Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Chris Devers via Foter.com, Banksy in Boston: Portrait from the F̶O̶L̶L̶O̶W̶ ̶Y̶O̶U̶R̶ ̶D̶R̶E̶A̶M̶S̶ CANCELLED piece in context on Essex St, Chinatown, Boston

Pavel Blažek: Olomoučtí státní zástupci se zapletli do politiky

ROZHOVOR. Olomoučtí žalobci vyprávěli do médií nesmysly o policejním prezidentovi, i když věděli, že pro taková tvrzení nemají důkazy. To je podle předsedy vyšetřovací komise pro okolnosti policejní reformy, poslance Pavla Blažka (ODS), přímo hrůzostrašné. „Jak to nazvat jinak než zneužitím moci v politickém souboji?“ ptá se poslanec v rozhovoru pro HlídacíPes.org.

 • Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman zahájil prověrku spisu, který na policejního prezidenta Tomáše Tuhého vedli žalobci z Olomouce pod vedením Iva Ištvana. Tuhý totiž tvrdí, že kauza s SMS zprávami, které byly nalezeny v telefonu jeho blízkých a varovat podezřelé v kauze zakázek pro firmu Tesco SW, na něho žalobci a policisté z ÚOOZ ušili. Dosud přitom Zeman stál na straně kritiků reformy a byl jedním z prvních, kdo už v červnu proti připravované reformě celostátních útvarů vystoupili. Čím si jeho nynější krok vysvětlujete?

Takhle: ta chyba, které se žalobci nejspíš dopustili, pokud jde o ono vyšetřování SMS zprávy a o to, jak o věci informovali veřejnost, už byla asi příliš veliká a nejvyšší státní zástupce musel zasáhnout, ať mají vztahy jakékoli.

 • Myslíte, že Pavel Zeman jen zasahuje, nebo že se spíš kryje pro budoucnost?

blazek-pavel-msp

Zasahuje. Kroky VSZ v Olomouci dělají špatnou pověst celému státnímu zastupitelství. Nevšimnout si při vyšetřování, že smska (s informací o chystané policejní razii, která byla zachycena v telefonu lidí z okolí policejního prezidenta – pozn. red.) není odchozí, ale příchozí, to člověk vypadá s prominutím jako blbec. Ale sněmovna je plná fám, že to nemusí být náhoda. Každopádně v takové situaci už nejvyšší státní zástupce zasáhnout musel.

 • Jak k něčemu takovému může dojít? Je to chyba lidí, kterými se Ivo Ištvan na olomouckém státním zastupitelství obklopil?

Prostě byl líný si spis přečíst. Byl u nich, u žalobců, kteří spis vedli, ale nečetl ho. Je to hrozné, ale podle mě je to tak. A do médií pak o věci informovali podle toho, jak o tom mluvil bývalý šéf ostravské expozitury ÚOOZ Jiří Komárek. Přitom ve spise posudek na tu SMS zprávu měli, ale nenamáhali se si ho přečíst.

 • Pavel Zeman se dostává do poněkud choulostivé situace. V červnu totiž jeho úřad vydal výroční zprávu za rok 2015, v níž Zeman na základě informací z VSZ v Olomouci tvrdí, že policie je prorostlá zločinem. Teď na samotný zdroj těchto informací posílá dohled, protože může být cinknutý. Nenaběhl si nejvyšší státní zástupce trochu?

To je pravda. Na omluvu Pavla Zemana je třeba říct, že on spis k dispozici neměl. Čili co mu z Olomouce dali, z toho on při tvorbě této zprávy vycházel. Kdyby byl tušil, jak se to celé má, asi by si myslel svoje.


Čtěte také: S Ivem Ištvanem na věčné časy, ale někdy jinak. Pavel Zeman tančí kozáčka o přežití ve funkci

Ištvangate aneb Česká prokurátorská republika


Dohledová prověrka vedená samotným nejvyšším státním zástupcem je poměrně vzácný krok. Myslíte, že by si takové prozkoumání zasloužily i další trestní řízení, které se na VSZ v Olomouci ve spolupráci s ÚOOZ v minulých letech vedly?

To asi máte pravdu. Ale u státních zástupců je jedna velká výhoda v tom, že jejich počínání nakonec prověří nějaký soud a zjistí se, jak to vlastně je, nebo není. Říká si to o prověření, zda též něco neudělali chybně. Ale v zásadě v tom případě policejního prezidenta, o kterém se bavíme, došlo k zastavení trestního řízení, věc odložili.

 • No právě, v takových případech už žádný soud nepřezkoumá, co se v přípravném řízení dělo.

Ano, to samotné odložení bylo v pořádku. Hrubá chyba byla v tom, že i když věc odložili, tzn. nedospěli k závěru, že byl spáchán trestný čin, resp. že se nepodařilo zjistit, že ho spáchala konkrétní osoba, stejně šli do médií a vyprávěli nesmysly. To je přímo hrůzostrašné. Jak to nazvat jinak než zneužitím moci v politickém souboji?

 • Tvrdíte, že olomoučtí žalobci svým červnovým prohlášením, že si k výslechu zvou Tuhého a jeho náměstka Zdeňka Laube, dělali politiku?

Jednoznačně se zapletli do politiky, jejich prohlášení bylo motivováno politicky. To vše v situaci, kdy pro taková tvrzení o propojení lidí z policejního prezidia se zločinci neměli důkazy, což sami jasně dokázali svým vlastním rozhodnutím, když věc odložili. Těch pochybení prostě byla celá řada a je zvláštní, že se jich dopustí tak vysocí státní zástupci, tedy myslím vysocí funkcí. To je neuvěřitelná věc.

Váš názor jako právníka: měl by za to, co se v kauze policejního prezidenta stalo, být někdo stíhán? Ať už někdo ze státních zástupců, případně bývalí policisté Robert Šlachta a Jiří Komárek?

Co se týče Šlachty s Komárkem, nevím. U státních zástupců se bude zkoumat, co nám vykládali před sněmovní komisí. Pokud říkali věci, které nejsou pravda, tak to trestný čin je. Ale tady nechci předjímat, je to na vyhodnocení pražských žalobců.


Ke kauze policejních reformy jsme vydali:

Tajná Šlachtova zpráva na veřejnosti. Tisknou ji Babišovy noviny. A dál?

Robert Šlachta – špatný čtenář Franze Kafky

Robert Šlachta – hodný pejsek u zlých lidí?

Martin Červíček: Kauza Šlachta? Premiér Sobotka by měl bouchnout do stolu

Šlachtův konec: Státní zástupci, vymknuti z kloubů, šílí. Vlastně se toho tolik nestalo

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

10 komentářů

 1. Alexandr Rovný napsal:

  „Kozel zahradníkem“, tak by se dal nazvat předseda vyšetřovací komise, Pavel Blažek. Je skromný, nechce ani zveřejnit, že jsem se přihlásil k výslechu do „jeho komise“. Žádost je řádně zaevidována. Také nejvyšší Zeman zastřešil nezvanou návštěvu policisty Schwarze s ozbrojenými a zakuklenými policisty v mém domě, bez souhlasu státního zástupce. Snad pan Malecký nesmaže můj příspěvek, zatím se projevil jako nejodvážnější z redakce.

 2. Stanislav Jedlička napsal:

  Zase formulace.Náhoda, byli líní to přečíst.Ne oni tam na tom Východě politikaří už od smého počátku.Mladí a hloupí.A nejenom oni tady v tom státě.Naše trgedie je v tom,že jsme na nich poměrně závislí.Oni nás redigují a řídí. Oni nás ovlivňují ve vědomí co je dobré a co špatné.Sami jsou osobnostně a morálně nezralí.A vy ostatní odpovědn?Přestaňte si už konečně hrát se slovíčky,odhoďte profesní korektnost a začněte v zájmu tohoto národa jednat.Pokud ovšem nejste stejní jako ti první.

 3. František Navrátil napsal:

  Nedělám si iluze o motivech státních zástupců v Olomouci, ale domnívám se, že zločinem je více či méně prorostlá celá soustava státního zastupitelství a soudů. Vědomi si svého doživotního jmenování a faktické neodvolatelnosti, máme v justici na mnoha místech zloděje, lháře, mafiány, pedofily, obchodníky s pornografií, notorické opilce a korupčníky. Jak z tohoto marasmu vybřednout? Jediným řešením by byly volby soudců a státních zástupců. Když nic jiného, byli by si tito lidé vědomi časového omezení svého mandátu.

 4. dědek pamětník napsal:

  Vypadá to, že se někteří komisaři z vyšetřovací parlamentní komise snaží stav naší justice před kauzou(kauzami,které otevřeli státní zástupci pod vedením pana Zemana hodnotit jako čistý způsob/normu fungování justice v demokratickém systému. Co na tom, že před Zemanem velká většina veřejnosti stav vnímala jako koordinované rozkrádání veřejných prostředků vybranými mafiány. Vývoj asi nebude veselý, protože nás výsledek šetření komise nejspíš vrátí do poválečných let, kdy za K.G: V dubnu 1951 pozdější MS Dr. Štefan Rais v řeči o úloze prokurátora vystihl a definoval uplatňované metody a zásady svým posluchačům, dělnickým prokurátorům: „… hlavně musí dbát na to, aby výkon trestu byl prováděn třídně. Zejména musí dohlížet na to, aby trest u třídních nepřátel plnil v první řadě svůj úkol represivní. Třídní nepřátelé musí být neprodyšně izolováni, a občané v nich musí vidět nejen nepřátele našeho státu a našeho zřízení, nýbrž přímo své osobní nepřátele, jimiž tito lidé ve svém nitru skutečně jsou. (Archiv min. spravedlnosti; materiály z porady dělnických prokurátorů.)

 5. Němec napsal:

  Článek je ukázka toho, jak se dělá zákulisní politika a samotní politici jsou jen směšné figurky. Navíc kdyby politici ANO a ČSSD na sebe házeli sebevětší špínu, tak se v zájmů udržení se u svých pašalíků nic nestane a lidem se to líbí. Dovede si někdo představit, že by bylo podáno trestní oznámení na ministra financí, jeho noviny, státní zástupce a policisty. Prostě to vyšumí, máme přece skvělou vládu.

  • Zbranek Stanislav napsal:

   Máte pravdu, to všechno jsou jenom indiánské tanečky kolem ohně pro oblbnutí těch prostoduchých voličů kteří je volí a kteří jim to sežerou a nemusí být ani moc zabalené do krásného obalu.

 6. Miroslav Švábenský napsal:

  S každým dalším důkazem, který vyplouvá na povrch,se potvrzují slova mého mrtvého syna! Lidé věří jak šlechetný je Šlachta a pravdomluvný Komárek, jak jsou spravedliví státní zástupci z VSZ Olomouc.Zvláště JUDR Šereda,který se snaží ze všech sil,aby svědectví syna zmizelo ze světa! Jsou to bezcharakterní kariéristé,jdoucí za svým přes mrtvoly a to doslova. VSZ Olomouc zde není jako orgán spravedlnosti,ale jako instituce chránící darebáky a lidi bez svědomí,jako jsou oni sami!Časem se ukáže,kdo je kdo,ze synova svědectví bude pár lidem ještě horko.Doufám!

 7. Alexandr Rovný napsal:

  Do politiky se zapletli nejenom olomoučtí státní zástupci, ale celý systém státního zastupitelství, který ovládl i Policii ČR. Tuhý boj vede současný policejní prezident Tuhý i Murín. Věřte, že mají dobře naládováno a já po 25 letech války s uhelnou mafií trošičku věřím,že poslanec-bandita bude postaven před soud. Dovolím si tipovat, že se tak stane po volbách, aby přátelé bandity neřvali, že byl narušen průběh voleb.Nefandím mosteckému Palermu, ale je příjemné, že bandita a jeho přátelé byli vyškrtnuti z voleb. R.

 8. Jan Urban napsal:

  Dovoluji si dát autorovi na zvážení několik postřehů. Předseda vyšetřovací komise, který vynáší informace a závěry dávno před projednáním závěrečné zprávy, je protimluv korektnosti. Už jenom proto, že Pavel Blažek se měl z komise sám vyloučit pro podjatost, neboť pouze intervencí státních zástupců Městského státního zastupitelství v Praze se vyhnul trestnímu stíhání za několik trestných činů včetně podání nepravdivého znaleckého posudku a vyhrožování rozhodcům. Jeho přítel a společník Zdeněk Koudelka ve stejné věci kvůli tomu alespoň přišel o místo Ústavního soudce. Dělat z Pavla Blažka arbitra nestrannosti je poněkud lehkomyslné.

 9. Miroslav Schleier napsal:

  Jestli si někdo myslí, že nějaká komise něco vyřeší, tak ať na to zapomene. Vše se obrátí proti těm, kteří na maléry upozornili.Policejní divize ČSSD zajistí, že důkazy budou neprůkazné, nebo se ztratí. Vystoupení pana Tuhého, které se nyní poněkud opožděně objevilo, potvrzuje jen, že jde o mocenskou hru před volbami. Jinak by si pan Tuhý nemohl dovolit takhle mluvit o některých členech vlády. Asi ví, že něco ví.

Přidávání komentářů není povoleno