Aleš Rozehnal: V kauze Nagyová selhala média

Napsal/a Aleš Rozehnal 30. května 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

Značná část společnost a médií je z rozhodnutí soudu v „kauze Nagyová“ rozhořčena, neboť je podle nich neočekávané a šokující a jde prý o výsměch spravedlnosti.

Bývalou šéfku kabinetu premiéra Petra Nečase Janu Nagyovou-Nečasovou zprostil Obvodní soud pro Prahu 1 obžaloby v případu údajného zneužití Vojenského zpravodajství. Zproštěni byli také tři obžalovaní zpravodajci vojenské rozvědky.

Pokud bychom vycházeli ze zpráv médií za poslední dva roky, skutečně se rozsudek může jevit jako „neočekávaný a šokující“. Svědčí to však spíše o selhání médií.

Soud není arbitr mravnosti

Po nepravomocném rozhodnutí nelze zatím činit závěr o vině či nevině zúčastněných, je ale možné učinit závěr jiný: že celá věc není tak krystalicky jasná, jak jí některá média v uplynulých dvou letech líčila.

Média nekriticky přejímala verzi obžaloby a prokázala absenci jednoho ze základních instinktů žurnalistů, jimiž mají být kritické postoje k represivním složkám státní moci.

Na základě zpráv v médiích o kauze v podstatě o vině Jany Nečasové a zpravodajců nikdo nepochyboval, spekulovalo se pouze o výši trestů.

Skoro se až vnucuje úvaha, že soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 projevila značnou dávku rozhodnosti a odvahy, když odolala společenskému klimatu a všeobecnému očekávání odsuzujícího rozsudku.

Některé média tak prokázala, že stále nepochopila roli a fungování trestního soudnictví. Naprosto dezinterpretovala funkci a roli trestního příkazu a nepřesně interpretovala i usnesení, kterým byl trestní příkaz zrušen.

Soud nevystupuje v trestním řízení jako arbitr mravnosti, ušlechtilosti a způsobného vyjadřování, ale rozhoduje o tom, zda byla vina prokázána bez rozumných pochyb.

Jako dopisy pracujícího lidu

Úvahy médií o vině osoby, která nebyla pravomocně odsouzena, jsou nepřípustné. Konstatování viny je záležitost výhradně soudu. Jakékoli spekulace médií o vině před pravomocným rozhodnutím jsou nejen neetické a neprofesionální, ale i protiprávní, respektive protiústavní.

Popisovaná trestní věc obsahovala mnoho složitých nuancí práva, navíc se část trestního řízení odehrávala v utajeném režimu. Média si tak ani nemohla udělat kvalifikovaný a úplný obraz o projednávané věci a učinit z toho relevantní závěr o vině či nevině (jakkoli jim ani nepřísluší).

Neprofesionální je rovněž zpochybňování, napadání či zesměšňování rozsudku, který nesouzní s názorem médií.

Jeden internetový server dokonce uspořádal anketu, zda čtenáři považují rozsudek za dobrý či špatný. Provozovatel tohoto serveru se tak zřejmě domnívá, že vina a trest by se měla určovat všelidovým hlasováním.

S dopisy pracujícího lidu žádajícím tvrdé tresty však již máme neblahé zkušenosti.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)