritní podíl ve Škodovce získal, považuji za ocenění své práce a opravdu se za to nestydím, říká v rozhovoru pro HlídacíPes.,org.

 • Budete zastávat post hejtmana, tedy budete mít politickou funkci. Jak budete postupovat v souvislosti se svým angažmá ve společnosti Škoda Transportation?

Budu postupovat tak, jak jsem oznámil před volbami. Opustím všechny funkce ve firmě a svůj podíl dám do správy advokátní kanceláři. Ano, je to neobvyklý postup v politice, ale myslím, že pokud někdo z byznysu chce jít do politiky, musí se zachovat stejně.

 • Nevnímáte coby politik jako problematické, že vlastníte podíl ve společnosti s dvěma lidmi nepravomocně odsouzenými za podvod a praní špinavých peněz?
Josef Bernad (vpravo) s prezidentem Milošem Zemanem při návštěvě Škoda Transportation

Josef Bernad (vpravo) s prezidentem Milošem Zemanem při návštěvě Škoda Transportation.

Začínal jsem ve Škodovce jako učeň, poté jsem pracoval v dělnických profesích a později se mi povedlo dostat se do manažerských pozic, tudíž ve Škodovce jsem zhruba 35 let. Byl jsem ve Škodovce v dobách zlých, kdy se propouštělo tisíce zaměstnanců, nebylo na výplaty. Dnes Škodovka zaměstnává více než 5 tisíc lidí a mzdy jsou nadprůměrné. Svůj podíl jsem získal, na základě svého manažerského výkonu, v roce 2012, kdy ještě nikdo ze spoluvlastníků nebyl odsouzen. Dnes, kdy se ucházím o politický post, chci být transparentní a říkám, že svůj podíl dám do správy advokátní kanceláře a ještě navíc dám výnosy ze zisku na charitativní účely. To, že jsem minoritní podíl ve Škodovce získal, považuji za ocenění své práce a opravdu se za to nestydím.

 • Od koho a kdy jste koupil podíl ve firmě Škoda Transportation? Při našem minulém rozhovoru jste sice uvedl, že jste vázán mlčenlivostí, nicméně jakožto vysoce postavený komunální politik, byste měl působit transparentně a odkrýt, s kým jste transakci uskutečnil. Požádáte tedy prodávajícího o souhlas se zveřejněním jeho jména?

Myslím, že není podstatné narušovat soukromí osob, které s politikou nemají nic společného. Osobně jsem se zavázal k tomu, že svůj podíl převedu do správy právní kanceláře, tak abych se od společnosti transparentně oddělil, a to považuji za podstatné. Osobně si nevybavuji žádného politika, který by to přede mnou udělal. Možná proto vám to přijde divné, ale já si myslím, že přesně takto by se měl zachovat každý, kdo chce do politiky vstoupit.

 • Máte již vybranou charitativní organizaci, které budete výtěžek z dividend věnovat?

Nechci celou částku dát pouze jedné charitativní organizaci. Z osobní zkušenosti vím, že v naší zemi existuje mnoho lidí, kteří si zaslouží pomoct. Ještě ve Škodovce jsem dostával každý týden žádosti o pomoc od matek samoživitelek, které se starají o postižené děti, od lidí, kteří se starají o seniory a potřebují peníze na nějaké vybavení potřebné k péči o ně, a podobně. Chci, aby mé peníze šly na individuální pomoc lidem v nouzi.


GRAFIKA: Podnikatelské vazby hejtmana Josefa Bernarda

bernard-final-cerne-vazby

Zdroj dat: aplikace CRIBIS společnosti CRIF


Projekt Pavučiny byznysu podpořil Karel Janeček.   Janecek-logo

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

10 komentářů

 1. Alexandr Rovný napsal:

  Nevěřím žádnému policistovi, žalobci ani soudci v ČR, kteří zakryli zfalšování moji mzdy mosteckými uhlobarony, zakryli zločin mosteckého soudce a také brutální přepad moji rodiny mosteckou policii.“Úspěšná privatizace MUS“ zásadně změnila kvalitu života mnoha rodin, včetně moji. A pan Bernard, to je jenom další vysmátý bílý kůň zlodějů a podvodníků.

 2. Dvořák napsal:

  Kontrolní hlášení DPH,EET platí jen pro malé,to nám zapomněl Babiš říci,protože tito a jemu podobní daní v daňových rájích(Panama,Kajmanské ostrovy,Kypr)a legálně se vyhýbají placení daní v ČR.Minulý týden psali,že Škoda odvedla na Kajmanské ostrovy asi 6miliard!A to ještě většina z těchto firem dostává různé dotace!A to co udává Babiš jako větší výběr DPH je pouze obyčejný růst hospodářství!Tak nevím kde má těch desítek miliard na únicích DPH,buď lhal nebo se nekradlo,jak říkal a nebo prostě na tyto velké firmy nemá a ty si to dělají přes daňové ráje.Výsledek je jen další zástup přujatých lehkoživků na min.financí a čím dál větší buzerace.Jediné co to mělo za výsledek je postavení OSVČ jako zlodějů a podvodníků!

 3. teufel3424 napsal:

  Pořád totéž, v podstatě „anonymní“ vlastnictví firem. Pořád mi chybí zákon, podle kterého by takové firmy nesměly dostat žádnou státní zakázku. Ani od ČD a jiných státních firem. Chcete skladovat státní hmotné rezervy: odkryjte celou vlastnickou strukturu. Chcete dodávat vlaky státu: odkryjte…, až po posledního akcionáře. Pokud ne, tak si ty mašinky strčte kamsi. A akcionář ABC se sídlem na Kypru nebo na Kajmanech se samozřejmě nepočítá, chtěla bych vidět konkrétní jméno, ale asi jsem naivní pomlčka blbá

 4. Jitka Nová napsal:

  Nová pohádka: Jak dělník ze Škodovky k bohatství přišel.

 5. Jarka napsal:

  Dobrý den znám pana Bernarda od jeho 18 let.Pro lidi nikdy nic dobrého neudělal vždy koukal jen na sebe.Už jako svazácký funkcionář.Vypracoval se s panem Proskem.Dělníky jen šmíroval v noci třeba lezl po jeřábech.A jestli jsou nadprůměrné platy 16000 u dělníků to posuďte sami.

 6. Karel Poláček napsal:

  Pan Bernard zapomněl napsat, že za jeho vedení personálního oddělení závodu Škoda Těžké strojírenství sám vyřídil řadu propuštění nepohodlných či již „neužitečných“ pracovníků. Šlo především o desítky žen okolo padesátky, které pak nebyly kvůli svému věku schopny nalézt si nové zaměstnání. Prostě sociálně citlivý lidumil, tehdy ještě favorizoval ODS, který však posléze nalezl cestu do náruče ČSSD, kde ho čekalo další rito.

 7. Němec napsal:

  Pavučiny byznysu vystřídaly komunistický týdeník Dikobraz. Dikobraz roznášel smích, Pavučiny blbou náladu. Asi inteligentní pan Janeček ví co dělá, pokud rovnou někoho nekryje.

  • Ondřej Neumann napsal:

   Pavučiny měří všem stejně. Pro dobrou náladu má národ baviče, která lid miluje. Hlídací psi demokracie mají o poznání nevděčnější úlohu…

 8. anobudelíp napsal:

  “Myslím, že není podstatné narušovat soukromí osob, které s politikou nemají nic společného,” říká v rozhovoru budoucí hejtman Bernard.
  KONEC CITATU
  Spíše není žádoucí narušovat soukromí osob, které nemají s politikou nic společného než to, že zprivatizovali Skodu Plzen za socialistů za Babku , s kolosálním ziskem rozprodali (a proč ne?) a s neprodanou Skoda Transportation vyždímali od ČD a od státu desítky miliard za předražené lokomotivy a tramvaje.

 9. anobudelíp napsal:

  Ohledně Škody Transportation – je svatá pravda že se tajemným anonymním majitelům podařilo udělat ze Škody Transportation „českého šampiona“, který dává práci, úspěšně exportuje atd atd.
  O to šlo Klausovi, o to šlo Zemanovi, o to šlo i celé CSSD, o to šlo i celému plzensku – specielně kdzž žádný velký zahraniční koncern se do koupě Škody Plzen nehrnul.
  Neměli bychom zapomínat za jakou cenu se podařilo vytvořit „českého šmapiona“:
  1) Majoritní majitel je stále hanonymní, někde na Vanuatu. Tak se také zdanují dividendy.
  2) Hanonymní majitel koupil Skoda Holding za Babku – za miliardu – a obratem Ruky prodal Těžké Strojírenství za 10 miliard.
  3) Hanonymní majitel politicky dosáhl na předražené dodávky nepovedených tramvají a lokomotiv českým státním železnicím a municipálním dopravním podnikům. Ty subvencovaly „doladění“ kvality výroby a designu během 15 let desítkami miliard Kč.
  NYNÍ JE KVBALITA VÝROBY Škoda Transportation na jakž takž evropské urovni. ALE NEBYLO TO ZADARMO – ZAPLATILI JSME TO VŠICHNI.

Přidávání komentářů není povoleno