Bakala a OKD. Téma, které volbami neskončilo. „Záleží teď na odvaze vyšetřovatelů,“ vzkazuje prezident

Napsal/a Robert Břešťan 23. listopadu 2017
FacebookTwitterPocketE-mail

Témata, která se v předvolební kampani jevila jako zásadní, na nichž česká politika stojí a padá, jako by se teď z veřejné debaty vytratila. Typickou ukázkou je „problém“ lithium, ale i okolnosti privatizace OKD. Obě témata se ve finiši předvolební kampaně zásluhou hnutí ANO propojila. Vrátí se? 

„Nenechám ČSSD ukrást lithium stejně jako OKD,“ zaručoval se na předvolebních plakátech osobně Andrej Babiš. Uměle vyvolané obavy z krádeže nově objeveného národního nerostného bohatství jako by zmizely se zavřením volebních místností.

S kauzou OKD je to ale přeci jen trochu jinak.

Babiš, nátura jako Zeman

„Babiš používal téma OKD jako zbraň proti ČSSD kdykoli mohl. Přitom moc dobře věděl, jak to celé vzniklo a jak se věci mají. Stejně jako s lithiem. ČSSD ale bohužel nenašla způsob, jak se proti tomu bránit,“ říká bývalý vedoucí Úřadu vlády Ivan Přikryl, který pro ČSSD na téma OKD vypracoval důkladnou analýzu. Tu ale podle něj vedení ČSSD při své obraně nijak nevyužilo.

„Čekal bych sice, že pro ANO to teď po volbách už téma nebude, na druhé straně Babiš je podobná nátura jako Zeman. Když už někoho načne, v tomto případě ČSSD a Bakalu, tak ho chce i dodělat,“ dodává Přikryl.

Prezident Miloš Zeman se v minulosti nechal opakovaně slyšet, že Zdeněk Bakala je tunelář, měl by přijít o své miliardy a měl by skončit za mřížemi.

Podle svého mluvčího Jiřího Ovčáčka na svých slovech nic nemění ani v čase povolebním. „V každém případě záleží na odvaze orgánů činných v trestním řízení,“ odpovídá Zeman prostřednictvím svého mluvčího na dotaz HlídacíPes.org, zda po volbách předpokládá, že v nové politické konstelaci bude větší snaha vyřešit problém OKD a potrestat viníky.

Na téma OKD prý Zeman aktuálně žádné diskuse s Andrejem Babišem nevede. „Diskuse jsou věnovány povolební situaci,“ říká Ovčáček.

Bez ohledu na to, zda se politici budou tématu OKD (a okolnostem, za jakých jej získal finančník Zdeněk Bakala) věnovat, kauza žije vlastní rovinou policejního vyšetřování jak v Česku i v zahraničí; nadále též probíhá soudní proces se znalci, kteří firmu oceňovali v době prodeje státního podílu. 

V trestní kauze kvůli privatizaci OKD je nyní obžalován znalec Rudolf Doucha, který vypracoval posudek ohledně ceny státního podílu v těžební společnosti.

Na lavici obžalovaných dále sedí i dva bývalí místopředsedové Fondu národního majetku Pavel Kuta a Jan Škurek, kteří měli privatizaci na starosti. Všichni vinu odmítají.

Argumentují mimo jiné tím, že fond byl pouhým administrátorem privatizace a odpovědnost za cenu prodávaného státního podílu nesla ministerstva financí a průmyslu. Ta byla v té době v rukou ČSSD, konkrétně ministrů Bohuslava Sobotky, respektive Milana Urbana. Ti však vystupují jen z pozice svědků.

Další stání je naplánováno na tento týden, konkrétně 24. listopadu.

Klíčová žaloba nájemníků

Kolem OKD je nyní řada různých návrhů, výzev, jednání i trestních oznámení a není snadné se v událostech orientovat.

Klíčová je však žaloba ze strany nájemníků bývalých bytů OKD. Ti shromáždili důkazy o podezřelé privatizaci, předali je policii a de facto dotlačili případ k soudu. K jejich žalobě se nakonec připojila i Česká republika s vypočtenou škodou zhruba šest miliard.

Řadu trestních oznámení podal byznysmen Pavol Krúpa. Ten argumentuje tím, že majitelé OKD vytunelovali a vytáhli z něj celkem 125 miliard korun. Podal žalobu na účelové vyvedení dividend, které rovněž policie vyšetřuje.

Je tu i další žaloba na Bakalu a Petra Kadase (někdejšího spolumajitele OKD) ze strany insolvenčního správce OKD Lee Loudy o 12 miliard korun, jež byly vyplaceny na dividendách v letech 2011 a 2012. Žádá je zpět.

Soud v Ostravě odmítl námitku Bakaly, že pro řešení věci nejsou příslušné české soudy, ale ty švýcarské.

Tím výčet nekončí. Další v řadě je žaloba (z listopadu 2016) ze strany vedení OKD. To požaduje po NWR a Zdeňku Bakalovi – za to, že zavinili insolvenci OKD – celkem 24,55 miliardy korun.

Letos v létě přihlásilo také ministerstvo průmyslu u Krajského soudu v Ostravě pohledávku za 1,9 miliardy. Vysvětluje to jako “předběžnou opatrnost” a jako možné náklady na likvidaci všech dolů společnosti, pokud by je musel platit stát.

Stížnost k Evropské komisi

Zdeněk Bakala a Peter Kadas od loňského března v OKD definitivně skončili, odevzdali své bezcenné akcie NWR. Kontrolu pak získali největší věřitelé, sdružení v konsorciu Ad Hoc Group.

OKD je od května 2016 v insolvenčním řízení. Vloni v létě vláda schválila úvěr pro OKD ve výši 700 milionů korun. Letos v dubnu akcie OKD převzala za 80 milionů korun státní firma Prisko.

Ve hře byla však i nabídka 540 milionů od firmy Alcentra (ovládané americkou skupinou BNY Mellon Group). Jedním z argumentů pro její odmítnutí bylo údajné spojení poradců Alcentry s firmami bývalého vlastníka OKD Zdeňka Bakaly.

Firma to ale odmítá a podala na Česko stížnost k Evropské komisi kvůli nedovolené státní podpoře.

Kauza OKD má i další mezinárodní rozměr. O OKD se zajímá švýcarská prokuratura. Letos na jaře se švýcarské úřady obrátily na český Finančně analytický útvar (spadá pod ministerstvo financí) s žádostí o informace.

Jak informovali Reportéři ČT, z dokumentů vyplývá, že Švýcaři začali prověřovat neobvykle vysoké převody peněz z 10. srpna roku 2007.

To je doba, kdy OKD odeslala své mateřské společnosti NWR (tedy Bakalovi), nejprve 1,9 miliardy korun a poté 205 milionů eur, tedy v přepočtu dalších asi 5 miliard a 700 milionů korun. Dohromady více než 7,5 miliardy korun.

Zástupce nájemníků Roman Macháček odhaduje, že “když vše půjde dobře“, verdikt by mohl být už začátkem příštího roku.  Trestní oznámení bylo mimochodem podáno v březnu 2011.

V červnu 2011 sdružení podalo také stížnost k Evropské komisi na nedovolenou veřejnou podporu při prodeji OKD (v roce 2004).

Tehdy ale komise stížnost odmítla. Argumentovala podklady z českého Ministerstva financí – v té době vedeného Bohuslavem Sobotkou. Podklady za ministerstvo připravoval Radek Pokorný, přítel premiéra a někdejší právní zástupce Zdeňka Bakaly.

Po nástupu Andreje Babiše na ministerstvo náhle v dubnu 2014 ministerstvo financí oficiálně přiznalo, že poslalo Evropské komisi v kauze OKD „zavádějící, či dokonce nepravdivé informace“.

Větší váha Švýcarů

Pokud by se na druhý pokus u Evropské komise nedovolená podpora prokázala, stát by teoreticky mohl od privatizační smlouvy odstoupit a kupující by vracel peníze včetně úroků, až 20 miliard korun. Evropská komise ale čeká na to, jak skončí probíhající soud.

Policie vyšetřuje i finanční operace v OKD, hlavně vyvádění peněz formou nadměrné výše vyplacené dividendy z let 2006 až 2012. Na případ dohlíží státní zástupce z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci Ivo Ištvan.

Hlavní směr vyšetřování je podle dostupných informací právě účelové vyvádění peněz a neadekvátně vysoké výplaty dividend. Zkráceně – tunelování.

Navzdory politickému mlčení posledního měsíce se toho tedy kolem OKD děje v Česku opravdu hodně. A rozhodně se nedá čekat, že by s politicky posíleným Andrejem Babišem nyní někdo kladl policejnímu vyšetřování v této věci nějaké překážky. Spíše naopak.

Žádný div, že se Zdeněk Bakala v Česku už příliš neukazuje a ani to podle všeho nemá v plánu. Z tuzemského podnikání se naopak krok za krokem stahuje.

Možná větší problém než postup českých vyšetřovatelů pro něj ale do budoucna může znamenat výše popsaný zájem ze strany švýcarské prokuratury.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)