Babiš se plete, Kleslová nátlakem na dozorčí radu ČEZ zákon porušila

Napsal/a Ondřej Neumann 24. září 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

„Neporušila žádný zákon, je jen obětí mediální štvanice.“ Těmito slovy hájí Andrej Babiš nyní již bývalou místopředsedkyni svého hnutí ANO Radmilu Kleslovou. Tím, že se snažila úkolovat dozorčí radu polostátního ČEZ, Kleslová porušila minimálně zákon o obchodních korporacích. Advokát Václav Vlk mluví i o možném trestném činu vydírání.

„Pokud si vzpomeneme na různé jiné kauzy, Radmila Kleslová neporušila zákon, je to de facto její soukromá záležitost,“ zastal se Kleslové Andrej Babiš poté, co oznámila rezignaci na post místopředsedkyně hnutí ANO. Podle něj se Kleslová ve vedení hnutí rozhodla skončit na základě „obrovské mediální štvanice“.

Kleslová nadále zůstává starostkou Prahy 10 a šéfkou pražské krajské organizace ANO, stejně tak zůstává ve správních orgánech několika městských firem. Lidové noviny dnes navíc informovaly, že by měla zamířit do vedení další firmy spoluvlastněné hlavním městem.


 Podívejte se na byznysové vazby Radmily Kleslové.


Kleslová z celostátního vedení ANO odstoupila poté, co unikla nahrávka jejího telefonického rozhovoru s Lukášem Wagenknechtem, exnáměstkem ministra financí Andreje Babiše a členem dozorčí rady ČEZ. Kleslová na něj tlačila, aby se dozorčí rada o její smlouvu nezajímala. Kvůli zveřejnění nahrávky Kleslová poté Wagenknechta obvinila, že chce zdiskreditovat ji i hnutí ANO.

Vybrané členy dozorčí rady včetně Lukáše Wagenknechta, Jiřího Tyce či Václava Pačese už v březnu letošního roku o detailní informace ke smlouvě Radmily Kleslové v ČEZ požádal HlídacíPes.org. Na základě této žádosti si informace od ČEZ vyžádal Jiří Tyc, jak ukazuje i přepis nahrávky.

Co říkala Kleslová

Z následující pasáže telefonického rozhovoru vyplývá, že jako vysoce postavená politička v hnutí ministra financí Andreje Babiše, který Wagenknechta do dozorčí rady vyslal, úkolovala člena dozorčí rady ČEZ:

Wagenknecht: Já jsem vůbec nic neinicioval. Nechte toho paní Kleslová, to není pravda. Pouze pan Tyc si to vyžádal, já jsem řekl taky samozřejmě, že pokud vyšetřujeme všechny smlouvy, tak taky že bych to…, a pak jste mi volala, ať to ani neotvírám, že mě to může ohrožovat nebo něco. Tak jsem nic neotvíral…

Kleslová: Ne, přesně pro tohle jsem nechtěla, ať se tam jdete dívat do tý smlouvy.

Já jsem vás chtěla poprosit, abyste protože si myslím, že tam jste jako vedoucí té skupiny, nebo já nevím, neformální, že to vedete v tý dozorčí radě, tak abyste mu vysvětlil, že prostě todle jako dělat nemá.

Kleslová: Právě proto jsem vám říkala, proč se tam chodíte dívat a chcete jí, aby pak mohli říct, že to jde od vás. Protože jinak by to říct nemohli.

Úplný přepis telefonátu publikoval server Neovlivní.

Co říká zákon o obchodních korporacích

Zákon o obchodních korporacích  stanovuje, že se nikdo nesmí snažit činnosti dozorčí rady ovlivňovat.

Dozorčí rada

§ 446

(1) Dozorčí rada dohlíží na výkon působnosti představenstva a na činnost společnosti.

(2) Dozorčí rada se řídí zásadami schválenými valnou hromadou, ledaže jsou v rozporu s tímto zákonem nebo stanovami. Porušení těchto zásad nemá účinky vůči třetím osobám.

(3) Nikdo není oprávněn udělovat dozorčí radě pokyny týkající se její zákonné povinnosti kontroly působnosti představenstva.

 Co říká právník

„Ovlivňování činnosti dozorčí rady je zcela jistě porušením zákona, byť se nejedná o porušení sankcionované trestním či správním právem,“ tvrdí právník Aleš Rozehnal. Jedinou sankcí za toto porušení je možnost vzniku povinnosti k náhradě újmy korporci. „Každá osoba, která sice není členem orgánu korporace, ale využije, byť i neformálního vlivu v korporaci (tzv. „shadow director“), má totiž povinnost nahradit újmu, kterou svým faktickým řízením způsobí,“ upřesnil Rozehnal.

Advokát Václav Vlk upozorňuje na další možný rozměr tlaku Radmily Kleslové na Wagenknechta: „V pozici paní Kleslové je zjevné, že může rozhodovat o nebytí či bytí člena rozhodčí rady. A jako právník – v obchodním právu zběhlá – ví, že takový postup je v rozporu se zákonem (civilní normou) a může být objektivně vnímán jako vydírání a to i v intencích trestního práva“.

To však musí případně posoudit orgány činné v trestním řízení. Že by se o nátlak na člena dozorčí rady ČEZ zajímala policie či státní zastupitelství zatím není známo.


Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)