Bílek padl, klíčová otázka zůstala: Proč byla policejní inspekce v Olomouci mimo hru?

Napsal/a Robert Malecký 3. listopadu 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

Ředitel Generální inspekce bezpečnostních sborů Bílek padl, klíčová otázka zůstává. Proč byla inspekce nečinná při vyšetřování možných klientelistických struktur v rámci policie v Olomouckém kraji? Je to otázka, kterou si kladl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), proti které ovšem stojí velice podobně formulovaný dotaz, který naopak premiérovi klade opozice. I když ze zcela jiného důvodu. Existuje totiž závažná pochybnost, zda nebyla inspekce v rámci tzv. operace Vidkun nezákonně vyřazena z akce.

Ředitel inspekce Ivan Bílek odchází ke konci listopadu na vlastní žádost do civilu. Odchází po stupňovaném politickém tlaku, který zahájila tzv. operace Vidkun, při níž ÚOOZ v říjnu obvinil čtyři lidi kvůli vynášení informací z policie na Olomoucku.

Premiér krok na twitteru ocenil. „Vzhledem k poškozené pověsti GIBS je to slušné a rozumné rozhodnutí,“ napsal. Jak tedy konkrétně byla pověst GIBS poškozena?

Proč inspekce nevyšetřovala?

Dlouho nebylo příliš zřejmé, co má Sobotka na mysli slovy, která před téměř dvěma týdny předcházela jeho schůzce s ředitelem GIBS Ivanem Bílkem. Nabízela totiž více výkladů.

„Očekávám od pana Bílka informace, o které jsem ho požádal. Já jsem ho písemně vyzval, aby mně odpověděl na některé otázky, které se týkají olomoucké kauzy. Já myslím, že to nejsou otázky, které by si kladl jenom předseda vlády, ale asi si je klade každý občan České republiky,“ uvedl Sobotka.

Premiér dodal, že GIBS byla zřízena proto, aby vyšetřovala trestnou činnost policistů. A olomouckou kauzu vyšetřuje pod dohledem Vrchního státního zastupitelství Útvar pro odhalování organizovaného zločinu.

Ministr vnitra Milan Chovanec v nedělním diskusním pořadu ČT řekl, že Bílek měl rezignovat dávno. „Já stále nemám odpověď, proč olomouckou kauzu nevyšetřuje GIBS. I mě zaráží, že policii vyšetřuje policie, když je tu inspekce, aby řešila trestné činy policistů,“ uvedl Chovanec. Přidal se tak na stranu těch, kteří požadují Bílkovu hlavu.

Už dřív se v podobném smyslu vyjádřil například šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Inspekce podle něho pod Bílkem nefungovala. Teď Babiš pro Novinky.cz řekl, že „Bílek měl odejít s nástupem nové koaliční vlády minulý rok. Těch pochybení tam bylo vícero.” To je zajímavá sonda do myšlení koaličního partnera – Bílkovu pozici ukazuje jako politickou, která se má měnit při střídání vlád. Je to v rozporu se zákonem o GIBS, který po letech v gesci ministra vnitra naopak inspekci vystavěl jako těleso apolitické, na exekutivě pokud možno co nejméně závislé.

Klíčové je Sobotkovo vyjádření, že ho zajímal důvod nečinnosti GIBS ve vyšetřování možných klientelistických struktur v rámci policie v Olomouckém kraji. Prakticky tak předseda vlády schválil postup olomouckých žalobců v čele s Ivem Ištvanem, který případ inspekci odňal a přidělil ho ÚOOZ. Na otázku, kdy a jak se to z pohledu zákona stalo, však Ištvan nenabízí uspokojivou odpověď.

Co tvrdí Ivo Ištvan?

HlídacíPes.org přináší přepis SMS komunikace, kterou na toto téma s Ištvanem vedl.

  • Rád bych Vás požádal o komentář či reakci na kritiku části poslanců, pro příklad vyjádřenou slovy poslance Bendy: „Ištvan a Šlachta si zvykli, že si mohou dělat, co chtějí.“ Týkají se výběru útvaru v kauze Vidkun, příslušnosti soudu atp. V obecnější rovině i o Vaši důvěru k ÚOOZ, která je, zdá se, vyšší než k jiným.

Pane redaktore, nevím, proč mě žádáte o reakci na otázky, na něž sám dobře znáte odpověď. Přikázání věci konkrétnímu policejnímu orgánu umožňuje státnímu zástupci par. 157 odst. 2 písm. b) trestního řádu, a pokud je občas namítána nepříslušnost VSZ v Olomouci, pak tyto námitky všechny soudy včetně ústavního soudu opakovaně odmítly a naše státní zastupitelství bylo vždy označeno za příslušné. Ištvan

  • Děkuji za odpověď, pokud dovolíte doplňující otázku: znamená to, že věc známá jako operace Vidkun byla GIBS odejmuta a přikázána ÚOOZ? Kdy, jakým způsobem?

Ano, byla a to způsobem, který stanoví trestní řád.

  • Mohl byste byt prosím konkrétnější? Aby si to čtenář dokázal představit z pohledu GIBS, je to například usnesení, kterým je jim dáno najevo, že jejich zákonné oprávnění prošetřit v konkrétní věci konkrétní trestnou činnost policistů přebírá jiný policejní útvar?

Státní zástupce rozhodl usnesením.

ÚOOZ vyšetřoval skrytě

Z Ištvanových odpovědí mimo jiné plyne, že pokud premiér skutečně hledá odpověď na otázku, proč GIBS v Olomouci nevyšetřovala, měl by se ptát spíš na VSZ v Olomouci. To totiž věc dozorovalo nejpozději od 21. července 2014, kdy ÚOOZ tzv. zahájil úkony trestního řízení, k čemuž musí do 48 hodin přizvat státního zástupce.


Čtěte také: Válka policajtů mezi ÚOOZ a inspekcí: Po poločase 2:1 pro Šlachtu


Zahájení úkonů se jmenovitě týkalo náměstka olomouckého policejního ředitele Karla Kadlece a dvou příslušníků inspekce, vedoucího 18. oddělení GIBS Ostrava, pracoviště Olomouc Tomáše Uličného a jeho podřízeného Zdeňka Pokorného.

Zákon přitom počítá i s případem, kdy by se prověřování případné trestné činnosti týkalo samotných inspektorů. I v takovém případě je ze zákona určen GIBS. Z dostupných informací zatím plyne, že nikdo z inspektorů nebyl v kauze z ničeho obviněn.

Opozice interpeluje premiéra i ministra

Právě kvůli nejasnostem ohledně možného zpochybnění působnosti GIBS se na premiéra s interpelací obrací členka bezpečnostního výboru Jana Černochová (ODS).

„Pokud si správně vykládám ustanovení § 2 zákona o GIBS, který mj. jasně stanoví, že v kompetenci GIBS je vyhledávat, odhalovat, prověřovat a vyšetřovat trestné činy spáchané příslušníkem Policie České republiky, nemohu porozumět tomu, proč v probíhající tzv. kauze „Vidkun“ byla GIBS vyloučena z vyšetřování. V této souvislosti mohou vznikat důvodné pochybnosti o tom, zda bylo postupováno podle platných zákonů a nedošlo k pochybení v postupu ÚOOZ,“ píše Černochová v interpelaci, kterou má redakce HlídacíPes.org k dispozici.

Druhá interpelace pak míří na ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD). Týká se v Česku obvyklých úniků informací ze spisu, které provázejí i kauzu Vidkun.

Černochová připomíná úmysl zákonodárce, který je obsažen i v důvodové zprávě k zákonu o GIBS. „Když jsme zákon přijímali, šlo právě o to, aby se inspekce vydělila z vlivu ministerstva vnitra, a stala se tak na resortu nezávislou. Nikdy by nás nenapadlo, že bude možné zákon obejít tak, aby policisty vyšetřoval jiný policejní útvar,“ řekla Čermochová.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)