Banky ve světě mají problém, mohly by se chtít hojit na klientech, říká ekonomka Zamrazilová

Napsal/a Robert Břešťan 31. října 2016
FacebookTwitterPocketE-mail

Evropské banky potřebují nutně vyřešit problémy, jež mají kvůli špatným úvěrům a v některých případech i kvůli nevhodným modelům podnikání, varoval ve své nedávné zprávě o finanční stabilitě Mezinárodní měnový fond.

Bankám tradiční podnikání komplikují i nízké někdy dokonce i záporné úrokové sazby. Tradiční zdroje bankovních příjmů v takové situaci podle MMF přestávají fungovat a banky jsou nuceny hledat nové způsoby, jak na trhu obstát.

Co na to klienti

„Obávám se, že těmi nevhodnými obchodními modely je míněno to, že klasický bankovní systém je založen na vkladech střadatelů, krátkých penězích, z nichž banky vytvářejí dlouhodobé úvěry. Vzhledem k tomu, že v současné době máme úrokové míry ve vyspělém světě prakticky na nule a v některých zemích jsou dokonce negativní, tak banky nejsou de facto schopny generovat zisk,“ říká hlavní ekonomka České bankovní asociace Eva Zamrazilová v rozhovoru pro ČRo Plus a HlídacíPes.org.

I když podle ní „bankovnictví není sociální služba, ale normální podnikání, kde je přiměřený zisk oprávněný“, novými obchodními modely by nemělo být to, že se banky začnou hojit na svých klientech.

„Řada mezinárodních představitelů naznačuje, že by banky, pokud nemohou získat úrokové čisté výnosy, měly účtovat vyšší poplatky klientům. S tím už jsme se před několika lety setkali, ta věc je snad vyřešena, pro domácího spotřebitele to není moc akceptovatelné a nesouhlasím s tím, že by se měly ty modely posunovat tímto směrem,“ říká Zamrazilová.

Její bývalý kolega z bankovní rady české národní banky, viceguvernér ČNB Mojmír Hampl, však situaci nijak dramaticky pro běžného střadatele nevidí.

Lék jako jed

„Rozhoduje trh, Není to tak, že si jako nabídková strana můžete dělat, co chcete. Vždycky je tam poptávka, vždycky je tam konkurence. V tom je kouzlo svobodného trhu. Dokud to kouzlo bude fungovat, nemám rozhodně strach z toho, že by si jedna strana mohla dělat cokoli,“ říká Hampl.

Souhlasí však s tím, že banky musejí hledat nové modely podnikání a přizpůsobovat se změnám: „Absolutně nepochybuji o tom, že bude platit to, co vždy v dějinách podnikání. Ti, kdo budou jako první vidět, jaké trendy jsou nejpravděpodobnější a nejrychleji se budou schopni přizpůsobit poptávce klientů, tak budou vítězové. Ale není to tak, že teď nastává nějaký jiný svět. I finanční instituce zažívají tlak na inovace bude to tak dál.“

Nulové a v některých zemích záporné sazby i Hampl považuje za významný faktor, s nímž se musí ve vyspělém světě finanční sektor vypořádávat. „Ale myslím, že je to pořád ještě období dočasné, že je to lék, který má přenést reálnou ekonomiku přenést z horších do lepších časů. I když se z léku může stát jed, pokud je aplikován dlouho a v nadměrných dávkách,“ podotýká Hampl.


Rozhovor s Evou Zamrazilovou byl součástí pořadu Řečí peněz Českého rozhlasu Plus:

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)