Vzor pro ČT? BBC chce za své vysílání peníze i od lidí, kteří nemají televizor

Napsal/a Libor Stejskal 2. března 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

Legendární BBC, rozhlasová a televizní společnost plnící funkci veřejnoprávního vysílání ve Velké Británii, se po letech chystá změnit své financování. Vzorem se jí stalo Německo, které zavedlo nový systém příspěvků na veřejnoprávní média v roce 2013.

Ředitel BBC Tony Hall dnes v sídle společnosti Broadcasting House vystoupí s požadavkem, aby poplatky za veřejnoprávní televizi hradila každá domácnost bez ohledu to, zda vlastní televizní nebo rozhlasový přístroj, či nikoliv.

Univerzální poplatek vymysleli poslanci

Sledování BBC dosud podléhá placené licenci, která ročně vychází na 145,50 liber, tedy asi pět a půl tisíce korun. BBC původně chtěla, aby poplatek hradily všechny domácnosti, v nichž se nachází televize. Parlamentní Výbor pro kulturu, média a sport minulý dospěl k závěru, že tato licence by měla být zcela nahrazena jednotným poplatkem pro všechny domácnosti, tedy i pro ty, kde televizor nemají. To by nově BBC přineslo peníze od dalších zhruba půl miliónu domácností.

Úvahy o změně financování předcházejí blížícímu se datu, kdy má být v roce 2016 potvrzena královská charta, na jejímž základě BBC vysílá. „Byli jsme vždy tohoto názoru, že licenční poplatky mají být nastaveny s ohledem na potřeby své doby,“ řekl deníku The Independent Hall. „Jsem rád, že výbor podpořil náš záměr. A navíc navrhl i další cestu, tedy poplatek pro úplně všechny domácnosti,“ dodal Hall . BBC tato změna modelu financování podle něj zajistí udržení jejího globálního vlivu.

“Oba návrhy sledují stejný cíl: nastavit poplatky na dnešní internetovou dobu. Jsem přesvědčen, že televize veřejné služby se bez změny placení neobejde.“

Konec neplatičů

Systém, který před dvěma lety zavedlo Německo, mimo jiné skoncuje s nutností vyhledávat a pokutovat lidi, kteří mají televizor, ale neplatí příslušnou licenci. Samotné vybírání poplatků stojí v Británii podle odhadů kolem 120 miliónů liber ročně (přes čtyři miliardy korun) a BBC přijde ve stejnou dobu o zhruba 250 miliónů liber (kolem devíti miliard korun) kvůli neplatičům.

Mezi poslanci britského parlamentu ovšem panuje přesvědčení, že nejdříve se systém poplatků změní v roce 2026.

BBC „straší“ Británii

Ředitel Hall varuje veřejnost, že bez změny poplatků bude BBC nucena šetřit na svých programech, což by v době, kdy musí čelit digitálním médiím, jako jsou Google či Apple, bylo pro veřejnoprávní službu fatální. Ve svém důsledku by ztráta vlivu a kreditu, který má BBC po celém světě, poškodila samotnou Británii.

Na druhé straně slibuje, že BBC se s využitím digitalizace bude více snažit vyjít vstříc požadavkům a zálibám jednotlivých diváků.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Čtěte též

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)