Tato stránka používá cookies ke sbírání statistik o návštěvnosti. Více informací

Když mobil, tak z Číny

 -   - 

čínský drak

Česká zahraniční politika zaznamenala se stávající koaliční vládou poměrně zásadní obrat – směrem na Východ. Především do Číny. Je za tím hlavně byznys… Podívejte se, co vše z Číny dovážíme.

I když vzájemná obchodní bilance stále roste, například podle ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka byla Česká republika za minulých (čtěte pravicových) vlád pro Čínu „vzorově nepřátelskou zemí“.

Proměnu české politiky vůči Číně ilustruje i stoupající množství oficiálních návštěv českých politiků v Číně, vstřícné výroky i chystané otevření přímého leteckého spojení na trase Praha–Šanghaj.

Od zlepšení vzájemných vztahů si vláda mimo jiné slibuje snížení obrovského obchodního deficitu, který loni činil minus 264 miliard korun.

Na druhé straně české zboží do Číny míří i mimo oficiální statistiky – prostřednictvím reexportů a především jako součást německého exportu.

V obratu vzájemného obchodu je Čína s 339 miliardami korun čtvrtým největším obchodním partnerem Česka. Jak a s čím s Čínou obchodujeme, ukazuje následující interaktivní grafika.

Zkuste si do vyhledávacího pole zadat třeba kouzelné sousloví mobilní telefony…

Odkaz na originální grafiku najdete ZDE.

A co český export do Číny?

Nejsilnější a zároveň nejrychleji rostoucí kategorií českého exportu jsou stroje a dopravní prostředky: čerpadla, ložiska, hřídele nebo spínače…

Odkaz na originální grafiku najdete ZDE.

Projekt datové rubriky Českého rozhlasu. Uvolněno pod licencí CC BY-NC-SA 3.0 CZ

O autorovi

Autorem článku je -pes-

Komentáře

Komentářů (2)
  1. Robert napsal - dne 10.12.2014

    Oba grafy ukazují, co dovážíme z Číny, neměl ten druhý ukazovat co naopak do ní vyvážíme?

    • Ondřej Neumann napsal - dne 10.12.2014

      Děkujeme na upozornění. Chyba už je odstraněna. -pes-