Tato stránka používá cookies ke sbírání statistik o návštěvnosti. Více informací

Daňová kouzla za čtvrt bilionu. Nejvíce se fixluje ve stavebnictví

 -   - 

12071085003_210b5587e5_z Zdroj Autor: ЯAFIK ♋ BERLIN / Foter / CC BY-NC-SA

Zatajené příjmy, které by teoreticky mohly být zdaněny, přesahují v Česku sumu 160 miliard korun ročně. Nejvíce „peněz bokem“, zhruba 37 miliard za rok, jde do stavebnictví. Mezi nejpoctivější v tomto směru podle analýzy Ministerstva financí patří obor „těžba a dobývání“. Tam jsou prý nevykázané příjmy nulové.

Plyne to ze „závěrečné zprávy hodnocení dopadů regulace (RIA)“, jež ministerstvo zpracovalo v souvislosti s prosazovanou elektronickou evidencí tržeb. (Kompletní Závěrečná zpráva k hodnocení dopadů regulace (RIA) – návrhu zákon a evidenci tržeb ke stažení ZDE)

Data uvedená v grafu níže zahrnují odhady dvou různých forem daňových úniků. První formou je nevykazování uskutečněných příjmů… (pro konkrétní čísla najeďte kurzorem na graf)

made with ChartBoot

…druhou formou úniků je nadhodnocování nákladů v účetnictví. To v součtu s nevykazovanými příjmy představuje bezmála čtvrt bilionu korun ročně, která buď uniknou zdanění, nebo slouží ke zkreslení hospodářských výsledků pro účely snížení daňového základu.

made with ChartBoot

ZDROJ: MFČR, odhadovaná data jsou za rok 2012 (nejaktuálnější dostupná data).

Jako konkrétní příklad daňového úniku uvádí Ministerstvo financí odvětví stravovacích služeb . Celkové nepřiznané příjmy dosahují podle odhadů 20 miliard korun, další ztráty státu plynou z nadhodnocených výdajů. “Teoreticky podle revidovaných národních účtů by zde měl výnos DPH činit 11 mld. Kč, ovšem tímto sektorem bylo odvedeno 1,6 mld. Kč. To indikuje potenciální daňový únik v rozsahu 9,4 mld. Kč,“ píše se ve zprávě.

Na druhé straně, jak již napsal HlídacíPes.org, kontrola Nejvyššího kontrolního úřadu zaměřená na DPH došla k závěru, že za hlavní daňové úniky spojené s DPH nejsou zodpovědní “malé ryby”, ale především podnikatelé, kteří úmyslně zkreslují účetnictví.

Na takzvané daňové mezeře u DPH (tj. rozdílu mezi potenciálně vybranou a skutečně získanou daní) se podle NKÚ podílejí bezmála z poloviny. „V tom je částečně kriminální jednání, částečně se na tom ale podílejí i auditoři. Směřují tam dnes nějaká opatření? Tím se tady nikdo nezabývá,“ řekl prezident NKÚ Miloslav Kala.

Stát podle něj “velmi často přijímá přijímají opatření, která nejsou opřena o data a přesné analýzy”. Do této kategorie Kala řadí právě i chystaný systém na elektronickou evidenci tržeb, který by se měl dotknout zhruba 300 tisíc firem a živnostníků; především restaurací, hotelů a maloobchodu.

O autorovi

Autorem článku je Robert Břešťan

Komentáře

Komentářů (2)
 1. Petr Havelka napsal - dne 31.3.2015

  Malé ryby ve stavebnictví na podvodech s DPH nevydělávají, poněvadž už je nebaví nakupovat materiál a účtovat, nevyplatí se to. Proč by na sebe nakupovali materiál, když stejné slevy dostane i zákazník? A hlavně točí méně peněz takže se k 1mega nedostanou, navíc ty hromady papírů okolo DPH.

  Materiál koupí zákazník tedy koncový plátce DPH, platba pokud to jde na ruku. Ideální stav.

 2. Jan Husa napsal - dne 31.3.2015

  Toto je přesný příklad úřednické práce. Přesný součet nepřesných čísel nebo nepřesný součet přesných čísel, obojí jsou pouhé dohady, odhady, možná nebo asi.
  Celkové nepřiznané příjmy se odhadují, teoretický výnos by měl být, potenciální daňový únik, podnikatelé, kteří zkreslují výnosy. Není tu ani jediné přesné číslo. Pokud by bylo někdo by to musel odskákat. Vše je jenom v rovině ” odhadujeme”, to si ale může kdejaký úřednický pan důležitý napsat co chce a druhý ještě důležitější na to vymyslí zákon. Kdyby státní úřednický aparát pracoval s reálnými a pravdivými čísly tak myslím, že brzy objeví firmy, které podvádějí a předloží jim účet. Co se bude dít potom už všichni známe, čím větší úniky (firmy) tím je menší šance dotáhnout vše do konce.
  Když živnostník zjistí, že má větší výdaje než příjmy rychle zabrzdí a začne šetřit -snižovat výdaje. Stát by měl dělat to samé jinak za okamžik nebudou stačit ani všechny peníze co máme.